SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis, Meclis eliyle tasfiye ediliyor

TBMM Genel Kurulunda, 16 Nisan referandumuyla Anayasa'da yapılan değişikliklere uyum için kanun ve KHK'lerde yapılacak düzenlemelerle ilgili Bakanlar Kuruluna yetki veren tasarı kabul edildi. Yetki yasasındaki bir fıkra 24 Haziran'da AKP'nin Meclis'te çoğunluğu kaybetmesi ihtimaline karşı Cumhurbaşkanına Meclis'i "by-pass" etme imkanı veriyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2018 00:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2018 00:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Meclis, Meclis eliyle tasfiye ediliyor

TBMM Genel Kurulunda, 16 Nisan referandumuyla Anayasa'da yapılan değişikliklere uyum için kanun ve KHK'lerde yapılacak düzenlemelerle ilgili Bakanlar Kuruluna yetki veren tasarı kabul edildi.

Bakanlar Kuruluna, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Anayasa'da yapılan değişikliklere uyum sağlamak üzere, çeşitli kanun ve KHK'lerde değişiklik yapılması hususunda düzenlemelerde bulunmak üzere şu konularda KHK çıkarma yetkisi veriliyor:

- Kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, teşkilat, görev ve yetkilerinin düzenlenmesi,

- Kanunlar ve KHK'lerde yer alan tüzük, Bakanlar Kurulu, İcra Vekilleri Heyeti, İcra Vekilleri Heyeti Kararı, Bakanlar Kurulu Kararı, Bakanlar Kurulu Yönetmeliği, Hükümet, Başbakan, Başvekil, Başbakanlık, Başvekalet, sıkıyönetim, nizamname, kanun tasarısı gibi bazı ibarelerin değiştirilmesi, yürürlükten kaldırılması veya bu çerçevede kanunlar ve KHK'lerde yer alan ilgili hükümlerin yeniden düzenlenmesi,

- Mevcut bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların bağlılık ve ilgilerinin yeniden belirlenmesi,

- Uygulama imkanı kalmayan kanun ve KHK'lerin yürürlükten kaldırılması,

- Kanun ve KHK'lerde yer alan bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşlarının kurulması, kaldırılması, görevleri, yetkileri, personeli ve teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, üst kademe kamu yöneticilerinin atanmaları ile görevlerine son verilmesine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesinin sağlanması, cumhurbaşkanının yürütme yetkisine ilişkin hususlara dair hükümlerin düzenlenmesi ile bu bent kapsamındaki ilgili hükümlerin değiştirilmesi veya yürürlükten kaldırılması.

'Meclis Meclis eliyle tasfiye ediliyor'

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğden Toker, 'Yetki KHK'si' konusunda yazığı 'Meclis eliyle tasfiye etmek' başlıklı yazısında çok önemli bir noktaya dikkat çekti.

"24 Haziran'da kaybetme olasılığı, AKP'ye akıl almaz hamleler yaptırtıyor." diyen Toker, "Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birlikte yapılacağı 24 Haziran akşamı, TBMM'de çoğunluğu muhalefete kaptırma ihtimalinin AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ne kadar ürküttüğü, yeni yetki yasasıyla ortaya çıktı." ifadelerini kullandı.

Toker yazısında, "AKP hükümeti, Bakanlar Kurulu'nun TBMM'ye sevk ettiği üç maddelik yetki yasa tasarısına öyle bir fıkra eklemiş ki, Cumhurbaşkanı'na seçildikten sonra belirsiz bir süre içinde Meclis'i by-pass etme 'olanağı' (!) veriliyor." dedi.

"Aslında getirilen maddeye Meclis'i Meclis eliyle tasfiye etme maddesi demek daha doğru belki." ifadelerini kullanan Toker, şunları yazdı:

"Seçimlerin ardından cumhurbaşkanı yemin edinceye dek geçecek süre içinde Bakanlar Kurulu'na istediği her konuda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren madde şu:

'Bakanlar Kurulu'na verilen yetki, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda, cumhurbaşkanının yemin ederek göreve başladığı tarihe kadar geçerlidir. Bu süre içinde Bakanlar Kurulu, birden fazla kanun hükmünde kararname çıkarabilir.' "

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.