SON DAKİKA
Hava Durumu

İş kazalarında korkunç tablo

İş kazalarında ilk sıralarda yer alan Türkiye'de her 8 saatte bir işçi bu kazalarda yaşamını yitiriyor. Her 4 saatte bir işçi de iş göremez raporu alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2012 23:34
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2012 23:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İş kazalarında korkunç tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda iş kazalarında Türkiye'de günde 172 iş kazasının meydana geldiğini ve her gün 3 kişinin yaşamını yitirmesinin yanı sıra 6 kişinin de iş göremezlik raporu aldığını söyledi.

Bu rakamlara göre Türkiye'de her 8 saatte bir işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini ve her 4 saatte bir işçinin aynı zamanda iş görmezlik raporu aldığına dikkat çeken Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, "Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun verilerine göre Türkiye iş kazaları sonucu ölümlerde sadece El Salvador ve Cezayir'i geçemiyor. Maalesef Avrupa'daki birinciliğini de hala sürdürüyor" diye konuştu.

12 YILDA 12 BİN 686 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye'de yılda yaklaşık bin 100 işçinin hayatını kaybettiğini anımsatan Hülya Varlık, "Son 10 yılda ise iş kazaları sonucu 11 bin işçi hayatını kaybetti. Sadece 2000-2012 yılları arasında Türkiye'de toplam 12 bin 686 işçi kazalarda yaşamını yitirdi. Ülke olarak iş kazalarında yaşanan ölümleri, trafik canavarına verilen hayatlara göre değerlendirirsek bu durumun vehametini daha da iyi anlayabiliriz" dedi.

EN FAZLA İŞÇİ ÖLÜMÜ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

Türkiye'de en çok işçi ölümü ve iş kazalarının üçte birinin inşaat sektöründe meydana geldiğine dikkat çeken Hülya Varlık, iş kazalarının yüzde 1,6′sı ölümle sonuçlanırken inşaat sektöründeki kazaların yüzde 4,7′sinin ölümle sonuçlandığını, inşaat sektörünü taşımacılık, madencilik ve metal sektörlerinin takip ettiğini kaydetti.

İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık

Kaybedilen canların yerini hiçbir şeyin alamayacağını ancak yaşanan kazaların ülke ekonomisine de ciddi kayıplar yaşattığının altını çizen Hülya Varlık, Türkiye'de ekonominin her yıl iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle 15 milyar dolar kayba uğradığını belirtti.

Bu durumun önlenemez olmadığını ifade eden Varlık, şunları kaydetti:

"Oysa iş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde 98'i önlenebilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili başlattığı çalışmalar sonucu oluşturduğu yasa tasarısını Meclis'e sundu. Yasanın Meclis'ten geçmesiyle işverenler, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren çok sayıda yaptırımla karşı karşıya kalacak. Bu yaptırımların iş yaşamında oluşabilecek kazaları asgari seviyeye indireceğine inanıyorum. İş sağlığı ve güvenliği konusunda başarı ancak tüm tarafların ortak değerleri benimsemesi ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri ile elde edilecektir."
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.