SON DAKİKA
Hava Durumu

Mahkeme Hamamı'nda sona gelindi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması projeleri kapsamında restore edilen tarihi Mahkeme Hamamı'nda çalışmalar son aşamaya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 03.09.2011 17:43
Haber Güncellenme Tarihi: 03.09.2011 17:43
https://www.bursaport.com
Mahkeme Hamamı'nda sona gelindi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü ve Ar - Ge Müdürü Aziz Elbas ile birlikte büyük bir bölümü tamamlanan Mahkeme Hamamı restorasyonunda incelemelerde bulundu.

Hamamların Türk tarihinde önemli bir yerinin olduğuna dikkati çeken Başkan Recep Altepe, ecdadın bu yapıtları son derece özenli ve yüksek uygulamalarıyla hayata geçirdiğine işaret etti. Bursa'nın da hamam kültürü açısından zenginliğini dile getiren Başkan Altepe, kentin değişik semtlerinde birçok tarihi hamamın göze çarptığını belirtti.

"TARİHİ YAPILAR İŞLEVSELLİK KAZANIYOR"

Osmanlı dönemi eseri olan hamamların genelde ikili olarak yapıldığının altını çizen Başkan Altepe, Mahkeme Hamamı'nın bu şekilde bir mimarisinin olduğu vurguladı.

Yaklaşık bin 500 metrekare alana kurulan olan Mahkeme Hamamı'nın son derece görkemli bir eser olduğunu ifade eden Başkan Altepe, şunları söyledi:

"Mahkeme Hamamı ile birlikte Bursa'da ve ilçelerde böyle birçok eseri ayağa kaldırıyoruz. Ördekli Hamamı'nda olduğu gibi Mahkeme Hamamı, Kayıhan Hamamı ve diğer tarihi yapılar da yeniden ayağa kalkarak, kültürel ve sosyal alanda halkımıza hizmet verir hale geliyor. Örnek olarak restorasyonu devam eden Kayıhan Hamamı hem kültür merkezi, hem de Osmanlı ve Türk mutfağından tatların sergileneceği bir restoran olacak. İncirli Davutkadı Hamamı da yine kültür merkezi olarak canlanacak. Mudanya'da Nur ve Hasanpaşa hamamları da kültürel merkezler olarak bölgeye kazandırılacak. Restorasyonlarla tarihi eserler yalnızca korunmuyor, işlevsellik de kazandırılıyor."

KÜLTÜRÜMÜZ YAŞATILACAK

Mahkeme Hamamı'nın da işlevsellik kazandırılarak, kente değer katacak eserlerden biri olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, 1400'lü yılların başında Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan hamamın yaklaşık 600 yıllık olduğunu söyledi. Geçmişten günümüze gelen bu eserin restore edilmekle kalmayacağını dile getiren Başkan Altepe, "İki bölümden oluşan hamamın bir bölümü orijinaline uygun hamam olarak kullanılacak. Hatta bu bölüm yalnızca kadınların kullanımına açık bir hamam olacak. Biz istiyoruz ki tarihi eserlerimiz ayağa kaldırılırken, gelenek ve göreneklerimiz de yaşasın. Bunun için hanımlarımız bu hamamda diledikleri gibi geleneklerini yaşatabilecek, gelin hamamı, toplanma günleri vs. organizasyonlar yapabilecek. Hamamın diğer bir bölümü ise bölgeye uygun kültürel faaliyetlere açık olacak" şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Mahkeme Hamamı'nda çalışmaların hızla devam ettiğini ve son aşamaya geldiğini, 2 aylık bir süreç içerisinde hamamın kullanıma açılabileceğini sözlerine ekledi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.