SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu: CHP güven kaynağı

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, birçok vatandaşın CHP'nin varlığından kaynaklanan haklı bir güven duygusuna sahip olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2013 23:54
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2013 23:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kılıçdaroğlu: CHP güven kaynağı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün, farklı siyasi görüş ve düşüncedeki birçok vatandaşımız CHP'nin varlığından kaynaklanan haklı bir güven duygusuna sahiptir. Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan CHP'ye duyulan güven boşuna değildir. Çünkü CHP, Türk halkının var olma iradesinin bağımsızlık aşkıdır, özgürlük sevdasıdır" dedi.

CHP'nin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla genel merkez binasının bahçesinde resepsiyon düzenlendi.

Kılıçdaroğlu, resepsiyonun açılışında yaptığı konuşmada, "Nazım diyor ya, 'Mutluluğun resmi yapabilir misin Abidin?' diye. Gerçekten, bazı şeyleri anlatmak zordur. Sevda, hasret, aşk gibi. Bazı kelimeler, bazı kavramlar var ki onları anlatmaya çalışmak bütün hayatı anlatmaya çalışmak kadar zordur. Tıpkı CHP gibi.

Ahmet Arif ne güzel söylüyor; 'Seni anlatabilmek seni / İyi çocuklara, kahramanlara / Seni anlatabilmek seni / Namussuza, halden bilmeze, kahpe yalana.' Evet, CHP'yi anlatmak zor. Hele şairin dediği gibi, bazılarına CHP'yi anlatmak hiç de kolay değil. Usta şair şiirinin sonunda, duygularını o kadar güzel anlatıyor ki şöyle söylüyor; 'Seni anlatabilsem seni / Yokluğun cehennemin öbür adıdır.' Herhalde biz de CHP'yi ancak böyle anlatabiliriz. CHP'nin olmadığı bir Türkiye, cehennemin öbür adıdır. Bir an için CHP'yi çıkarıp alın, varlığımızdan ve tarihimizden geriye bir şey kalmaz. Tarihte, bu uygarlığa sahip ne bir parti ne de bir kurum var."

'CHP'li olmak demek, devlet kurmak demektir'

Aynı zamanda CHP'nin kurucu genel başkanı olan Büyük Önder Atatürk'ün " Benim iki büyük eserim vardır, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir" dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bunu romantik bir söz değil, katkısız bir gerçeğin ifadesi olarak kabul ettiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bugün, farklı siyasi görüş ve düşüncedeki bir çok vatandaşımız CHP'nin varlığından kaynaklanan haklı bir güven duygusuna sahiptir. Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan CHP'ye duyulan güven boşuna değildir. Çünkü CHP, Türk halkının var olma iradesinin bağımsızlık aşkıdır, özgürlük sevdasıdır.

CHP'li olmak demek, herkes pes ettiğinde bile umutsuzluğa düşmeden direnmek demektir, halkına inanmak demektir, milletine güvenmek demektir. CHP'li olmak demek, herkesin 'zor' dediğine 'kolay', 'imkansız' dediğine 'mümkündür, olabilir' demektir. CHP'li olmak demek, devlet kurmak demektir. CHP, Türk halkının birlik iradesidir, kardeşlik andıdır.

CHP'li olmak demek, kimseyi ayırmadan kucaklamak, sevmek demektir. CHP'li olmak demek, halkın değerleriyle ve halkı için yaşamak, çağdaş uygarlığı aşmak demektir. CHP'li olmak demek, milleti ortak ülkü etrafında kaynaştırmak, aynı hedefte buluşturmak demektir. CHP, Türk halkının gelişme hırsıdır, büyüme azmidir. CHP'li olmak demek, yoksulluktan kurtulmak için başı dik, sırtı pek bir ülke için kendini adamak demektir. CHP'li olmak demek, değişime cesaret edebilmek ve değiştirebilmek demektir. CHP'li olmak demek, cumhuriyetin kurucusu, demokrasinin öncüsü olmak demektir. CHP'li olmak demek, ülkeye çağ atlatacak kudrete ve devrim yapacak iradeye sahip olmak demektir. CHP'li olmak demek 'özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' demektir. Özetle CHP'li olmak demek, Mustafa Kemal Atatürk olmak demektir."

Postallı pastayla protesto

Öte yandan, resepsiyonun başlamasına kısa bir süre kala, Dünya Demokrasi Hareketi Genel Başkanı Bayram Zilan ve beraberindeki bazı üyeler, CHP Genel Merkezi yakınına üzerinde çikolatayla kaplı postal olan pasta getirdi. Hareketin Genel Sekreteri Tahsin Topçu, yaptığı açıklamada, CHP heyetinin daha önce Suriye'ye yaptığı, bugün ise Mısır'a gerçekleştirilen ziyaretlerini eleştirdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.