SON DAKİKA
Hava Durumu

Laiklik için yurt genelinde eylem çağrıları

Birçok sol-sosyalist partinin yanısıra, aralarında Birleşik Haziran Hareketi, Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi ve TGB'nin de bulunduğu çok sayıda oluşum, Meclis Başkanı Kahraman'ın laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiğine ilişkin sözlerine sert tepki göstererek eylem yapacaklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2016 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2016 10:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Laiklik için yurt genelinde eylem çağrıları

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" diyerek, "Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" diye konuşması kamuoyundan büyük tepki aldı.

Birçok sol-sosyalist partinin yanısıra, aralarında Birleşik Haziran Hareketi, Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, FKF, İlerici Kadınlar Derneği ve TGB'nin de bulunduğu çok sayıda oluşum, Meclis Başkanı Kahraman'a sert tepki göstererek eylem yapacaklarını açıkladı.

Birleşik Haziran Hareketi, TBMM Dikmen kapısı önünde saat 12'deki eylem çağrısı yaptı. BHH'nin çağrısına ODTÜ Gençlik Muhelefeti'nden de destek geldi. ODTÜ Muhalefet Twitter hesabından da "Şeriat, hilafet anayasası yaptırmayacağız yarın 12.00'de TBMM önündeyiz" açıklaması yapılarak BHH'nin afişi paylaşıldı.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi de, "Aydınlanma İçin, Özgürlük İçin" başlığı ile 26 Nisan salı günü 3 ilde eylem çağrısında bulundu.

ÖDP: LAİKLİĞİ KAZANACAĞIZ

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) de "Artık savunulacak, korunacak bir laiklik yok kazanılacak bir laiklik var. Şeriat-hilafet çağrılarına karşı laikliği kazanmak için birleşelim. 26 Nisan Salı Ankara, İstanbul ve İzmir'de sokaktayız, Laikliği Kazanacağız" açıklaması yaptı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) açıklamasında "Şeriat ortaçağdır, demeye sonuna kadar devam edeceğiz! Laiklik yoksa bilim, demokrasi, özgürlük yoktur!" ifadeleri yer aldı.

İKD: İSMAİL KAHRAMAN HADDİNİ BİL

İlerici Kadınlar Derneği'nin "Laikliği kimseye bırakmayız! İsmail Kahraman haddini bil!" dediği açıklama şöyle:

"TBMM Başkanı İsmail Kahraman "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Bir İslam ülkesiyiz. Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı" ifadelerini kullanarak AKP'nin Türkiye için biçtiği elbiseyi açıkladı.

Kahraman'ın bu cesareti aldığı yer bellidir.

Ensar Vakfı rezaletini savunanlar, Cumhuriyet'i "enkaz" olarak adlandıranlar artık kafalarındaki Türkiye'yi açıkça ilan etmekten çekinmiyorlar!

Bu gerici zihniyet, aydınlığı, laikliği ve aklı toplumun bünyesinden söküp atmaya uğraşırken, bir yandan da "Yeni Türkiye" nidalarıyla Anayasa'dan çıkarmak üzere kolları sıvıyor.

Kadınları toplumsal yaşamdan kopartmak, bu ülkeyi karanlığa boğmak için ellerinden geleni yapanlar, gericiliği, kendi siyasal bekaları için anayasal düzeyde de "güvence" altına almak için uğraşıyorlar.

Bugün ülkemizde gericiliğin kalesi haline gelen ve skandal fetvalara imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kapatılması gerekirken, iktidarın yetkili ağızlarının yaptığı laiklik karşıtı açıklamalar yetmezmiş gibi TBMM Başkanı sıfatına sahip İsmail Kahraman adlı zat da Anayasa'daki laiklik ilkesini ayaklar altına alarak ülkemize İslami model biçmeye kalkışıyor.

Laiklik, eşit ve aydınlık bir toplumsal yaşamın güvencesidir.

