SON DAKİKA
Hava Durumu

MEB'de Andımız krizi; 3 kişi görevden alındı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Andımız kararını temyiz dilekçesi metninde kusuru bulunduğu gerekçesiyle üç kişiyi görevden aldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2018 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2018 12:05
https://www.bursaport.com
MEB'de Andımız krizi; 3 kişi görevden alındı!

Milli Eğitim Bakanlığı, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştay'a sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru bulunduğu gerekçesiyle Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ve iki avukatı görevden aldı.

MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesiyle ilgili gerekli düzeltici açıklamaları "ek beyan" şeklinde mahkemeye sunacak.

DİLEKÇEDEKİ SKANDAL İFADELER

MEB'in temyiz dilekçesinde Andımız için "Öğrencilerin her gün papağan gibi tekrarladığı sözler" ifadeleri kullanılmış ve "Andımız gibi uygulamalar, 1900'lü yılların ilk yarısında yaygın olarak kullanılan uygulamalardır. Gerek faşizm gerekse komünizm bu ve benzeri uygulamaları sıkça kullanmıştır" denilmişti.

MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 11 sayfalık temyiz dilekçesinde ilk olarak davacı eğitim sendikalarının taraf olarak davayı açma ehliyetlerinin olmadığı savunuldu. Davanın reddedilmesini isteyen MEB, Andımız'daki Türklüğe ilişkin ibareler hakkında kimlik kavramına ilişkin itirazlarda da bulunarak dilekçesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkler kendi çağdaşı unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Türkiye Cumhuriyet'ini kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Özellikle 30'lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünü de sağlamasıydı. Öğrenci Andı da bu amaçla benimsenmiş ve ilkokullarda okutulmaya başlanmıştır. Ulus bilincine geç ulaşan bir toplumda bu çeşit sembol ve ritüellerin kullanılarak, ortak bir milli kimlik inşa edilmeye çalışılması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak 2023 yılında yüzüncü yılını dolduracak olan Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumun zaten bir milli kimlik kazanmış olduğunu kabul etmek gerekir. Yani Öğrenci Andı işlevselliğini yitirmiştir. Hal böyleyken 21. yüzyıl Türkiye'sinde 30'lu yılların ritüellerini benimsemek anakronik (çağdışı) bir yaklaşım olacaktır." (Aydınlık)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.