SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis'in bütçe sonrası gündemi fezlekeler olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ''HDP'lilerin fezlekeleri Meclis'e gönderildi, bütçeden sonra görüşülecek'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2016 12:48
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2016 12:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Meclis'in bütçe sonrası gündemi fezlekeler olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarıyla ilgili olarak, fezlekelerin bütçe görüşmelerinin ardından TBMM gündemine geleceğini söyledi. Davutoğlu, "HDP'lilerin fezlekeleri Meclis'e gönderildi, bütçeden sonra görüşülecek. Bugünlerde dokunulmazlık gündemde olduğu için bu fezlekelerin gönderilmesi sanki yeni bir durummuş gibi algılanıyor. Hayır, rutin bir işlemdir, daha önce başka fezlekeler de aynı usule göre gönderilmiştir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''HDP'lilerin fezlekeleri Meclis'e gönderildi, bütçeden sonra görüşülecek. Bugünlerde dokunulmazlık gündemde olduğu için bu fezlekelerin gönderilmesi sanki yeni bir durummuş gibi algılanıyor. Hayır, rutin bir işlemdir, daha önce başka fezlekeler de aynı usule göre gönderilmiştir. Bütün bunları bütçe sonrasında hep beraber değerlendireceğiz ve Meclis'e ulaşmış fezlekelerle ilgili ne yapacağımız hususunu Meclis Başkanımızla da gerekirse diğer parti temsilcileriyle de görüşürüz. Çünkü bütün Meclis'in onurunu temsil eden bir husus. Yani eminim, Cumhuriyet Halk Partisi de MHP de ve geçen gün de vurguladım HDP'nin makul ve vicdan taşıyan milletvekilleri de bu milletvekilinin bir teröristin taziyesine gitmesini kabul etmemiştir.

Öncelikle hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda anlaşmamız, bir mutabakata varmamız lazım. Ben, bana en aykırı fikirlere dahi sahip olsa her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunmamız gerektiğini düşünüyorum ve savunuyorum da. Ne söylerse söylesin, hangi fikri beyan ederse etsin millet adına, milletin kürsüsünde konuşan kimseye dokunulmaz ama aynı şekilde bir insan olarak ve milletten meşruiyeti almış bir Hükümetin Başbakanı olarak da 29 canımızı almış olan ve bu sadece Ankara olayıyla ilgili değil diğer terör olaylarında teşmil edilebilecek şekilde, bir caniye taziye ziyaretine de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil.

Benim vicdani kanaatim; bu ilkeler etrafında gerekli adımın atılmasıdır. Bir insan olarak, yani milletvekili olarak taşıdığımız vasıf dışında bir insan olarak da böyle bir caniyi kutsayan bir tavrın Meclis bünyesinde mazur görülmesi söz konusu olmaz. Onun için net hukuki süreç işler, bu sadece hukuki bir anlam taşır ama o hukuki süreç işlerken Türkiye'de demokratik hukuk devleti kurallarının itibarını kaybettirecek görüntünün oluşmasına izin verilmez.''

"Demirtaş benim için 'Kaçtı' demiş"

Terörle mücadele 23 Temmuz'dan beri çok büyük bir kararlılıkla sürüyor. Verdiğim talimat neyse, bugün de aynısı geçerlidir. Biz silahlı bir yapılanmaya izin vermeyiz. Yüreğimiz yanıyor ama güvenlik birimlerimiz arasında olağanüstü koordinasyon var. Asker, polis, jandarma, mülki birimler çok iyi bir koordinasyon içinde yürütüyorlar. Güvenlik birimlerimiz halk ile teröristi çok iyi ayırmış. Halk memnun. Demirtaş benim kaçtığım gibi laflar sarf etmiş. Ben 5,5-6 saat kaldım. Silopi'nin her birini bağrıma bastım. Halkımla beraberdim. Onlar Cuma namazını yeni öğreniyorlar, minareden marş çaldıranlar Cuma namazını yeni öğreniyorlar. Her birini dinledim. Bazıları özel şeyler söylediler, bazıları şahsi taleplerini ilettiler. Ama hepsi bir daha eski günlere dönmek istemiyoruz dediler.

