SON DAKİKA
Hava Durumu

Latif Erdoğan: Gülen askeri darbe peşindeydi

Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen'in 45 yıllık arkadaşı, yazar Latif Erdoğan, "Elindeki gücü kaybeden Gülen askeri darbe peşindeydi. Gülen, ABD'nin çıkarları doğrultusunda CIA'nin elinde oyuncak oldu" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2016 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2016 10:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Latif Erdoğan: Gülen askeri darbe peşindeydi

Kültür A.Ş. tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Bugün ve Ötesi" programına konuk olan Fetullah Gülen'in 45 yıllık arkadaşı, yazar Latif Erdoğan, yoğun operasyonların yapıldığı 'paralel yapı'ya ilişkin çarpıcı iddia ve açıklamalarda bulundu.

Fethullah Gülen'i 11 yaşından bu yana tanıdığını, yakın dostu ve talebesi olduğunu, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından kendisi ile yollarını ayırdıklarını söyleyen Erdoğan, "45 sene, bu yapının içinde gördüğüm yanlışları düzeltmek için yaptığım mücadeleyi bugüne dek hiç deşifre etmedim. Kimseye söylemedim ama bugün o dönemlerde yapılan yanlışları da gündeme getirmem kaçınılmaz oldu" dedi.

Gülen cemaatinin kurulduğunda Risale-i Nur referanslı, İslami faziletlerle donanmış bir topluluk olduğunu söyleyen Erdoğan, "Şimdiki tabloya bakıldığında aslında Gülen'in baştan beri müzmeratı, içinde farklı fesat düşünceleri olan bir görüntü çizdiği yadsınamaz bir gerçek. Cemaat samimi ve hasbiydi ancak bugün gelinen noktada Gülen'in çağrılarına uyup halen devlet ve millet aleyhinde çalışma yapanlara, benim eski samimiyetimi gösterme imkânım kalmadı. Onlar bu işi bilerek ve gayri samimi olarak yapıyorlar. İşin başlangıcı ile bugün gelinen noktayı birbirinden ayırmak gerekiyor" diye konuştu.

Fethullah Gülen'e ilk itirazının ABD'ye gitmesi ile başladığını ifade eden Erdoğan, cemaatin kendi öz değerlerinden koparak gayri meşru çizgiye varacak kadar işi sulandırdığını, İslami duyarlılığını kaybetme noktasına geldiğini ileri süren Erdoğan, "Bunları düzeltmek için elimden gelen gayreti göstermeye çalıştım. Gülen ABD'ye gittikten sonra başka güçler tarafından ele geçirildi ve cemaat hiç olmayacak noktalara yönlendirildi. Dışa açılımda kültürel yetersizlik nedeniyle bilhassa solcu liberal görüşün ağına çok düşüldü. Bu düşünce yapısı cemaatin beynini şekillendirdi" ifadelerini kullandı.

'Bana Allah ile konuştuğunu söyledi'

Gülen ile dostluğunun sürdüğü son yıllarda, aklın hayalin alamayacağı tezatlar olduğunu bunların da kendisini son derece rahatsız ettiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Baş başa olduğumuz bir zamanda Gülen bana Allah ile konuştuğunu söyledi. Önceleri bunu daha yumuşak bir üslup ile söylüyordu 'Ben Allah ile konuştuğumu söylesem bazıları bana deli der' şeklinde ifade ediyordu daha sonra bu söylemi sapkın bir şekilde değiştirdi ve 'Allah benim ile konuştu, kâinatı Hazreti Muhammed için yarattım, senin için sürdürüyorum dedi'. Bu sözler kabul edilemezdi. Bu yapının içinde Gülen'in Allah ile devamlı görüşen, peygamberin izdüşümünde biri olarak kabullenenlerin olması, sapkınlığın boyutlarını anlama açısından iyi bir örnek."

Yaşanan son olaylardan sonra Gülen'in tamamen bitme noktasına geldiğini, cemaatten de büyük kopmalar yaşandığını kaydetti.

'Önce MİT yönlendirdi, CIA'in elinde oyuncak oldu'

"Gülen daha önce MİT tarafından organize bir şekilde yönlendirildi. MİT'in millileşmesiyle yurt dışında daha fazla kabul gören Gülen, CIA tarafından kullanılmaya başlandı ve tamamen bir proje haline getirildi. ABD'nin çıkarları doğrultusunda CIA'in elinde oyuncak oldu" diyen Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

"ABD'nin ılımlı İslam'ın başına bir halife geçirilmesini kapsayan hilafet projesi vardı. Bu projenin bir parçası Gülen'di. Karşısına DAEŞ(IŞİD) terör örgütü lideri Ebubekir Bağdadi çıkarıldı. Aslında buradaki senaryo iki halifeyi birbirine vurdurmaktı. ABD'nin senaryosusun asıl ana fikri ise İran ile savaşmaktı. Gülen projesi gerçekleşmediği için ABD İran ile barışa yanaşmak durumunda kaldı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Gülen'in iadesi için ABD'ye defalarca çağrıda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, bu konuda hiçbir adım atılmamasının düşündürücü olduğunu söyledi. Erdoğan, "Böyle bir sahiplenmenin, sıradan bir vatandaş, bir demokrat için gerçekleşecek bir durum olduğunu sanmıyorum. ABD, devletlerarası hukukun zedelenmesi pahasına Gülen'i sahipleniyor. Bu durum da ABD'nin Gülen'in kirli oyunlarına sahip çıktığı anlamına geliyor" diye konuştu.

