SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer'de onbinler Cumhuriyet için buluştu

Nilüfer Belediye tarafından düzenlenen geleneksel Cumhuriyet Yürüyüşü'nde buluşan genç, yaşlı, çocuk onbinler tek yürek oldu. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda düzenlenen yürüyüşe katılan 200 binden fazla vatandaş Haluk Levent'in konseriyle Cumhuriyet coşkusunu yaşadı.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2018 21:28
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2018 21:28
https://www.bursaport.com
Nilüfer'de onbinler Cumhuriyet için buluştu

Nilüfer Belediyesi'nin Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri sabah Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı.

Geniş katılımla yapılan törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Dr.Yüksel Özkan, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, gaziler,  mahalle muhtarları, Nilüfer Belediyesi çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey'in, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ardından da İstiklal Marşı okundu.

Bozbey: O'nun dünya durdukça yıkılmayacağını göstermeliyiz

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey törendeki konuşmasına herkesin Cumhuriyet Bayramı'ın kutlayarak başladı. Cumhuriyetin 95. yıl dönümünü, bugün bir kez daha gururla, coşkuyla kutladıklarını söyleyen Bozbey, "Cumhuriyetimiz bizim en kıymetli hazinemizdir. Çünkü Cumhuriyetimiz, tüm değerleriyle bizleri insanca yaşatan tek ve gerçek yönetimdir. Cumhuriyet'in varlık sebebimiz olduğunu unutmamalı; bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, demokrasimizin temeli olduğunu hep aklımızda tutmalıyız. Cumhuriyetimizi sarsmak isteyenlere, O'nun dünya durdukça yıkılmayacağını göstermeliyiz. Atamız'ın  'Arkadaşlar, bu vazife bitmeyecektir; ben toprak olduktan sonra da devam edecektir" sözüyle bizlere verdiği bu büyük emaneti korumalıyız" diye konuştu

Aydın: Cumhuriyet'i koruyacağız

Törende konuşan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın 'Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyet'in 95'inci yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Aydın "16 yıldır her milli bayramda hastalananların, başı ağrıyanların, evden çıkamayanların, son iki yıldır her nedense milli bayramlara, Atatürk'e, milli değerlere dört elle sarıldıklarını görüyoruz. Şikayetçi değiliz ama gerçek niyetlerini de çok ama çok iyi biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar beyinlerinin arkasında ne olursa olsun, en başta Cumhuriyet Halk Partililer, cumhuriyetçiler olduğu müddetçe bu ülkeyi nice 95 yıllar daha koruyacağız" dedi.

Cumhuriyet'in bir tutku olduğunu ifade eden CHP Bursa Milletvekili Dr. Yüksel Özkan da "95 yıldır bütün saldırılara rağmen ayakta duran bu çınarı hiç kimse sarsamayacak, bir yaprağı bile dökülemeyecektir" ifadelerini kullandı.

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş tüm katılımcıların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. 31 Mart yerel seçimlerini işaret eden Akkuş, bu tarihten sonra Bursa'da farklı bir anlayışın hakim olacağına inandığını ifade etti.

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal da "Yaklaşık 20 yıldır, Cumhuriyet'in temel değerlerinin korunması, milli bayramların coşkuyla kutlanması anlamında yaptıkları için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i en candan duygularımla kutluyorum. Önümüzdeki beşinci döneminde de cumhuriyetin bu temel değerlerini Nilüfer halkına ve Türkiye'ye göstereceğine inancım tamdır. Herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum" dedi.

Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın da cumhuriyet anlayışının kimseyi ötekileştirmeyen bir anlayış olduğunu söyledi.

Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreninin ardından, Bozbey ve törene katılanlar meydanda yer alan ve her gün saat 14.00'de şiir okunan Şiir Kulesi'nde Nâzım Hikmet Ran'ın "Kuvâyi Milliye" şiirini dinledi.

FSM'de Cumhuriyet yürüyüşü ve Haluk Levet konseri

Nilüfer Belediyesi'nin, Cumhuriyet'in 95. yılında, "Cumhuriyet herkes için" sloganıyla FSM Bulvarı'nda düzenlediği yürüyüşe 200 binden fazla kişi katıldı. Halkın Cumhuriyet'e sahip çıktığı yürüyüşün ardından sanatçı Haluk Levent şarkılarıyla alanda toplanan vatandaşların coşkusunu katladı.

Nilüfer Belediyesi'nin 2006 yılından bu yana her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında düzenlediği yürüyüş bu yıl da büyük coşkuyla, gururla gerçekleşti.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda (FSM) düzenlenen yürüyüşe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, sivil toplum örgütü temsilcileri ve onbinlerce vatandaş katıldı.

Türk bayrakları ile kırmızı beyaza bürünen FSM Bulvarı'nı dolduran halk, sloganlar ve şarkılar eşliğinde hep birlikte yürüyerek Cumhuriyet'e sonsuza dek sahip çıkacaklarının mesajını verdi. Her yaştan yurttaş, 1923 ruhuyla omuz omuza, kol kola yürüdü. Coşku içinde geçen yürüyüş, Hastane Alanı'nda sona erdi.

Bozbey: Cumhuriyet herkes için gerekli

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey Hastane Alanı'nda halka seslendi. Halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan Başkan Bozbey, bir şölen havasında gerçekleşen yürüyüşe katılan herkese teşekkür etti. "Sizinle oldukça, sizdeki bu inanç oldukça, Cumhuriyet'in sonsuza kadar yaşayacağını bilmek ne güzel" diyen Mustafa Bozbey, meydanı dolduranlardan Ata'nın en büyük emaneti olan Cumhuriyet'i, sonsuza kadar yaşatma sözü aldı.

Bozbey, "Cumhuriyet coşkumuzu her zaman Nilüfer'den bütün ülkeye yayacağız. Ve bir kez daha sözümüz söz olacak, andımız ant olacak" dedi.

Andımız'dan bir bölümü, halkla birlikte okuyan Bozbey konuşmasını şöyle sürdürdü: "Cumhuriyet nefes kadar gerekli. Eğer laiklik, adalet, eşitlik ve demokrasi istiyorsak, hepsinin en başında Cumhuriyet gerekli. İnancı ne olursa, dili ne olursa, cinsiyeti ne olursa olsun, Cumhuriyet herkes için gerekli."

Nilüfer'i hep birlikte çağdaş Nilüfer haline getirdiklerini söyleyen Bozbey, kentte daha çok şeyler yapacaklarını belirtti. Bozbey "Nilüfer'i, aydınlık Nilüfer'i, demokrasinin kenti Nilüfer'i, geleceğe hep birlikte taşıyacağız. Cumhuriyetimiz için toplandık burada. Huzur için, güven için, özgürlük, birlik beraberlik için güçlü bir ülke için buradayız. Halkız biz, bu bayram bizim, bunun için buradayız. Nilüfer'de bu coşkuyu bir kez daha yaşatan yurttaşlarım, iyi ki buradasınız, iyi ki buradayız, hep burada olacağız. Güneşin son ışığına dek, rüzgarın son nefesine dek burada olacağız. Nilüfer'de, Bursa'da, Türkiye'de, dünyada bu sevdayı haykıracağız. Ölümsüz Cumhuriyetimize sonsuza kadar sahip çıkacağız. Kutlu olsun en büyük bayramımız, kutlu olsun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız" diyerek konuşmasını tamamladı.

Bozbey, konuşmasının ardından eşi Seden Bozbey ile birlikte halka karanfil atarak coşkuya ortak oldu.

Alanda düzenlenen havai fişek gösterisiyle de meydanı dolduranlar keyifli anlar yaşadı.

Haluk Levent coşkuyu katladı

 Nilüfer'de Cumhuriyet coşkusu, sevilen sanatçı Haluk Levent konseriyle katlandı. Dev sahnede Cumhuriyet sevdalıları ile buluşan Haluk Levent, "Elfida", "Akdeniz Akşamları" ve "Yollarda Bulurum Seni" gibi sevilen parçalarıyla alanı dolduranları coşturdu. Bazı parçalarını halkın arasında söyleyen Haluk Levent, sevgi gösterilerine de yanıtsız kalmadı.   

Konser devam ederken Başkan Bozbey ve eşi Seden Bozbey sahneye çıkarak sevilen sanatçıya çiçekle teşekkür ettiler. Haluk Levent'in de bir Cumhuriyet sevdalısı olduğunu söyleyen Başkan Bozbey, Haluk Levent ile birlikte sahnede İzmir Marşı'nı söyledi. Bozbey daha sonra eşi Seden Bozbey ve Haluk Levent ile birlikte sahnede "görçek" yaptı.

Hasta olmasına rağmen parçalarıyla sevenlerine unutulmaz saatler yaşatan ünlü sanatçı, "25 yıldır sahnedeyim hiç bu kadar üzülmedim ama hiç bu kadar da Cumhuriyet'e sahip çıkıldığını görmedim" diyerek alanı dolduranlara teşekkür etti.

Haluk Levent konserde, Tunceli'de donarak şehit olan iki asker için de "Asker Ağıdı"nı söyledi.

Haluk Levent konseri, yorumuyla gönülleri fethettiği İzmir Marşı ile tamamladı. Marşa vatandaşlar da hep bir ağızdan eşlik etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.