SON DAKİKA
Hava Durumu

Kayıhan Pala: Sağlığın ticaretinin yapıldığı bir dönemdeyiz

Bursa Tabip Odası'nın 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında konuşma yapan Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, "Sağlığın ticaretinin yapıldığı bir dönemdeyiz" diyerek mücadeleye devam edileceğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 19:35
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 19:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kayıhan Pala: Sağlığın ticaretinin yapıldığı bir dönemdeyiz

Bursa Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı'nı bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutladı. Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Giderlerse gitsinler" sözüne atıfta yaparak "Bir yere gitmiyoruz. Böyle bir ortamda hiç birimizin geri durmaya hakkı yok. Israrlıca buradayız. Sonuna kadar da direnmeye devam edeceğiz" dedi. 

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, etkinlikte şöyle konuştu:

"Tıbbiyenin eşitlik mücadelesi açısından çok simge bir gün. Sağlığın ticaretinin yapıldığı bir dönemdeyiz. Pandemi de Sağlık Bakanlığı üzerine tek bir yasal düzenleme yapmadan yönetti. Bugün çok fazla sorunumuz var. Sağlıkta şiddet bunların en önemlilerinden biri fakat bununla sınırlı değil. Bursa’da cinsiyet ayrımcılığını politikleştirmeye çalışan bir örneğini yaşadık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının parayla satılıyor olmasının iğrençliği bir yana tıbbi yetkinliği olmayan birine tıp doktoru ünvanı verilmesinin tartışılması lazım. Meslektaşlarımızdan emeklilere çok ciddi bir ayrımcılık, maaşından büyük bir kesinti var. Bir tür hekim düşmanlığı. Bunu düzeltmek için yoğun bir talep var ve bizde bu talebi dile getiriyoruz ancak yerine getirmekte bile zorlanıyoruz. 120’nin üzerinde Tıp Fakültesi var ancak nitelik gözetilmeden nicelik gözetiliyor. Böyle bir ortamda hiç birimizin geri durmaya hakkı yok. Israrlıca buradayız. Sonuna kadar da direnmeye devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından meslekte 30 ve 70 yıl aralığını dolduranlara plaket takdim edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.