SON DAKİKA
Hava Durumu

'İstanbul Sözleşmesi bizim! Vazgeçmiyoruz!'

İstanbul Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından imzalanmasının üzerinden 10 yıl geçtiğini hatırlatan Eğitim Sen Bursa Şubesi, "Yaşamlarımızdan, haklarımızdan eşit ve özgür yaşam mücadelemizden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesini kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2021 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2021 13:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'İstanbul Sözleşmesi bizim! Vazgeçmiyoruz!'

Eğitim Sen Bursa Şubesi, İstanbul Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından imzalanmasının 10. yılında yazılı basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da Avrupa Konseyi toplantısında imzaya açılan ve Türkiye'nin ilk imzacı ülke olduğu 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin imzalanmasının üzerinden 10 yıl geçtiği hatırlatıldı.

Türkiye'de 1 Ağustos 2014'den beri yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi, kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, kadınların her türlü şiddetten korunması, şiddet faillerinin kovuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması için hazırlanmış ilk uluslararası sözleşmedir. 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Türkiye'nin sözleşmeden çekildiği açıklandı. Ardından 30 Nisan 2021 tarihli Resmî Gazete'de sözleşmenin 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlükten kaldırılacağı duyuruldu.

Kadınların mücadelesi sonucu imzalanan ve kadınların en önemli kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi'nin etkin bir biçimde uygulanmasında eksikliklerin yaşandığını belirten Eğitim Sen Bursa Şubesi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olduğu 2014 yılından bu yana etkili bir biçimde uygulanabilseydi eğer katledilmiş pek çok kadın bugün yaşıyor olacaktı. Bu koşullarda sözleşmesinin iptali daha çok kadının erkekler tarafından korkusuzca katledilmesi anlamına geliyor. İstanbul Sözleşmesinin siyasal iktidar ve iktidarla aynı ideolojiden beslenen gerici çevrelerce hedef alınmasının nedeni sözleşmenin toplumsal cinsiyet eşitliğini temel almasıdır. Kadınları değil aileyi korumayı önceleyen, şiddeti değil boşanmayı engellemeyi amaç edinen iktidarın cinsiyetçi saldırılarının hedefi tekçi, gerici ideolojisini kadınların yaşamı üzerinde kurduğu denetimle tüm topluma yaymaktır."

"İstanbul Sözleşmesi, şiddeti insan hakları ihlali olarak görür dolayısıyla tarihten gelen tüm insan hakları belgelerini kabul etmiş olur. Aynı zamanda devletleri, her türlü şiddetten sorumlu kılar." denilen açıklamada, Eğitim Sen Bursa Şubesi İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini şu sözlerle aktardı:

"Yaşamlarımızdan, haklarımızdan eşit ve özgür yaşam mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. İstanbul Sözleşmesini kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.