SON DAKİKA
Hava Durumu

İbrahim Mart: 10 numara yağ yangına neden oluyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, 10 numara yağın dizel araçlarda yakıt olarak kullanılmasının birçok tehlikeyi de beraberinde getirdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2012 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2012 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İbrahim Mart: 10 numara yağ yangına neden oluyor

Söz konusu yağ kullanımının ekonomiyi ve çevreyi olumsuz etkilediği araç motor ömrünü kısalttığına ve sürücünün can güvenliğini tehlikeye attığı uyarısında bulunan Başkan Mart "Ne yazık ki yüksek benzin ve dizel akaryakıt fiyatlarıyla dünya şampiyonuyuz. İnsanlar bu nedenle araçlarında 10 numara yağ kullanmaya yöneliyorlar, ancak bu da çok yanlış bir çözüm" dedi.

EKONOMİK KAYIP BÜYÜK!

 Yıllık madeni yağ tüketiminin 250, 200 bin ton civarında olmasına karşın bunun sadece 30 bin tonunun kayıt altına alındığının altını çizen Başkan Mart, ÖTV ve KDV dahil 1 litre motorinde vergilerin 1,99 lira iken, 10 numara yağda ise bu miktarın sadece 53 kuruş olduğunu, toplam dolaylı vergi kaybının yıllık 1 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Atık yağların denetimsiz yakılması nedeniyle ortaya çıkan kükürt ve tehlikeli ağır metallerin çevreyi kirlettiğine dikkat çeken Başkan Mart, bu durumun insan sağlığı açısından da ciddi riskler oluşturduğunu bildirdi.

YANGINA NEDEN OLUYOR

Dizel motorlarda kullanılan yakıtın aynı zamanda yakıt sisteminin de soğutulmasına yardımcı olduğunu belirten Başkan Mart, "Transfer pompasından mazot pompasına gönderilen yakıtın yüzde 30' u yanar, yüzde 70' i geri dönüş sistemi ile yakıt deposuna döner. Böylece, motor soğutulur ve yakıt belli ısıda tutularak kaliteli yanma sağlanmış olur dedi. 10 numara yağ kullanıldığında bu döngünün gerçekleşmediğini belirten Başkan Mart motorun aşırı ısınması sonucu kabloların ve yalıtım malzemelerinin tutuşması sonucu yangın çıkacağı uyarısında bulundu.

DENETİM ŞART

Çözüme yönelik önerilerini sıralayan Başkan Mart öncelikle akaryakıt fiyatları üzerindeki anormal vergi yükünün hafifletilmesi gerektiğini söyledi. 10 numara yağların 18, 20 kilogramlık tenekeler halinde ve her yerde satıldığını ifade eden Başkan Mart satış yapan işletmelerin işyeri ruhsatı denetimlerinin yapılması gerektiğini bildirdi. 10 Numaralı yağ tenekelerinden numuneler alarak, akredite laboratuarlarda analiz yapılmasını öneren Başkan Mart, TS 12330 Yağlama yağları ve TS ISO 11158 Yağlama yağları standartlarına uygun olup olmadığının denetlenmesi gerektiğine dikat çekti. 10 numara yağ kullanımının çevreye olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için egzoz gazı ölçümlerinde duman ölçümüne ek olarak tehlikeli gaz ölçümünün de yapılmasını önerdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.