Namus ve din adı altında ilerici her türlü değere saldıranlara, her fırsatta kadın düşmanlığını beyan etmekten çekinmeyenlere, çocuklarımızın geleceğini karartanlara karşı en başta kadınlar ayağa kalkmalı, mücadele için kolları sıvamalıdır!

AKP'nin "Yeni Türkiye"sine karşı laik bir Türkiye için kadınlar ayağa kalkmalıdır!

Bütün kadınları, laiklik düşmanlarına karşı Türkiye'nin her yerinde ses vermeye, 26 Nisan Salı günü Ankara'da 12.00'da TBMM Dikmen Kapısı'na çağırıyoruz.

Laiklik için kadınlar mücadeleye!"

FKF: BİR ADIM GERİ ÇEKİLMEYECEĞİZ

Fikir Kulüpleri Federasyon (FKF) "Bir adım geri çekilmeyeceğiz, gericiliğin kökünü kazıyacağız! 26 Nisan Salı günü 12.00'de TBMM önünde; 19.30'da Kadıköy'deyiz" dedi.

FKF bildirisinde şu ifadeler yer aldı: "Davetleri kabulümüzdür: Köklerini kazıyacağız, laikliği kazanacağız! İstanbul Üniversitesi'nde, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği ile üniversite rektörlüğü birlikte bir konferans düzenlemiş, konferansta konuşan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır" demiştir. TBMM Başkanı açık konuşmuş, bizi büyük bir kavgaya davet etmiştir. Biz de açık konuşalım; Davetleri kabulümüzdür. Laiklik aydınlıktır, bilimdir, emektir, özgürlüktür, Cumhuriyet'tir. Şeriat karanlıktır, hurafedir, sömürüdür, tutsaklıktır, padişahlıktır.

Türkiye gençliği olarak açıkça ilan ediyoruz; Mecliste, sokakta, okulda, hayatın her alanında gericiliğin kökünü kazıyacağız.

Ülkenin dört bir yanında laiklik bayrağını daha da yükselteceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler memleketi olmayacak.

Şeriat anayasasını yaptırmayacağız! Laikliği kazanacağız!"

TGB: GERİCİ ZİHNİYETE MEYDAN OKUYORUZ!

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) "TBMM Başkanı İsmail Kahraman Cumhuriyet'e meydan okudu! Laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiğini söyleyen İsmail Kahraman açıkça Türk milletine meydan okumaktadır! Türkiye Cumhuriyeti ,şeyhler dervişler ve müritler memleketi olamaz diyen Mustafa Kemal'den aldığımız görev ile laiklik düşmanı İsmail Kahraman ve onun gerici zihniyetine sahip herkese meydan okuyoruz.
Laiklik mücadelemiz İsmail Kahramanların zihniyetine karşıdır. AKP'nin gerici politikaların geri dönüşü tecavüzler oluyor, cinayetler oluyor. Laikliğe yapılan bu saldırılan geri dönüşleri toplumda çürümelere yol açmakta. Ekmek su gibi ihtiyacımız olan laikliğe saldıranlara karşı gözümüzü kırpmadan cevabı 19 Mayıs'ta vereceğiz. Cumhuriyet bize emanet!" açıklaması yaptı.

TGB ayrıca, "Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, İsmail Kahramanlar ülkesi olmayacak" sloganıyla eylemlere başlayacaklarını duyurdu. Bugün, (26 Nisan 2016 Salı) İzmir ve İstanbul'da yapılacak eylemlerin detayları şöyle:

İstanbul- Saat 15.00, Kadıköy Moda İlköğretim Okulu Önü

İzmir: Saat 18.00, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Migros Önü

Komünist Parti'den yapılan açıklamada ise, "Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin yaptığı çağrılara uyarak, Ankara'da TBMM Dikmen Kapısı Önünde saat 12.00'de, İstanbul Kadıköy Altıyol'da saat 20.00'de, İzmir Alsancak ÖSYM Binası önünde saat 19.00'da olacağız" denildi.