'Elindeki gücü kaybeden Gülen, darbe peşindeydi'

Devlete devletin içinde bir müdahalenin söz konusu olduğunu ileri süren Latif Erdoğan, bu zemini Gülen'in hazırladığını halife sıfatıyla Türkiye'ye dönmeyi planladığını ancak Recep Tayyip Erdoğan'ın karşı durması ile Gülen'in bitme noktasına geldiğini söyledi. Paralel yapının bir darbe arayışı içinde, askerin içinden bazı kimselere güvendiğini ancak bu senaryonun da çok geçmeden anlaşıldığını ileri süren Erdoğan "Kimse artık Gülen'in lafı ile darbe yapmaz. Askerde bu disiplin var" diye konuştu.

'PKK tamamen paralel örgüte ihale edildi'

Son dönemde artan terör olaylarına ilişkin Türkiye'nin yeni terörle mücadele yöntemini de değerlendiren ve olumlu bulduğunu söyleyen Erdoğan, çözüm sürecinde gelinen noktada aktörlerin değiştiğine dikkat çekti.

İmralı'daki Abdullah Öcalan'ın sürecin dışında bırakıldığını ifade eden Erdoğan, PKK'nın tamamen paralel örgüte ihale edildiğini iddia etti. Çözüm sürecinde Öcalan'ın hiçbir esprisinin, sembolik de olsa hiçbir ağırlığının kalmadığını ileri süren Erdoğan "Bundan sonra devlet, doğudaki halkı ve kanaat önderlerini muhatap almak durumunda, bu yönde bir strateji geliştirilirse faydalı olur. Öcalan'ın muhatap alınmasından dolayı, doğudaki Müslüman kesimi temsil eden kanaat önderleri dargındı. Son geliştirilen strateji ile yanlıştan dönülmüş olundu" diye konuştu

Özellikle terörün şehirlere inmesi, sivillerin hedef alınması, küresel terörizmin taktik değişikliğine gittiğinin açık göstergesi olduğunu belirten Erdoğan, İslam coğrafyasında terörün devam etmesi için 65 milyar dolarlık silah satıldığına işaret etti. Yüksekova'da terörist unsurların uyuşturucu ticaretinden beslendiğinin ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, "Bu kazancı kaybetmemenin kirli mücadelesi, binlerce insanın telef olmasına neden oluyor ve bundan kimse rahatsız değil" diye konuştu. Bu pencereden bakıldığında terörü tamamen ortadan kaldırmak, sıfırlamak gibi bir durumun söz konusu olamayacağını vurgulayan Erdoğan, Gülen ve yakın çevresinin hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bitirmek hem devleti akamete uğratmak için, din, ırk, mezhep ayırt etmeden terör örgütleri dâhil herkesle ittifak içinde olabileceğini iddia etti.

'Akşener'e yönelik kaset şantajının asıl hedefi...'

Paralel yapının binlerce kişiyi yasadışı olarak dinlediği iddialarına da değinen Erdoğan, Gülen'in kendisini de 32 yıl boyunca dinlettiğini, bunu da itiraf ettiğini söyledi. MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener'e ait bir video kaydının paralel yapının elinde bulunduğunu açıklamasının ardından gösterilen tepkilere anlam veremediğini ifade eden Erdoğan şöyle devam etti:

"Akşener'e yönelik kaset şantajına ilişkin savcılığın başlattığı soruşturma devam ediyor. Bu kaset şantajı aslında Kemalettin Özdemir aleyhine kullanılmak üzere kurgulandı. Akşener de biliyor kasetin varlığını. Bu yeni bir şey değil 10 yıldır söyleniyor. Ben, Akşener'e iyilik yaptım "Bir Müslüman olarak, bu açık bir iftiradır, montajdır" şeklinde görüş beyan ettim. Cemaat böyle bir alçaklık yapıyor dedim. Bundan Akşener değil, Paralel yapı rahatsız olmalıydı."

'Kasetli şantaj sistematik hale getirildi'

Başka siyasetçiler için de, bu tür şantaj kasetlerinin varlığından bahsedilebileceğini dile getiren Erdoğan, paralel yapının kaset şantajını sistematik hale getirdiğini söyledi. Erdoğan "Cemaat içinde böyle bir bölüm kuruldu. Bu iş için, ABD ve Türkiye'de kurulan ekipler var. TÜBİTAK'ı ele geçiren bir yapıdan bahsediyoruz" diye konuştu.

Kendisinin değişmediğini değişenin Gülen'in kendisi olduğunu söyleyen Erdoğan, bu yapının içinde bulunan samimi dindarlara da eski değerlerinize dönün çağrısında bulundu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.