SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer'de CHP'nin seçim çadırı ve açık hava reklamlarına saldırı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, CHP’nin Nilüfer’deki seçim çadırı ve billboardlarına düzenlenen saldırılara tepki göstererek, “Bu saldırılar Nilüfer’deki barış ortamını bozmaya yönelik saldırılardır. Biz bu saldırılara alet olmayacağız” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2024 15:51
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2024 21:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Nilüfer'de CHP'nin seçim çadırı ve açık hava reklamlarına saldırı

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, seçim sürecinde yaşanan kanunsuzluklara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey ve CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir de katıldı.

Özgür Şahin, CHP Nilüfer İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında CHP’nin afişlerine yapılan saldırıya tepki göstererek, Seçim Kurulu kararlarına uyulmadığına dikkat çekti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili aldığı karar gereği açık yerlerde propagandanın ne şekilde yapılacağı detaylı olarak belirlenmiş ve tüm siyasi partilerle paylaşılmıştı. Bu karara göre seçim büroları, kura ile belirlenmiş billboardlar, il, ilçe başkanlıkları dışında görsel propaganda yasak. 9 Şubat 2024 tarihinde, kullanılacak billboardlar siyasi partilere kura ile tahsis edildi. 

Şahin, Ak Parti'nin kurayla belirlenen yerler dışında ana arterlerde bayraklama yaptığını, ayrıca kura kapsamına girmeyen Büyükşehir Belediyesi’ne ait panolarda AKP Büyükşehir Belediye Başkan adayının reklamının yapıldığını söyledi. Şahin, Nilüfer İlçe Seçim Kurulu'na yaptıkları itiraz sonucunda 24 Şubat'ta verilen kararda 'belirlenen billboard yerleri dışında asılan siyasi reklam amaçlı her türlü malzemenin kurulun ayrıca karar almasına gerek olmaksızın masraflarının ilgisinden tahsil edilmek üzere toplatılmasına karar verildiğini' belirtti. 

3 KEZ TOPLATILMA KARARI VERİLDİ, AFİŞLER ANCAK TOPLANDI

Karara rağmen propaganda malzemelerinin toplatılmadığını belirten Şahin, "Bunu toplamayan kurumlar yasal olarak suç işlemiştir. Bunun üzerine yaptığımız itiraz neticesinde 18 Mart 2024 tarihinde İlçe Seçim Kurulu kararıyla kanunda belirtilen alanlar dışında siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya siyasi parti bayrağı gibi malzemelerin asılmasının, yapıştırılmasının veya teşhirinin yasak olduğuna aksi halde bu ilan ve reklamların kaldırılacağına dair bir karar daha alınmıştır" dedi. Yine sonuç alamamalarını üzerine üçüncü kez seçim kuruluna başvuruda bulunduklarını belirten Şahin, "20 Mart 2024 tarihinde alınan kararla bütün süreç açıklanmış olup tüm siyasi parti ve adaylara ait reklam, propaganda malzemesi ve benzeri içeriklerin gecikmeye mahal vermeden Nilüfer 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın kararı gereği ivedilikle kaldırılmasına yönelik bir karar daha alınmıştır" dedi. 

Dün itibarıyla Nilüfer genelinde propaganda malzemelerinin yetkili kurumlar tarafından toplanmaya başlandığını söyleyen Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yasal olarak adaylarıyla ilgili kullandığı billboardlara saldırıların düzenlendiğini belirtti. Saldırılara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Şahin, "İzinleri alınmış seçim propaganda stantlarımız çadırları ile birlikte billboardlara yapılan saldırı ile eş zamanlı olarak yağmalanmıştır. Bununla ilgili yasal işlem başlatılacaktır. Bu saldırılar Nilüfer’deki barış ortamını bozmaya yönelik saldırılardır. Biz bu saldırılara alet olmayacağız. Biz seçim sürecini kanunlara uygun şekilde sürdüreceğiz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.