SON DAKİKA
Hava Durumu

'Laiklikten geri adım atmayacağız'

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laikliğin AKP'nin gündeme getirdiği yeni anayasada yer almaması gerektiğine ilişkin sözlerine yönelik tepkiler artıyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2016 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2016 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Laiklikten geri adım atmayacağız'

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, İsmail Kahraman'ın 'laiklik karşıtı' çıkışının kişisel görüş olarak görülemeyeceğini ifade ederek, "Bu yönelim, siyasal İslamcı faşizmin anayasal kurumsallaşmasını kurgulamaktadır. Ancak bilinmeli ki laiklik ve çağdaş değerler Türkiye'nin gözeneklerine yerleşiktir ve sökülüp atılamayacaktır" dedi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın tepkilere neden olan çıkışıyla ilgili açıklama yapan MMO Şube Başkanı İbrahim Mart, Kahraman'ın, "laiklik yeni anayasada olmamalı" şeklindeki sözleri ile görev alanı ve yetkilerini aşan bir konuda ve iktidarın temsilcisi gibi konuşarak 'dindar anayasa' savunusu yaptığını ifade etti.

Türkiye'de özellikle son 14 yılda gerçekleşen ideolojik, kültürel, siyasi dönüşüm sürecinin, bu yaklaşımın bir arka planı ve mantıksal devamının, hilafet-şeriat esaslı bir toplumsal düzen savunusu olduğuna dair ciddi emareleri olduğunu ifade eden Mart, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yıllar önce dile getirdiği laiklik aleyhindeki konuşmalarına dikkat çekerek, "Birçok uygulama yanı sıra, örneğin şu anki Cumhurbaşkanı'nın, yıllar önce dile getirdiği, 'Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor, diye!.. yahu bu millet istedikten sonra laiklik tabii elden gidecek!.. sonra nedir bu laiklik Allah aşkına?.. bu ne menem şey?, hem laik hem Müslüman olunmaz.. ya Müslüman olacaksın ya laik' sözleri çok anlamlıdır. Dolayısıyla Meclis Başkanı'nın sözlerinin, parçası bulunduğu iktidar nezdinde bir arka planı, kurumsal ve programatik bir kurgusu bulunmaktadır" dedi.

AKP'nin "yeni Türkiye" kurgusu ve yeni anayasa ile başkanlık sisteminin içeriğinin, bir yönüyle kendini bu sözlerle yansıttığının altını çizen Mart, "Bu yönelim, siyasal İslamcı faşizmin anayasal kurumsallaşmasını kurgulamaktadır" ifadelerini kullandı.

'Demokrasi birikimi bunu püskürtecek güçtedir'

"Ancak bilinmeli ki laiklik ve çağdaş değerler Türkiye'nin gözeneklerine yerleşiktir ve sökülüp atılamayacaktır" diyen Mart, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Ülkemizin ilerici, demokrat birikimi laikliği dışlayan anayasa girişimlerine, hilafet-şeriat yönelimi veya çağrışımlarına karşı direnecek ve püskürtecek nitelik ve güçtedir. Gün gericiliği yenmek, laikliği kazanmak için birleşme günüdür. Makina Mühendisleri Odası olarak, laiklikten asla geri adım atmayacak, TMMOB çatısı altında, bilime, tekniğe, aydınlanma değerlerine sımsıkı sarılmaya, eşit, özgür, demokratik ve laik sosyal hukuk devletini, tam bağımsız, barış içinde bir Türkiye'yi savunmaya devam edeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.