SON DAKİKA
Hava Durumu

Kestel'de tarım arazilerine yapılan hobi bahçelerine tepki

Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, Kestel Belediyesi tarafından Kozluören Köyü'nün tarım arazilerine bungalov ev ve hobi bahçesi yapımına tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 21:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 22:09
https://www.bursaport.com
Kestel'de tarım arazilerine yapılan hobi bahçelerine tepki

Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, beraberindeki Kooperatif başkanları ve muhtarlarla birlikte, Kozluören Köyü'nde Kestel Belediyesi tarafından yapılmak istenen hobi evlerinin çevreye kötü örnek teşkil edeceğini ifade ederek, Kestel Belediyesi'nin yapmış olduğu bu yanlıştan biran önce dönmesi gerektiğini dile getirdiler.

Verimli tarım arazisine yaklaşık 65 adet bungalov ev yapılacağının duyulması üzerine olay yerinde bir basın açıklaması yapan Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, şunları söyledi:

“Kestel Belediyesinin tarım arazisine başlatmış olduğu hobi bahçesinin su basmazları atılmış. DSİ’nin sulama havzasının bulunduğu yerlerde yapılıyor bu hobi bahçeleri. Bulunduğumuz her yerde, her platformda, tarım arazilerinin korunması gerektiğinin savaşını veriyoruz. Son zamanlarda bir kooperatifleşme furyası gündeme geldi, Bunlar zaman zaman bizim odalarımıza da geliyorlar, biz bunlara müsaade etmiyoruz ve bunların oda kayıtlarını yapmıyoruz. Zaten elimizde avucumuzda bir avuç tarım arazisi kaldı. Bu kooperatifçiler, bu tarım arazilerini beşer yüz metre, altı yüz metre kare bölerek burada hem kendilerine devşiriyorlar, hem de tarım arazilerimizi tahrip ediyorlar. Bugün, Dünyada tarımın konuşulduğu bir dönemde, bunun önüne geçemezsek yarın evlatlarımıza, torunlarımıza ne söyleyeceğiz. Belediye başkanına, tarım il müdürüne, milletvekillerine bunu yüzlerce kez izah ettik. Belediye başkanı 6 ay önceki bir görüşmemizde, “Biz bunlara müsaade etmeyeceğiz” demişti. Hatta bu konuyu Seymen mahallemizde milletvekillerimizin de olduğu bir ortamda dile getirmiştik. Belediye Başkanı burada bir hobi bahçesi oluşturmaya çalışıyor. Ne oldu da bu hobi bahçesi birinci derece tarım alanına kuruluyor, burada bir çalışma var, Böyle bir alan nasıl tarım vasfından çıkarıldı, çıksın birisi bize bir açıklama getirsin. Bakın arkadaşlar bu yapılan burada bir model oluşturuyor, Buradan size sesleniyorum; yapmış olduğunuz bu çalışmayı durdurun. Biz tarım arazileri elden gitmesin diye kooperatiflerle mücadele ederken, siz tam tersini yapıyorsunuz. Bu örnek teşkil eder, bunun önünü arkasını alamazsınız, neye istinaden burayta hobi bahçesi yapıyorsunuz. Hemen dibinde ayva bahçesi, diğer tarafında armut bahçesi, öteli tarafında mısır tarlası. Bakın siz bunu yaparsanız, bu örnek teşkil sayılırsa, yarın kimseye bu konuda bir şey söyleyemezsiniz."

Eyüp Kılıç, "Bu yanlış projenin takipçisi olacağız, gerekirse Kozluören köyünü, Bababsultan köyünü, Şevketiye köyünü, Kazancı köyünü, Ümitalan köyünü komple buraya indireceğiz” dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.