SON DAKİKA
Hava Durumu

Keskin: Atık yağları doğaya bırakmamalıyız

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, ''Atık yağların başıboş bir şekilde doğaya atılmasına izin vermemeliyiz'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2012 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2012 17:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Keskin: Atık yağları doğaya bırakmamalıyız

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ile Albiyo firması ile düzenlenen değerlendirme toplantısında konuşan Keskin, her vatandaşın atık yağ konusunda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Kızarmış yağın döküldüğü alanı yok ettiğini belirten Keskin, ''Kanalizasyona döküldüğü takdirde yer altı sularını da etkilediği bilinmektedir. Atık yağların başıboş bir şekilde doğaya atılmasına izin vermemeliyiz. Vatandaşlarımızın kızarmış yağların birikimini sağlayarak, doğayı ve çevrenin kirletilmesini önlemeleri konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz'' diye konuştu.

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi Temsilcisi Erdem Afacan da kızarmış yağların lavabolara dökülmemesi gerektiği söyledi.

Kızarmış yağların, diğer atıkları da tutarak, birikinti oluşturduğunu ifade eden Afacan, ''Atık yağlar, doğanın ve çevrenin yanı sıra arıtma tesislerine de ciddi zararlar veriyor. 2009'dan beri Yıldırım'daki atık yağları toplayarak biyodizele dönüştürüyoruz'' dedi.

Yıldırım'da 2009'da 4 bin 785, 2010'da 6 bin 290, 2011'de 10 bin 260 kilogram atık yağ toplandığını kaydeden Afacan, şöyle devam etti:

''Her geçen yıl atık yağ toplama oranımız artış gösterdi. Kızarmış yağlar, yer altı suları için büyük tehlike. 1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletmektedir. Kirlenen suyun temizlenmesi de mümkün değildir. Bu yağların toprağa dökülmesi veya yakılması son derece sakıncalıdır. Bulunduğu ortamı kirletir ve canlılara zarar verir. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2005'te yürürlüğe giren yasa çerçevesinde bu atıkların plastik şişe veya yoğurt kapları içinde biriktirilerek en yakın toplama bidonuna bırakılması gerekiyor. Biriken bu yağları geri dönüşüm tesislerine ulaştırılarak biodizele dönüştürüyoruz.''

Ruhsat ve Denetim Müdürü Meliha Özer de atık yağların toplanması konusunda bir eylem planı hazırladıklarını belirterek, ''Hazırlanan eylem planı doğrultusunda, Yıldırım halkına ve esnafa yönelik eğitim faaliyetler devam edecek. Atık yağ çıkaran iş yerlerindeki denetimler arttırılacak, muhtarlık ofislerine atık yağ toplama bidonları bırakılacak. Korsan atık yağ toplayan firmaların yasa dışı çalışmalarının önüne geçilecek'' diye konuştu.

Yıldırım Belediyesi, Albiyo firması ile yanmış yağların doğaya ve lavaboya dökülmeden toplanarak biyodizele dönüştürülmesi için 2009'da protokol imzalamıştı.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.