SON DAKİKA
Hava Durumu

İranlı profesör 'Diktatörlük' kitabı için ne dedi?

Emine Erdoğan'a "Diktatörlüğün Psikolojisi" isimli kitap hediye eden İranlı Profesöre ulaşan Radikal yazarı Pınar Öğünç, ilginç bir yazı ile o kitabın hikayesini okurlarıyla paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2013 13:38
https://www.bursaport.com
İranlı profesör 'Diktatörlük' kitabı için ne dedi?

Başbakan Erdoğan ile birlikte ABD'ye giden ve Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı konuşmanın ardından İran asıllı Profesör Fathali Moghaddam tarafından kendisine "Diktatörlüğün Psikolojisi" isimli bir kitap hediye edilen Emine Erdoğan geçen haftanın en çok konuşulan isimlerinden biri oldu.

Georgetown Üniversitesi'nin akademik kadrodan İranlı profesör Fathali Moghaddam'ın kendi yazdığı son kitabı, özellikle ismi nedeniyle muhaliflerin ilgisini çekmiş, ABD, Erdoğan çiftine bir imada mı bulunuyor düşüncesini ortaya koymuştu.

Profesör Moghaddam'a ulaşan Radikal yazarı Pınar Öğünç, ilginç bir yazı ile o kitabın hikayesini okurlarıyla paylaştı.

"... Acaba Mogghadam kitabında ne anlatıyordu, ne mesaj veriyordu...

Fathali Moghaddam'ın kim olduğunu biraz araştırınca uzun bir söyleşi yapma arzusu duydum. Psikoloji bölümünde ders veren Moghaddam, çatışma çözümü, yurttaşlık psikolojisi, terör ve politik psikoloji gibi ilgi çekici konular üzerine çalışıyor.

KAÇAMAK CEVAPLAR VERMESİ MANİDARDI

Kendisine ulaştım, derdimi anlattım. Uzun söyleşi yapmamıza onun şu an seyahatte olması engeldi ama kitabı üzerine üç-beş mail'lik yazışmamızda Emine Erdoğan'la ilgili sorularıma kaçamak cevaplar vermeye çalışması ayrıca manidardı.

KİTAP YAYINLANALI 1 AY OLMUŞ

'Diktatörlüğün Psikolojisi' çıkalı daha bir ay olmuş, belli ki okuluna gelen Türkiye'nin 'first lady'sine, bir halkla ilişkiler hamlesi kabilinden kitabını hediye etmek istemiş. Lakin bundan çıkarılacak manaları, mesela Türkiye'de 'Oku Tayyip oku' başlıklarını hesaba katmamış. Ayrıca bu bir mesajsa da Emine Erdoğan'ın yerinde olsam sinirlenirdim; kocasına lafı olan, gitsin kocasına söylesin.

TÜRKİYE LİDERLERİNE UYARI

Türkiye'ye dair söyleyecekleri de var Moghaddam'ın. Öncelikle 'Diktatörlüğün Psikolojisi'nde, şimdiye dek diktatörlerin bireysellikleri ve ideolojiler üzerinden bakmayı tercih eden akademik açıyı değiştirdiğini söylüyor, diktatöre iktidarını veren psikolojinin sorgulanmasını öneriyor. Kendi 'diktatörlük tecrübesi' var, çok diktatörlük de gezmiş. Anayasaları, makro düzeyde yasaları değiştirmenin, bu psikolojiyi değiştirmekten daha kolay olduğunu söylüyor örneğin. Bir oyla diktatörlükten demokrasiye geçmek mümkün ama bu psikolojiden sıyrılmak vakit istiyor. Arap Baharı'nı örnek veriyor. Tarihinizdeki diktatörlüklerin 'demokrasilerinize' nasıl sızabileceğini anlatıyor.

Ortadoğu'nun en gelişmiş İslami demokrasisi olarak gördüğü Türkiye'ye de etrafındaki diktatörlüklerin tesirinden söz ediyor. Suriye ve benzer ülkelerdeki çatışma ve istikrarsızların, ülkeler arası gerilimler kadar iç meselelere de yol açacağını düşünüyor. Uyarıyor: "Türkiye'nin liderlerinin demokrasiyi güçlendirmek için akıllıca hareket etmeye ihtiyacı var. Diktatörlüğe doğru geri bir adım atmamak için bu şart." (GAZETECİLER.COM)

EMİNE HANIM'A O KİTABI HEDİYE ETTİM ÇÜNKÜ...

Vatan'dan Uğur Koçbaş'ın haberine göre ise kitabın yazarı İranlı profesör Fathali Moghaddam, hediyenin gerekçesini VATAN'a anlattı...

FIRST Lady Emine Erdoğan, Georgetown Üniversitesi ve Türkiye İş Kadınları Derneği ortaklığında düzenlenen 'Barışın inşası ve gelişmede iş kadınlarının rolü' toplantısında bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Emine Erdoğan'ın yanına gelen Georgetown Üniversitesi Psikoloji Bölümü Profesörü Fathali Moghaddam, nisanda piyasaya çıkan kitabı The Psychology of Dictatorship'i (Diktatörlüğün Psikolojisi) hediye etti. 1990'dan bu yana Georgetown'da görev yapan İranlı profesörün akademik çevrelerde referans kitap olarak değerlendirilen bu yeni eseri, psikolojik araçlar kullanılarak demokrasilerin de gerileyip diktatörlüğe dönüşebileceği tezini ortaya koyuyor. Buna örnek olarak da Nazi Almanyası gösteriliyor.

SIÇRAMA TAHTASI

Vatan, hediyenin gerekçesini Moghaddam'a sordu. İşte İranlı profesörün yanıtı: "Kitabımda çok gelişmiş demokrasilerin bile bazı koşullar altında geriye doğru giderek diktatörlüğe dönüşebileceği tezini savunuyorum. Buna da 'Sıçrama tahtasıyla diktatörlüğe geçiş modeli' (Springboard model of dictatorship) adını veriyorum. Almanya örneği bunu gösteriyor. Bütün toplumlar diktatörlük olarak başladı. Bazıları demokrasiye yönelik aşama kaydetti. Ama hiçbir toplum tam gelişmiş demokrasi olamadı. ABD bile tam anlamıyla bir gelişmiş demokrasi olmaktan çok uzak."

TÜRK LİDERLERE ÇAĞRI

"Türkiye, Yakın ve Ortadoğu bölgesi göz önüne alındığında en gelişmiş İslami demokrasi. Ancak Türkiye diktatörlüklerle çevrili. Suriye gibi ülkeler, büyük bir çatışma ve istikrarsızlık gösteriyor. Türkiye bu şiddet dolu diktatörlüklerin bulunduğu bölgede tehlike içinde. Bu şartlar altında, bazı dış tehditlerin Türkiye için iç tehditler oluşturma potansiyeli var. Türkiye'deki liderlerin Türk demokrasisini güçlendirmek için çok akıllı hareket etmeleri, diktatörlüğe dönüşmeye sebep olacak bir gerilemeye izin vermemeleri gerekiyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.