SON DAKİKA
Hava Durumu

Özdemir: Bu halk 23 Nisan'ı unutanları unutmayacak

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programının 'terör ve şehitler'i bahane göstererek iptal edilmesini samimi bulmadığını söyledi. "Manevi değeri çok yüksek olan bu tarihlerin önemine inanmadıkları için bahane üretmeyi sürdürüyorlar" diyen Özdemir, "Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yayınlanan bir dergide de 23 Nisan tarihine yer verilmedi. Bu olay bir hata olmaktan çıkıp, kasıtlı bir davranış olduğunu düşündürüyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2016 20:40
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2016 20:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Özdemir: Bu halk 23 Nisan'ı unutanları unutmayacak

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, AKP iktidarının, Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olan ne varsa bir gerekçe bulup iptal etmeyi gelenek haline getirdiğini ileri sürerek, ancak ülkenin ortak hafızasından manevi değeri yüksek olan bu tarihleri silinemeyeceğini söyledi.

TBMM'nin açıldığı gün olan 23 Nisan kutlamalarının 'terör ve şehitler' gerekçesiyle iptal edilmesinin gündemde olduğunu ancak AKP'lilerin kendi kutlamalarından ödün vermeden düğünlerine, açılışlarına devam ettiklerini söyledi.

"Bu nasıl bir çelişkidir. Kendi yarattıkları terör ortamında, ülkemizde manevi değeri çok yüksek olan bu tarihlerin önemine inanmadıkları için bahane üretmeyi sürdürüyorlar" diyen Şadi Özdemir, şunları söyledi:

'Kendi ülkesinde yas ilan edilmedi biz de edildi'

"Kendi ülkesinde bile yas ilan edilmeyen Suudi Kralı için yas ilen edenler, ülkemizde bunca insanımız terör saldırılarında, patlamalarda yaşamını yitirirken, her gün şehit haberlerimiz gelirken ülkemizde ulusal yas ilan etmedi. Yurttaşlarımızın bir Suudi kralı kadar değeri yok muydu? Terör olayları ve şehitlerimizin sadece milli bayramlarımız ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk ile ilgili tarihlerde iptal sebebi olması manidardır. Geçtiğimiz gün de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud'a Devlet Nişanı takdim edildi. Hangi gerekçeyle? Kendileri ülkemiz için ne yaptı da şehitlerimiz gazilerimiz dururken bir Suudi krala nişan veriliyor."

'Hangi yüzle kutlayacaklar?'

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın bu yıl daha büyük bir önem ve itinayla kutlanması gerektiğini ifade eden Özdemir; "Ulusal Egemenlik kavramı ülkemiz için iyi anlaşılması gereken bir değerdir. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte bugün hiçbir güce bağlı olmadan, özgürce kendi siyasetimizi üretiyoruz. Ancak AKP iktidarı Ulusal Egemenlik kavramının içini boşaltıyor. Oysa bu tarih kürsüden özgürce siyaset yapabildikleri Meclis'in kuruluş tarihidir. 'Ulusal Egemenlik' kavramı yurttaşlarımıza sadece seçim zamanlarında verdikleri vaatlerden ibaret değildir. 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her bir vatandaşının özgürce temsil etme ve edilme hakkının temelidir" dedi.

CHP İl Başkanı Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ulusal Egemenliğimizin temeli olan ve onların bugün siyaset yapabilmelerini borçlu oldukları 23 Nisan, aynı zamanda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ve AKP iktidarı dönemine kadar da Ankara'da pek çok ülkeden gelen çocuklarla kutlanan bir bayramdı. Geldiğimiz noktada Türkiye'de, ülkemizin çocuklarından utanılacak bir ortam yarattılar. Cinsel istismar olayları ayyuka çıkmışken olayların yaşandığı Ensar Vakfı'nı korumaya devam edip çocuklar için bir tepki vermeyenler, çocuklara armağan edilen bir bayramı hangi yüzle kutlayacaklar ki zaten. 14 yılda, pek çok ülkeden çocuğun kutlama yapmak için geldiği bir ülkeden, çocuklarını gençlerini koruyamayan, küçücük bedenlerin cinsel istismara uğradığı ve öldürüldüğü bir ülke haline getirildik. Çocuklar dinleri, ırkları, ülkeleri fark etmeksizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde, her günü bayram gibi yaşamayı hak ediyorlar."

'Ne kadar uğraşsalar da çabaları boşuna'

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BURULAŞ'ın yayını olan BUDO Yaşam Dergisi'nin Nisan sayısında 'Tarihten bir sayfa' bölümünde 23 Nisan'a yer verilmediğine dikkat çeken Şadi Özdemir; "Yayınlandığı ay içerisinde Türkiye ve dünyada o tarihleri kapsayan önemli olaylara yer veriliyor. Nisan sayısına baktığınızda Dolar'ın simgesinin yaratılış tarihinden bir çizgi filmin ilk kez yayınlanma tarihine hatta bir roman karakterine kadar pek çok bilgi var ancak 23 Nisan yok! Böyle bir şey olabilir mi? Dergi yayınlanana kadar Büyükşehir Belediyesi de dahil pek çok denetimden geçiyor. Bu ilk kez olan bir şey de değil üstelik. Derginin geçtiğimiz Ekim ayı sayısında da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yer verilmemiş. Dolayısıyla bu olay bir hata olmaktan çıkıp, kasıtlı bir davranış olduğunu düşündürüyor" dedi.

"Ülkemizde kutlanan hiçbir milli bayram sebepsiz değildir. Her biri ülkemizin bağımsızlığı ve egemenliği için temel oluşturan ve bunu unutanların, unutturmaya çalışanların rahatça yaşayabilmelerini sağlayan tarihi günlerdir" diyen Özdemir; "Bu yüzden biz unutmaya, unutturmaya çalışanların bu çabalarının boşuna olduğunu bilmelerini istiyoruz. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bu milletin ortak hafızasından milli bayramlarımızı silemezler, unutturamazlar" açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.