SON DAKİKA
Hava Durumu

Oktay Yılmaz: Yeni dönemde Yıldırım için fazlası var

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den yeniden aday olan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, 2024-2029 proje tanıtım toplantısı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 21:00
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 21:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Oktay Yılmaz: Yeni dönemde Yıldırım için fazlası var

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, 2024-2029 proje tanıtım toplantısı düzenledi.

‘Yeni Dönemde Yıldırım İçin Fazlası Var’ mottosu ile Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde düzenlenen programa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Önceki Dönem Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, AK Parti Bursa Milletvekili Emel Gözükara Durmaz, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Recep Altepe, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı İrfan Akkaya, MHP Bursa İl Başkan Yardımcısı Ferhat Daysalı, MHP Yıldırım İlçe Başkanı Kadir Taşçı, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, BBP İl Başkanı Haldun Filizli, BBP Yıldırım İlçe Başkanı Eyüp Eken, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katılım sağladı.

Göreve geldikleri 2019 yılından bu yana sokakları erguvan kokan Yıldırım için çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, bu şehrin en temel ihtiyaçları için her alanda ciddi atılımlar yaptıklarını ve projeler geliştirdiklerini söyledi. Gelecek dönemde hayata geçirecekleri tüm projeler ve hizmetler ile parlayan bir Yıldırım inşa edeceklerini aktaran Yılmaz, imardan ulaşıma, kültür sanattan eğitime, yeşil alanlardan turizme kadar tüm projelerde insan odaklı Yıldırım yaklaşımını ön planda tutacaklarını belirtti.

40 BİN TAPU

Yıldırım’ın temel önceliğinin imar ve kentleşme olduğunu hatırlatan Yılmaz, bu problem çözülmeden kentsel dönüşümün sağlıklı yürütülmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Yıldırım Belediyesi olarak imar uygulama planlarına kalıcı çözüm getirerek, adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Yıldırım’da hizmetin önündeki en büyük engeli kaldırdık. Bu minvalde imar uygulamalarımıza başlayarak, 15 bin hak sahibine tapularını teslim ettik. Kısa süre içerisinde bu sayıyı 40 bine çıkaracağız son aşamadayız. Yaptığımız imar uygulamaları bugün belki tam anlamıyla görülmüyor olabilir. Ancak, mülkiyet problemini ortadan kaldıran, özellikle ilçemizin riskli alanda yeni ve güvenli yaşamın önünü açan imar ve plan uygulamaları bu şehir için adeta sessiz bir devrimdir. Bu uygulamalar ile 68 bin metrekare spor alanın, 36 bin metrekare sağlık alanını, 680 bin metrekare yeşil alanını, 93 bin metrekare sosyal ve kültürel alanı, 78 bin metrekare cami alanını ve 250 bin metrekare okul alanını bedelsiz olarak ilçemize kazandırdık” diye konuştu.

30 BİN KONUT HEDEFİ

Yıldırım’da süregelen plansız büyüme ve çarpık yapılaşmanın beraberinde getirdiği sorunları ortadan kaldırmanın tek yolu kentsel dönüşüm olduğunu aktaran Yılmaz, “Mevlana Mahallesi ilk etapta hemşehrilerimiz dün anahtarlarına kavuştu. Çınarönü, Mimarsinan, Ulus ve Davutkadı Mahalleleri’nde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor. Gerçekleştirdiğimiz imar planı uygulamaları sonrası Büyükşehir Belediyesi’nin bölgemizde gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmaları mevcut. Özel sektöre verdiğimiz destekle 9 noktada katlar hızla yükseliyor. Şu anda proje çalışmaları devam eden 5 kentsel dönüşüm projemiz, önümüzdeki dönem için özel sektöre destek vereceğimiz 4 dönüşüm projemiz var. Kentsel dönüşüm projelerimizi yalnızca bu projelerle değil, gönüllülük ile tüm ilçemizde gerçekleştireceğiz. Hedefimiz, yeni başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içinde 30 bin konutu dönüştürerek hemşehrilerimizi bu güvenli şemsiye altına almaktır. İlçemize Kentsel Dönüşüm Uzlaşma ve Arabulucuk Ofisi ile Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi kazandıracağız. Yine Kent Estetiği ve Kentsel Tasarım Rehberi oluşturacağız” dedi.

