SON DAKİKA
Hava Durumu

İbrahim Mart: LPG otogaz istasyonlarına dikkat!

Şanlıurfa'daki patlamayı inceleyen MMO'nun da içinde olduğu teknik bilirkişi heyetinin ön incelemesinde istasyonun bodrumundaki mefruşat deposunda biriken gazın patladığını, ayrıca istasyonun yasa ve yönetmeliklerin aksine aynı binada lokanta ve depo yer alırken, sorumlu mesul müdürün ise olmadığı ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2011 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2011 18:28
https://www.bursaport.com
İbrahim Mart: LPG otogaz istasyonlarına dikkat!

Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart standartlara uygun olmayan LPG otogaz istasyonlarının faciaya davetiye çıkardığına dikkat çekti. 

Başkan Mart, "LPG'nin güvenli kullanımı mevzuatla güvence altına alınmış olmasına rağmen standartlara uygun tasarlanmamış LPG Otogaz istasyonlarında sürekli denetim gerekliliği birkaç gün önce yaşanan bir patlama ile bir kez daha anlaşıldı" dedi. 

27 Haziran tarihinde Şanlıurfa'da meydana gelen patlamaya işaret eden Başkan Mart, Patlamanın akaryakıt istasyonunun hemen altındaki bodrumda yer alan meşrufat deposundaki elektrik şalterinin kaldırması sonucu meydana geldiğini belirterek "Patlamada ölen vatandaşımızın yakınlarına başsağlığı, onlarca yaralıya acil şifalar diliyor, kamuoyunun üzüntüsünü paylaşıyoruz" diye konuştu. 

KAZAYA DAVET ÇIKARILMIŞ

MMO'nun da içinde bulunduğu teknik bilirkişi heyetinin ön incelemesine göre patlama mefruşat atölyesinde gaz birikmesi sonucu oluştuğunu söyleyen Başkan Mart, sözlerini şöyle sürdürdü:. "Patlama mahallinin hemen üst tarafında bulunan LPG Tankında herhangi bir patlama olmamış, ancak istasyonda maddi hasar meydana gelmiştir. Patlamanın yaşandığı bölgede gerek atölyede gerekse mahalle çevresindeki vatandaşların sürekli gaz kokusundan şikayetçi olduğu ve uyarılarda bulunduğu ancak şikayetlerinden sonuç alınamadığı anlaşılmıştır."

Başkan Mart, gerek LPG Otogaz İstasyonunun gerekse LPG Tankının hemen altında her gün onlarca çalışanın bulunduğu bir atölye ve lokantanın varlığının öncelikle istasyon yerinin tercihi ve konumu konusunda kaygı uyandırdığını belirti. "Türkiye'de bu şekilde onlarca istasyonun bulunmasının konunun önem ve vahametini gösteriyor" diyen Başkan Mart yetkilileri uyararak "LPG İşyeri Ruhsatı düzenlenmesi aşamasında bu gibi hususlara dikkat ve özen gösterilmelidir" dedi. 

DENETİM ŞART 

5703 sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu'nun 15. Maddesine dikkat çeken Başkan Mart " Yasa gereğince TMMOB'ye bağlı ilgili meslek Odaları tarafından sorumlu müdür, tanker şoförü, dolum personeli, tüp dolum personeli, tüp dağıtım araçlarının şoförleri ve tüp dağıtım personeli, tanker dolum personeli, test ve muayene elemanları ve otogaz LPG dolum personeli, pompacılar ile tesisat, projelendirme ve imalatında görev alan diğer personelin eğitilmesi ve belgelendirilmesi yasal bir görev olarak verildi. Ayrıca söz konusu işletmelerin ise eğitimlerini tamamlayarak vasıflı personel bulundurmaları zorunlu hale getirildi" diye konuştu. 

ALINAMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Yasal zorunluluk olmasına karşın, Şanlıurfa'da patlamanın olduğu Otogaz istasyonunda atanmış bir sorumlu müdür bulunmadığının altını çizen Başkan Mart; bu ve benzeri olaylardan hareketle yeni faciaların olmaması için şu öneri ve uyarılarda bulundu:

"LPG Otogaz istasyonlarının ilk açılışta zorunlu standart olarak TS 11939/Ocak 2001 standardı kapsamında TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi'nin olması ve bu belgelerin vizelerinin her yıl düzenli olarak yapılması,

Sorumlu Müdür gözetiminde periyodik test ve kontrollerinin düzenli olarak yapılması,

Günlük test ve kontrollerin mutlaka yapılması ve depolama ikmal gibi hususlarda TS 11939, TS 1445, TS14496 ve TS 1449 standartlarına uygun işlem yapılması,

5703 sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu gereğince her bir istasyonun mutlaka bir sorumlu müdür bulundurması ve LPG yakıtıyla ilgili çalışan personelin eğitimlerinin tamamlanarak sorumlu müdür nezaretinde kayıtlarının tutulması,

LPG Otogaz İstasyonlarının proje uygunluğu, onaylı vaziyet planı (İmar Müdürlüğü onaylı), MMO'dan sertifikalı Sorumlu Müdür sözleşmesi, yol geçiş izni, istasyonlarda çalışanların Eğitim Sertifikası, alet ve cihaz, konum. gösterir 1/1000-1/5000 ölçekli imar planı, LPG Tank Kapasite Raporu (MMO'dan alınacak), LPG otogaz bayilik sözleşmesi, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, yangın ve patlamalar için itfaiye görüşü, Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü görüşü, sağlık koruma bandı taraması, emisyon izni (Çevre ve Orman İl Müdürlüğünden), tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortası bulunması,

LPG Otogaz istasyonlarını denetleyen kuruluşların düzenli denetim yapması, standartlara uymayan istasyonların yakıt satışlarının durdurulması,

İşyeri Hizmet Yeterlilik Belgesi ve Sorumlu Müdür bulundurmayan istasyonlara ana firmalarca kesinlikle LPG satışı yapılmaması,

LPG dönüşümleri ruhsatlarına işlenmemiş araçlara kesinlikle LPG Otogaz ikmali yapılmaması,

Kaçak LPG satışı ve kaçak istasyonların tespit edilerek mutlaka yasal işlemlerin başlatılması,

LPG piyasası kapsamında yetkilendirilen ve bu alanda faaliyet yürüten tüm kurum ve kuruluşlar ile sektörün ele vererek ivedilikle gerekli tedbirleri alması gerekmektedir." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.