KP Merkez Komitesi imzalı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Takiyyelerle, gizli gündemlerle, 'biz değiştik'lerle buraya kadar geldik. Gericilik, çürük kapitalist düzenin ihtiyaçlarını karşıladığı için bu şekilde gelişip serpilmesine izin verildi. Sonunda geldiğimiz nokta, Millet Meclisi Başkanı'nın 'şeriat' ilanı için çağrı yapmasıdır. Bizden beklenen buna 'milli irade' diyerek saygı duymamızsa, rüyalarında görürler.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Laiklik kaldırılmalıdır. Anayasada dindarlıktan da kaçınılmamalıdır' sözleri bir şeriatçı darbe girişimidir.

Bize düşen bu girişimi savuşturmakla yetinmemektir. Şeriatçı darbe girişimi püskürtülürken, hep aksayan, hep yarım giden laikliğin de tamamlanması için harekete geçilmelidir. 26 Nisan Salı günü, tüm halkımızı laiklik için, aslında fiilen pek çok noktada kaybetmiş olduğumuz laikliği yeniden kazanmak için toplanmaya çağırıyoruz."

VP: LAİKLİĞİN ALTINDA KALACAKLAR

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Meclis Başkanı mı tarikat şeyhi mi? Laikliğe meydan okuyanlar laikliğin ayakları altında kalacaklar" dedi.

Kahraman'ın laikliği hedef alan sözlerine bir tepki de Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP)'den geldi. TİKP Başkanlık Kurulu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"AKP niyetini açıkladı; 'Yeni Anayasa'da laiklik olmayacakmış!

Demokratik Halk Devrimini savunanlar için laiklik, olmazsa olmazdır. Ülkeyi bu hale getiren proje 'yeşil kuşak'tan başlayıp 'ılımlı islam'a ve son olarak da AKP iktidarına uzanmışsa tabi ki 'laiklik' çok önemlidir. Orduya kumpaslar, anti-laik gerici güçler tarafından tezgahlanmıştır, Cumhurbaşkanlığına kadar uzanan işgal, gerici güçlere dayanır.

Laikler mi iktidar yaptı AKP'yi? Şimdi laiklerin desteği ile mi ayakta duruyor AKP? Laikliği 'vatan bütünlüğü'nün arkasındaki sıraya koymak, önemsizleştirmektir. Vatan bütünlüğü ve laiklik aynı derece önemlidir."

LAİKLİĞE ÇAĞRI BİRLİKTELİĞİ: İŞLEM BAŞLATILSIN

Laikliğe Çağrı Birlikteliği de yaptığı açıklamada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına çağrıda bulunarak "İsminizin ön eki olan Cumhuriyeti ve değerlerini korumak için gerekli işlemleri başlatınız" dedi.

Yapılan açıklama şöyle:

"TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Laiklik kaldırılmalıdır. Anayasada dindarlıktan da kaçınılmamalıdır' sözleri cumhuriyeti yıkma hedefinin ilanıdır. TBMM Başkanı bu açıklamaları ile Anayasayı ihlal etmiş ve meşruiyetini kaybetmiştir. AKP Anayasa mahkemesi kararı ile Laikliğe karşı odak olmaktan ceza almış bir partidir ve onun seçtirdiği meclis başkanı da bu sabıkaya yeni bir suç daha eklemiştir. Laikliğe Çağrı Birlikteliği olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına çağrıda bulunuyoruz. İsminizin ön eki olan Cumhuriyeti ve değerlerini korumak için gerekli işlemleri başlatınız. Laiklik için diğer kuruluşlarının ve birliktelik bileşenlerimizin çağrısını bizler de yeniliyoruz. Saat 12.00'de TBMM Dikmen Kapısındayız. Gericiliğe asla teslim olmayacağız."

Kahraman'ın sözleri üzerine "TBMM Başkanı" başlığı Twitter'da Türkiye gündemine girdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.