SON DAKİKA
Hava Durumu

Hukukçulardan 'Can Atalay' açıklaması

Hukukçular, AYM kararını uygulamayan Yargıtay kararına yönelik Çağlayan Adliyesi'nde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Yargıtay hakimlerinin açığa alınması çağrısı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2023 14:24
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Hukukçulardan 'Can Atalay' açıklaması

Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) TİP Hatay milletvekili Can Atalay kararını uygulamayıp, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından avukatlar Çağlayan Adliyesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada AYM kararını yok sayan Yargıtay hakimlerinin açığa alınarak yargılanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yargıtay 3. Ceza Dairesi Hatay milletvekili meslektaşımız Atalay hakkında verdiği kararla Anayasayı ihlal etmiş, Anayasal düzeni ortadan kaldırmak anlamına gelen bir darbe girişiminde bulunulmuştur.

AYM’nin ilgili ihlal kararı öncelikle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiştir. Yerel mahkeme tahliye konusunda karar vermeyerek, dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise tam anlamıyla bir hukuk darbesine kalkışmıştır. İlgili kararda Daire, AYM’nin Can Atalay hakkında vermiş olduğu ihlal kararına uyulmamasına, milletvekiliğinin düşürülmesi için TBMM’ye gönderilmesine ve ihlal kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasından bahsetmektedir.

Bu kararı hukuki açıdan değerlendirmek, mümkün değildir. Bu karar AYM’yi feshetmek, Anayasal düzeni ortadan kaldırmak, Yargıtay 3. Ceza Dairesi eliyle açık bir darbeye yeltenmek demektir.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin darbe girişimi karşısında tek bir geri adım dahi atmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Hiçbir karar halkın iradesinden, hukuktan üstün olamaz.

AKP-MHP koalisyonu uzun zamandır muhalif sesleri bastırmak için, gerek hukuki düzenlemeler ile gerekse de hukuk dışı kararlar ile yargıyı sopa olarak kullanmaktadır.

Yargı makamları güç çatışmalarına sahne olmaktadır. Bu karar ile, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasayı askıya aldığını ve AYM kararını uygulamadığını ilan ederek suç işlemiştir. AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması ise Yargıtay hakimlerinin görevleri nedeniyle işlediği suçlardan dolayı AYM’de yargılanacak olmalarındandır. Yargıtay'daki hakimler suç işlediklerinin farkında olup, suçlarını örtbas etmeye çalışmaktadır.

Daha önce söyledik yine söyleyelim, bu mesele Can Atalay meselesi olmaktan çıkmıştır. Yaşadıklarımız Anayasal bir krizdir. Son olarak bu krize imza atarak, Anayasa ve AYM kararını tanımadığını ilan eden hakimler hakkında soruşturma açılmalı, hakimler açığa alınmalı ve yargılanmalıdır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.