SON DAKİKA
Hava Durumu

'İmar Barışı fırsatçılığına dur!' dediler

Bursa'nın Mudanya ilçesinde Myrleia Antik Kenti Platformu, 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin üzerine inşa edilen alışveriş merkezinin "İmar Barışı" fırsatçılığıyla açılmak istenmesine tepki göstermek amacıyla bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2018 21:31
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2018 21:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'İmar Barışı fırsatçılığına dur!' dediler

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin üzerine inşa edilen alışveriş merkezinin "İmar Barışı" fırsatçılığıyla açılmak istenmesine tepki göstermek amacıyla, Myrleia Antik Kenti Platformu saat 19.00'da Myrleia Antik Kenti üzerinde yükselen AVM önünde bir araya geldi. Vatandaşları Myrleia'ya sahip çıkmaya çağıran platform, "Myrleia Antik Kenti için nöbetteyiz!" dedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti'nin üzerine inşa edilen alışveriş merkezine (AVM) yönelik "imar affı" başvurusuna ilişkin, "Firma sahibi 'imar affı'ndan faydalanarak yapı kayıt belgesi almış. Biz de değerlendirmemizi yapıp bölgeyle ilgili kamulaştırma kararı aldık." dedi.

Türkyılmaz, AVM önünde Myrleia Antik Kent Platformu üyeleriyle yaptığı basın açıklamasında, antik kent üzerine inşa edilen AVM'nin sahibiyle görüştüklerini söyledi.

Firma sahibine yer göstererek takas teklifinde bulunduklarını anlatan Türkyılmaz, "Firma sahibine 'AVM ya da otelinizi orada yapın. Başka Mudanya yok.' dedik. Firma sahibi 'imar affı'ndan faydalanarak yapı kayıt belgesi almış. Biz de değerlendirmemizi yapıp bölgeyle ilgili kamulaştırma kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Türkyılmaz, ilçenin bütün değerlerini ortaya çıkarıp insanlığa kazandırmak için mücadele verdiklerini dile getirerek, "Gelinen nokta çok önemli. Kentin böyle bir değerinin yok olmasına izin vermeyeceğiz. Myrleia Antik Kenti o kadar önemli ki tartışılmayacak derecede sadece Türkiye'ye değil dünya turizmine katkıları olacak bir yer. Böylesine bir değerin yok olmasına asla izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

Platform üyeleri adına konuşan Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Caner Gökbayrak, dava süreci devam eden tarihi bölgeyle ilgili alınan yapı kayıt belgesinin kamu vicdanını yaraladığını ifade etti.

Gökbayrak, Myrleia Antik Kent Platformu üyeleri olarak 2012 yılından beri söz konusu alanla ilgili mücadele verdiklerini hatırlatarak, "Myrleia'nın yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz. İnanıyoruz ki adalet yerini bulacak." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.