SON DAKİKA
Hava Durumu

'Ölümden öteye köy yok'

Türkiye Barış Meclisi, Kürt sorunundaki gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi. Sanatçı, gazeteci ve akademisyenlerin de yer aldığı toplantıya BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2011 21:21
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2011 21:21
https://www.bursaport.com
'Ölümden öteye köy yok'

Konuşmacılar BDP milletvekillerinin meclise dönmesi yönünde taleplerini dile getirirken, en son konuşan Sırrı Süreyya Önder ise, "Onurumuzu portmantoya asıp gitmemizi kimse bizden beklemesin" dedi.

Toplantıda en son söz alan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise konuşmacıların meclise dönmeleri yönündeki talep için şunları söyledi:

"Barış savunucuları, dünyada savaşı savunanlar zannedildiği gibi o savaş kavramının korkunçluğu kadar bedel ödemezler. Tarihsel olana baktığınız zaman en büyük bedeli hep barış savunucuları ödemişlerdir. Dünyanın her yerinde ve her zaman böyle olmuştur. Barış gibi ulvi bir kavramı savunuyorum, bana ne olabilir ki, kim bana ne diyebilir ki, diye düşünülebilir.

EN BÜYÜK BEDELİ HEP BARIŞSEVERLER ÖDEMİŞTİR

Böyle olmamıştır, en büyük bedeli, en büyük diyeti barışseverler ve barışı önceleyenler ödemişlerdir. Bugün de böyle oluyor. Haysiyet cellatları, savaş çığırtkanları, güvercin kasapları sürekli savaşı yüceltiyorlar ve her birini yakından tanıdığımız, bu ülkenin vicdanı, onuru, hafızası olan arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi cellatların önüne atıyorlar. Buna karşı durmalıyız. Bize gelince, evet sizlerin de içinde bulunduğu insanlardan yetki aldık. Ama bu yetki şunu içermiyordu, izzetinizi, haysiyetinizi portmantoya asın öyle girin diye bir yetki veren olduğunu sanmıyorum. İzzetimizle, onurumuzla gireceksek, hangi zemine gireceksek onunla gireceğiz. Onsuz girdiğimiz zaman biz haysiyetimizi portmantoya astığımız zaman sizin bizden murat ettiklerinizi yapabileceğimizi sanmıyoruz.

'TIPIŞ TIPIŞ GELECEKLER, TÜRKÜDÜKLERİNİ YALAYACAKLAR, DİZÜSTÜ YÜRÜYECEKLER'

Yaptığımız şey çok fazla da politik bir şey değil. Hırsızlanmış, gasp edilmiş haklarımızı, baştan düzlemin dışına itilmiş oluşumlarımızın tanınmasını, bu hakların iadesini talep ediyoruz. Müktesebatımız olan şeylerin bir pazarlık konusu gibi önümüze getirilmesini onur kırıcı buluyoruz. 'Tıpış tıpış gelecekler', 'Dizüstü yürüyecekler', 'Tükürdüklerini yalayacaklar' gibi bir zihniyetin çapulculuğuna asla prim vermeyi düşünmüyoruz. Sayın Başbakan bu meselede çok yeni. Bizim tarihimiz bu ülkenin sosyal haklar ve özgürlükler mücadelesinin tarihidir. Bugün onların en önemlilerinden birini toprağa vereceğiz. Bizim tarihimizde buna boyun eğmek yoktur. Hapishanelerse başımız üstüne, mezarlıklarsa ne yapalım ölümden öteye köy yok. Ama barış için ne gerekiyorsa çağırın, çağırsınlar, zemin sunsunlar katkımızı sunalım. Ama onurumuzu portmantoya asıp gitmemizi kimse bizden beklemesin. İnsanlıktan çıkarız, insanlıktan çıkanın insanlığa faydası olamaz".

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.