SON DAKİKA
Hava Durumu

Hutbede "Atatürk'e lanet" ayağa kaldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, Ayasofya'da 86 yıl sonra kılınan ilk cuma namazının hutbesinde Diyanet'in resmi internet sitesinde yayımlanan hutbenin dışına çıkarak söylediği, "Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri büyük bir tepki çekti. Sosyal medyadaki tepkilerde "AliErbaşİstifa" etiketi birinci sıraya yükseldi. Buna ek olarak atılan tweetlerde "Atatürk" ifadesinin çokluğu nedeniyle "Atatürk" başlığı da sosyal medyada en çok konuşulan başlıklar arasına yükseldi.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2020 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2020 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Hutbede "Atatürk'e lanet" ayağa kaldırdı

Danıştay 10. Dairesi'nin camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyanet'e devredilen Ayasofya'da ilk namaz bugün kılındı. Ayasofya'nın müzeye dönüştürüldüğü 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin Bakanlarının imzası da bulunuyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyelerinin katıldığı ilk namazda cuma hutbesini Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş okudu. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkarak, yaptığı hutbe konuşmasında, "Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın, Diyanet'in resmi internet sitesinde yayımlanan hutbenin dışına çıktığı bu sözleri dikkat çekti. Erbaş'ın, "Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri, Ayasofya'yı müze yapma kararı alan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucularını hedef aldığı şeklinde yorumlandı.

Erbaş'ın sözleri kamuoyundan büyük bir tepki çekti. Milletvekilleri, gazeteciler, vatandaşlar tepkilerini sosyal medyada dile getirdi. Tepkiler o kadar çok oldu ki Erbaş'ın sözlerine karşılık, "AliErbaşİstifa" etiketi birinci sıraya yükseldi. Buna ek olarak atılan tweetlerde "Atatürk" ifadesinin çokluğu nedeniyle "Atatürk" başlığı da sosyal medyada en çok konuşulan başlıklar arasına yükseldi. İki başlık için toplamda 170 bine yakın paylaşım yapıldı.

(odatv4.com)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.