SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurtulmuş: Dalga geçmiyor, oyun oynamıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Her gün bu çözüm süreciyle ilgili bir takım kulisler, siyasi yorumlar yapılıyor ama çözüm süreciyle ilgili çalışan heyetten aşağı yukarı hiç kimse bir şey söylemiyor çünkü ciddi bir iş yapılıyor. Dalga geçmiyoruz, oyun oynamıyoruz. Türkiye'nin en hayati sorununu çözmeye çalışıyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2013 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2013 17:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kurtulmuş: Dalga geçmiyor, oyun oynamıyoruz

Kurtulmuş, AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gelecek iki yılda önemli bir sürece girdiğini söyledi.

Bu süreçte 3 büyük seçim yapılacağını belirten Kurtulmuş, "Bunlardan biri, mart ayında yapılacak yerel seçimlerdir. Hemen arkasından 2014'ün ağustos ayında Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Bunun önemi şudur, ülkede ilk sefer millet, doğrudan doğruya kendi oylarıyla cumhurbaşkanını belirleyecektir. Bu, Türkiye siyaseti bakımından tarihi bir dönüm noktası, devrim niteliğinde bir adımdır. Bunun etkilerinin ne olduğunu bu seçimi yaptıktan sonra çok daha iyi anlayacağız ve Türkiye siyasetini yazanlar da bu seçimin ve yapılmasına müsaade edilen 2007 referandumunun ne kadar önemli olduğunu kaydedecektir" diye konuştu.

Kurtulmuş, çözüm sürecinin tamamlanması ve yeni anayasayı yaparak katılımcı demokrasinin kökleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Önümüzdeki en temel meselelerden biri 12 Eylül'ün getirmiş olduğu tüm antidemokratik uygulamaları, yasaları değiştirmek ve Türkiye'yi tamamıyla özgür ve demokratik bir hale getirebilmektir. Bir mesele de bu memlekette hiçbir gerekçeyle hiç kimsenin dindar, laik, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, sağcı, solcu, şucu, bucu gibi ayrımlara tabi tutulmadığı, hiç kimsenin kendini bir diğerinden ayrı yukarıda ya da aşağıda görmediği eşit insanların ülkesi olan bir Türkiye kurulmasıdır" dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, yerel seçimlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Aday adaylıklarıyla birlikte bazı illerde, ilçelerde kamuoyu yoklamaları, teşkilat yoklamaları yapılacak. İlgili istişareler tamamlandıktan sonra tespit ettiğimiz adayları, muhtemelen hepsini beklemeden kimler belliyse onları ilan ederek bir an evvel çalışmalarına başlaması temin edilecek. Süreç zaten aşağı yukarı başlamıştır. Resmi olarak bu başvuru sürecinin ilan edildiği tarih olacak. Süreç takip edilecek, komisyonlar değerlendirecek ve adaylar ortaya çıkacak. Gönlümüz arzu eder ki bunu en kısa zamanda bitirelim."

Bir basın mensubunun, "Abdullah Öcalan'ın hükümetin belirlediği 3 gazeteciyle görüşme talebi" iddialarıyla ilgili sorusu üzerine, İmralı'ya atfedilerek yapılan açıklamalarda kamuoyunun titiz olması gerektiğini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu, tesadüfen gazeteler, televizyonlar üzerinden yapılan dedikodu, kulislerle oluşan bir süreç değildir. Bunların hepsi unutulacak. Her gün bu çözüm süreciyle ilgili bir takım kulisler, siyasi yorumlar yapılıyor ama çözüm süreciyle ilgili çalışan heyetten aşağı yukarı hiç kimse bir şey söylemiyor çünkü ciddi bir iş yapılıyor. Dalga geçmiyoruz, oyun oynamıyoruz. Türkiye'nin en hayati sorununu çözmeye çalışıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.