SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Kemal Atatürk anılıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yılında Anıtkabir'de ve tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2012 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2012 10:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Mustafa Kemal Atatürk anılıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yılında, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova'da düzenlenen törenlerle anıldı. 

Bursa Heykel'deki törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törene, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Jandarma Bölge ve Bursa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ile daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bursa'da Heykel'deki anma töreninde duygulu anlar yaşandı

Balıkesir

Balıkesir'de Atatürk Parkı yakınındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla Türk bayrağı göndere çekilerek yarıya indirildi.

Törene, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir Okullar ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Fahri Kır, Belediye Başkanı İsmail Ok ile daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törene, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ile daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene, Vali Esengül Civelek, Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Meftun Durman, parti temsilcileri, il yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Protokol üyeleri, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından halk eğitim merkezine geçerek Atatürk'ü anma programına katıldı.

Başkent'teki törenler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı, mozoleye çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşü ile başladı.

Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.

Abdullah Gül, ay yıldızlı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk'ün 74 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de ''ti'' sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Büyük Atatürk, Türkiye, idealleriniz, fikirleriniz ve Cumhuriyetimizin kazanımlarından güç alarak dinamizm içerisinde yükselişini sürdürmektedir. Nitelikleri, her alandaki performansı, gelişme potansiyeli ve sahip olduğu güç unsurlarıyla Türkiye, parlak bir geleceğe kararlı adımlarla yürümektedir. Milletimiz bu özgüvenle ileriye bakmakta, ortak hedeflerde kenetlenerek modern, demokratik, müreffeh Türkiye'yi hep birlikte inşa etmektedir. Türkiye'yi muassır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak, aziz milletimizin daima en önemli ideali olacaktır. Ebediyete intikalinizin 74. yıl dönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Saat 9'u 5 geçe sirenler çaldığında vatandaşlar saygı duruşuna geçti

Bayraklar yarıya indirildi

Devlet töreninin hemen ardından Anıtkabir'in avlusunda Atatürk'ün 10. Yıl Nutku kendi sesinden yayınlandı. Askeri ve sivil erkanla öğrenciler Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaparak, çiçekler bıraktı.

Bayraklar, Büyük Önder Atatürk'ün 74 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler saat 09.05'te 2 dakika süreyle çaldı. Bu sırada trafikteki araçlar durarak kornalarını çalarken vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu. Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirildi.

Törenlerin ardından çok sayıda vatandaş ellerindeki Türk bayraklarıyla Anıtkabir'i ziyaret etti.

TBMM'de tören düzenlendi

Tören, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, bazı milletvekilleri ile Meclis çalışanları katıldı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören

Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen tören, anıta çelenk konulmasıyla başladı. İstanbul Valiliği, 1. Ordu Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, TBMM'de grubu bulunan partilerin il başkanlıkları, Demokratik Parti, Demokratik Sol Parti ve diğer sivil toplum kuruluşlarının çelenklerinin bırakılmasının ardından, Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat 9'u 5 geçe siren sesleriyle birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.