Yolda vatandaşlarımızla neredeyse tek tek tokalaştık. Yanımda eşim, arkadaşlarım, bakanlarımız vardı. Hiçbirinin üzerinde çelik yelek yoktu, özel bir güvenlik tedbiri yoktu. Sayın Cevdet Yılmaz'ı tam yetkiyle donatarak görevlendirdik. Atılacak adımları planladık. Sayın Cevdet Yılmaz orada. Gece ve gündüz çalışmaları yürütecek. Yollara temizlenecek, hasarlı binalar tamir edilecek. Özel yetkiyle operasyon sonrası dönemi planların uygulanmasına nezaret edecek. Bakanlık görevini de yapmaya devam edecek. Yolda halkla beraber yürüdük, çocuklara klasik eserleri dağıttık. Tugay komutanlığımızda brifing aldık. Silopili çocuklar tugay komutanının eşinden ders alıyor, onun okuluna gittik. Anne şefkatiyle öğrencilerine nasıl davrandığını gördük. Şehit evine gittik. Kürt bir şehidimizin ailesiyle sohbet ettik. Halk ile terörist çok iyi ayrılmış. Halk memnun, terörist ya gitmiş ya da sinmiş. Teröristi bir daha çıkartmayacağız.

Bu aynı durum Cizre için de Sur için de geçerli. Operasyonun uzun sürmesinin sebebi halk ile teröristin ayrılması. Kimin terörist kimin halk olduğunu anlamak için çok yavaş hareket etmek gerekiyor. Sur'da çok az kaldı, Nevruz'a kalmaz, birkaç gün içinde biter. Sur'da bütün sonradan yapılmış hasarlı binaların tümü tasviye edilecek, eski dönem yapılmış eski Diyarbakır fotoğraflarını da alara otantik Diyarbakır'ı inşa edeceğiz. Ben de detaylı bir brifing alacağım.

Bu sabır gerektiren bir işlemdir. Nereye ihtiyaç varsa orada yapılacak. Nerelerin kritik olduğunu biliyoruz. Bu alçakların nerelere yığınak yaptığını biliyoruz. Ülkenin her bir yerinde olağan şartlar sağlanıncaya kadar sürecek.

Silopi'ye spontan şekilde gittim. Arkadaşlara yarın Silopi'ye gideceğim dedim, bu benim kararım. Bundan sonra da böyle yapacağım. Zaman gelecek Sur'a da gideceğim. Sur'a gitmek için kimseden izin alacak, çekinecek de değilim. Kimse bizi eleştiriye tabi tutamaz. Türkiye birkaç ilçe hariç marjinalleşmiş örgütler hariç normal hayatına devam ediyor. Ülkemin her köşesine her zaman gideriz.

Spontan olarak gittiğim Silopi'de yüzlerce, binlerce Silopili karşıladı. Günlerdir propaganda yapan HDP'nin yüzüne kimse bakmadı. Halkın genelinde tatminkar ve mutlu bir hal olmasına rağmen bu havayı dağıtmak için bir takım provakasyonlar olabilir. Ellerinden geleni yapıyorlar. Halkımız bunlara yol vermedi, izin vermedi, geçit vermedi. Onların istediği gibi yaslı, kanlı bir bahar değil, ülkenin yeniden ortak ruh haliyle doğmasının başlangıcı olacak. Terör artık her yerde, her ülke için tehdit eden bir unsur.

Genelkurmay'da görevden alma

Bu hukuki bir işlemdir. Genelkurmay'ın kendi mantığı içinde ele alınması lazım. Bürokraside paralel yapı ile mücadele her kurum gereğini yapıyor. Rasyonel hiyerarşide herkes hesap verme durumundadır. Kimse meşru siyasi otoritenin verdiği talimatlar dışında hareket edemez. TSK dahil paralel mücadele sürecek. Hiçbir kurum ayırımı gözetmeden sürecektir.

Zaman'a kayyım atanması: Kara para aklaması var

Dün bir açıklama yaptım. Bu hukuki bir süreçtir. Basın özgürlüğü konusunda kimsenin şüphesi olmamalı. Basın faaliyetini örterek yapılan faaliyetlerin ayrımını da fark etmemiz lazım. Eleştirel anlamda yayın yapan pek çok basın var. İşlem yapılmıyor. Burada kara para aklama, paralel yapı gibi iddia var. Bu sürecin yürütücüsü yargı organlarıdır. Hükümetimizle alakalı değildir, yargı gereken adımları atacaktır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.