SON DAKİKA
Hava Durumu

ODTÜ yoluna iptal davası

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bir bölümü ODTÜ arazisinden geçecek yol projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma talebiyle dava açıldı. Başkan Melih Gökçek de CHP'li vekiller hakkında çalışmaları engelledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2013 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2013 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
ODTÜ yoluna iptal davası

Avukat Sedat Vural, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ arazisinden geçirmeyi planladığı yolla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Dava dilekçesinde, bugün dünyanın tüm çağdaş kentlerinde trafik düzenlemelerinin, insan merkezli yapıldığı, doğal yapının korunduğu, taşıt trafiğinin yer altına alınarak bulvar ve meydanların insanlara tahsis edildiği kaydedildi.

Anadolu Bulvarı'nı Konya Yolu'na bağlayacak ve ODTÜ arazisinden geçirilecek yolun 1. derece doğal sit alanını kapsadığı ifade edilen dilekçede, kültür ve tabiat varlıkları ile doğal sit alanlarının korunmasının hem uluslararası sözleşmeler, hem de 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile güvenceye alındığı belirtildi.

Dava konusu idari işlemin Anayasa ve yasalara aykırı olduğu savunulan dilekçede, yol çalışması yapılması, şantiye kurulması ve ağaçların sökülmesi uygulamalarının yürütülmesinin durdurulması ve yapılan yargılama sonucunda iptaline karar verilmesi talep edildi.

GÖKÇEK'TEN CHP'Lİ VEKİLLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bu arada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter hesabından, CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün hakkında ODTÜ arazisinden geçirmeyi planladıkları yola yönelik protestolara katılarak belediye ekiplerinin çalışmalarını engelledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Gökçek, milletvekillerinin iş makinelerinin önünü keserek, taş attıklarını, kamu hizmetini engelleyerek, kamu görevlilerine mukavemet ettiklerini, suça teşvik ve kamu malına zarar verdiklerini savundu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.