TEKNOLOJİ YATIRIMLARI

Yıldırım’a kazandıracakları teknoloji yatırımları ile teknolojide parlayan bir Yıldırım inşa edeceklerini söyleyen Yılmaz, “İlçemize ar-ge odaklı çalışmalar yürütülecek, projeler geliştirilecek Yıldırım Teknopark ve Şehir Kuluçka Merkezi kazandıracağız. Yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı ve geliştirilmesine yönelik eğitimler vereceğimiz bir yapay zekâ merkezi kuracağız. Profesyonel e-spor takımlarının rahatlıkla oyun oynayabilecekleri, yıl boyunca sertifikalı oyunculuk, koçluk menajerlik ve yayıncılık dersleri alabilecekleri Yıldırım e-Spor Merkezi’ni kazandıracağız. İçerik oluşturma, çekim ve kurgunun yanı sıra telif ve kurallar hakkında da teorik ve uygulamalı dersler verilecek Stüdyo Yıldırım’ı gençlerimiz için açacağız ve teknoloji alanında yeni fikirlerin önünü açacağımız Hackathon etkinlikleri düzenleyeceğiz” sözlerini aktardı. 

Yıldırım’da sadece inşa edilen değil aynı zamanda ihya edilen bir şehir tasavvurları olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Önümüzdeki dönem için bir ‘Turizm Master Planı’ hazırlayacağız. Kentimizin turizm planlarının gelişimine katkı sunacağımız Yıldırım Külliyesi Sosyal Yaşam Alanı’nı, Zaman Medeniyeti Müzesi’ni, Cumalıkızık Çarşısı’nı, İsabey Cephe Sağlıklaştırma Projesi’ni, Murad Emri Efendi Evi’ni, Yıldırım Bilgi ve Hikmet Evi’ni ilçemize kazandırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Müsellim Köşkü’nü ve sivil mimari örneklerini ihya edeceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ile Setbaşı- Yeşil Emirsultan Yayalaştırma Projesi ile tarihi mekânlar ve yapılar arasındaki ilişkiyi güçlendirerek Yıldırım’ın turist kapasitesini artıracağız. Ayrıca bu kapsamda tur otobüslerinin parklaşması için imkânlar oluşturacağız” dedi. 

KÜLTÜR VE SPORDA YILDIRIM

Geride bırakılan 5 yılda 260 bin vatandaşı sporla buluşturduklarının altını çizen Yılmaz, “Kadıyayla Kamp Merkezi’ni, Hoca Taşkın Gençlik ve Spor Merkezi’ni, Gökdere Tenis Kortları ve Naim Süleymanoğlu Kapalı Tenis Kortu’nu hizmete açacağız. Yunus Emre Spor Kompleksi ve Umurbey Kapalı Yüzme Havuzu’nu sil baştan yenileyeceğiz. Sportif Yetenek Tarama Akademisi ile yeni Naim’ler yetiştireceğiz. Kültür ve sanat açısından da önemli projeleri hayata geçireceğiz. Birbirinden renkli festivallerin yanında; Emirsultan Tasavvuf Müzesi’ni, Alev Alatlı Şehir, Düşünce ve Sanat Merkezi’ni, Yıldırım Sanat Galerisi’ni, Âşık Yunus Yazarlık Akademisi’ni, Yıldırım Tiyatro Akademisi ve tiyatro otobüsünü, sokak sanatçıları köşelerini, çocuklar için eğitici sokakları ve graffiti sokaklarını hizmete açacağız” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.