SON DAKİKA
Hava Durumu

'İktidarın yapması gereken İsrail'le ilişkiyi kesmek'

DİSK, KESK, TMMOB, BTO, BSMMMO Bursa Bileşenleri, İsrail Devleti'nin Filistin'e yönelik başlattığı operasyon ve saldırıları basın açıklamasıyla kınadı. Açıklamada, "AKP iktidarının yapması gereken İsrail ile her tür diplomatik, ticari ve askeri ilişkinin kesilmesidir" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2021 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2021 13:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'İktidarın yapması gereken İsrail'le ilişkiyi kesmek'

İsrail Devleti'nin Filistin'e yönelik başlattığı operasyon ve saldırıları kınamak için; DİSK, KESK, TMMOB, BTO, BSMMMO Bursa Bileşenleri, BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Derviş Erdem yaptı.

AK Parti'nin Filistin meselesine pragmatist ve siyasal İslamcı ideoloji penceresinden yaklaştığını söyleyen Erdem, "İsrail ile geçmiş iktidarların yürüttüğü geleneksel devlet politikalarını derinleştirerek yürütmeye devam etmiştir. AKP iktidarı Filistin devletinin FKÖ içinden seçilmiş resmi temsilcileriyle ilişkileri sürdürürken diğer yandan kendisi gibi dinsel referanslardan hareket eden HAMAS'ı da muhatap alarak bu günkü iki yapılı Filistin'in oluşmasına ciddi etkide bulunmuştur. HAMAS ile olan ilişki ile diğer emperyalist merkezler gibi çözümsüzlüğe oynayıp Filistin sorununu çözmeye çalışmaktan ziyade onu Ortadoğu'da söz sahibi olmanın aparatı olarak kullanmıştır." diye konuştu.

İsrail'in savaş uçakları ile Gazze'ye hava saldırıları yaparak sivilleri, çocukları katlettiğini belirten Erdem, "Yüzlerce Filistinli'yi öldüren, onlara destek veren herkese saldıran İsrail'in kural tanımaz tutumuna karşı dünyadan sadece kınama sesleri yükseldi. ABD ise İsrail'i değil; terörist dediği Filistinli örgütleri kınayarak İsrail'i korurken ABD işbirlikçisi Arap yönetimlerinin sus pus bir şekilde olayı seyretmektedirler." dedi.

"Pandemiyi kendi politikalarını derinleştirmek için fırsata çevirdiğinin göstergesi"

İktidarın İstanbul ve Ankara'da İsrail temsilciliklerinin önüne polis korumasında kitlesel protesto yürüyüş ve mitingler yaptırdığını savunan Erdem, açıklamasına şöyle devam etti:

"Daha birkaç gün önce açık havada parkta dolaşan çocuk ve yaşlılara, arabası ile alış veriş yapmaya gidenlere cezalar yağdırmış; 1 Mayıs kutlaması yapmak isteyen 4-5 kişilik gruplara dahi vahşice saldırıp gözaltına aldırmıştır. AKP iktidarının pandemiyi kendi politikalarını derinleştirmek için fırsata çevirdiğinin, kendi yandaşları ile kendisinden görmediği toplumsal kesimlere uyguladığı ikili hukukun, keyfiyetin bir başka göstergesi olmuştur bu uygulama."

İsrail'in işgal ve ilhak uygulamalarının, emperyalist saldırılarının protesto edilmesinin haklı ve gerekli bir tavır olduğunun altını çizen Erdem, iktidarın kendisi gibi düşünmeyenlere sokağı yasaklaması, hakları ve özgürlükleri tanımayan baskıcı tutumunun eleştirildiğini belirtti. Sadece kınamanın yeterli olmadığını söyleyen Erdem, "AKP iktidarının asıl yapması gereken İsrail ile her tür diplomatik, ticari ve askeri ilişkinin kesilmesidir. Ancak bizler biliyoruz ki Filistin halkının özgürleşmesi ancak emperyalizme karşı verilecek mücadele ile mümkündür." sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.