SON DAKİKA
Hava Durumu

Mehmet Ağar'a neden dokunulmuyor?

Ayhan Çarkın'dan sonra 8 özel harekatçının da tutuklanması gözleri Mehmet Ağar'a çevirdi. Özel Timciler ifadelerinde Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin'i isim vererek, "emirleri onlardan aldık" diyorlar ancak, 1990'lı yıllarda birçok yargısız infazdan sorumlu olduğu ileri sürülen Mehmet Ağar'a henüz dokunulmadı.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2011 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2011 09:23
https://www.bursaport.com
Mehmet Ağar'a neden dokunulmuyor?

Özgür Gündem Gazetesi, özel timcilerin ifadelerinde sık sık, "emirleri ondan aldık" dedikleri Mehmet Ağar'a neden dokunulmadığını, Ağar'ın AKP koruması altında olduğunu ileri süren bir habere yer verdi. SHP eski Milletvekili ve TBMM Susurluk Komisyonu Üyesi Fikri Sağlar'ın bu konudaki açıklamalarına aktardı.

İşte Özgür Gündem'de yer alan o haber

Geçtiğimiz aylarda tutuklanan Ayhan Çarkın'ın cinayetlerden İbrahim Şahin, Mehmet Ağar ve Tansu Çiller'in "haberdar" olduğunu söylemesine ve Ağar'ın "Bin operasyon yaptık" şeklindeki itiraflarına rağmen Ağar hakkında herhangi bir işlem yapılmaması Ağar'ın AKP koruması altında olduğu yorumlarını güçlendiriyor.

Susurluk'un kilit isminin Ağar olduğunu belirten SHP eski Milletvekili Fikri Sağlar, olayların aydınlatılması ve hesap sorulması için "Ağar'ın üzerine gidilmeli" diye konuştu.

Tuğla çekilsin duvar yıkılsın

Susurluk sanığı eski özel harekatçı Ayhan Çarkın'ın ifadeleri sonrasında Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski özel harekatçılardan 8'i tutuklandı.

Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanlığı yaptığı 1990'lı yıllarda "Bin operasyon yaptık" söylemiyle dikkat çeken birçok faili meçhul cinayettin emrini verdiği yönünde itiraflar ve ifadelere rağmen Mehmet Ağar'a dokunulmuyor. Ayhan Çarkın'ın 1990'lı yıllarda işlenen cinayetlerden İbrahim Şahin, Mehmet Ağar ve Tansu Çiller'in "haberdar" olduğunu söylemesine rağmen Ağar hakkında herhangi bir işlem yapılmaması Ağar'ın AKP koruması altında olduğu yorumlarını güçlendiriyor.

'Ağar'ın üzerine gidilmeli'

Ayhan Çarkın'ın ifadelerini "15 yıl aradan sonra gelen bir itiraf" olarak değerlendiren Fikri Sağlar, Susurluk olayının kilit isminin, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar olduğunu belirterek "Ağar'ın üzerine gidilmeli" diye konuştu. Susurluk Komisyonu'nun başkanı Mehmet Elkatmış ise "MGK arşivleri ve MİT arşivleri incelenmeli, bunlarla ilgili araştırma yapılması lazım. Bu arşivlerin açılması şart. Ağar, ciddi bir şekilde yargılanmalı. Susurluk olayında 15 yıldır bir arpa boyu yol alınmadı. 'Ağar'ın dokunulmazlığı var' dediler. Dokunulmazlığı kalktı. Ne oldu? Yine bir şey yok. Ciddi bir yargılama yapılmadı" dedi.

Suç dosyası kabarık

Türkiye'de 1991-1996 yılları arasında 1500 faili meçhul cinayet yaşanırken bunların 896'sı Mehmet Ağar döneminde gerçekleşti. 1990 yıllarında devletin MGK'de aldığı kararlar doğrultusunda seri cinayetler işlendi. Bunların uygulayıcıları arasında dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü ve ardından İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Mehmet Ağar geliyor.

Ağar 12 Haziran seçimleri öncesi "AKP'yi destekliyorum" diyerek iktidara "bana dokunmayın" mesajı verdi.

Nitekim AKP'nin Mehmet Ağar'a dokunmamasının nedenlerinden biri Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in o dönem hükümette görev alması. Yine Abdülkadir Aksu PKK ile mücadele adı altında o dönem çok keskin söylemlerle valilik yapıyordu ve birçok cinayeti biliyor. AKP'li Ziyaeddin Akbulut'un da o dönem Riha'da (Urfa) valilik yaptığı sırada bölgesinde onlarca faili meçhul cinayet yaşandı ve üzeri kapatıldı. Kayıp yakınlarına göre AKP kendi vekillerine dokunulmaması için Ağar'a dokunamıyor.

1991-1999 yılları arasında yaklaşık 8 bin meçhul cinayet işlendiğini ve 4 bin köyün boşaltıldığını belirten Yakınlarını Kaybedenler Derneği (YAKAYDER) Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Bektaş ise "Mehmet Ağar, bin operasyon yaptığını açıkça söylüyor ve kimse bundan hesap sormuyor. Sistem içerisinde güçlü olduğu için kimse kendisine dokunamıyor. 'Bir tuğla çekersem altında herkes kalır' diye meydan okuyor. Artık o tuğla çekilsin ve duvar yıkılsın" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.