SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kavala: Karar siyasi baskı altında hukuk normları çiğnenerek alınmıştır

Gezi Davası kararlarına ilişkin açıklama yapan Osman Kavala, "Karar keyfidir; siyasi baskı altında hukuk normları çiğnenerek alınmıştır" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 04.05.2022 16:18
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2022 16:27
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Gezi Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden yazılı açıklama yaptı. Gezi protestolarının 'kendisi tarafından organize edilmediğinin açık olduğunu' söyleyen Kavala, "Yüz binlerce yurttaşımızın antidemokratik uygulamalara karşı adalet duygularıyla, özgürlük talebiyle sokağa çıkmalarını, Soros’a veya başka bir dış aktöre bağlamak beyhude bir çabadır" ifadelerini kullandı.

Kavala'nın açıklaması şöyle:

"25 Nisan 2022 tarihinde, demokrasi değerlerini benimsemiş, ülkelerini seven yurttaşlar yargı kullanılarak cezalandırıldılar. Heyetteki hakimlerden birinin karşı oy yazısında da ortaya konulduğu gibi, bu karar hukuka aykırı elde edilmiş ve suç işlendiğine dair makul şüphe içermeyen delillere dayanmaktadır. Karar keyfidir; siyasi baskı altında hukuk normları çiğnenerek alınmıştır.

Benim ‘Sorosçu’ olduğuma dair beyanlarla bu karara meşruluk kazandırılmaya çalışılıyor. Gezi protestolarının tarafımdan organize edilmediği yalın bir gerçektir. Yüz binlerce yurttaşımızın antidemokratik uygulamalara karşı adalet duygularıyla, özgürlük talebiyle sokağa çıkmalarını, Soros’a veya başka bir dış aktöre bağlamak beyhude bir çabadır. Gezi Davası, yargının içine düştüğü durumu gözler önüne serdi; böylece yargının bu şekilde kullanılmasının bütün yurttaşlar için ciddi bir tehlike oluşturduğu daha iyi anlaşılmış oldu."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar