SON DAKİKA
Hava Durumu

HSYK'dan etik sempozyumu

HSYK'nın ev sahipliğinde düzenlenen uluslararası katılımlı Yargı Etiği Sempozyumu'nda yargının sorunları tartışıldı, etik vurgusu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2012 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2012 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
HSYK'dan etik sempozyumu

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) ev sahipliğindeki Yargı Etiği Sempozyumu'nun açılışına Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile diğer yargı mensupları ve Slovenya, ABD, İngiltere ve Hollanda'dan hakim ve savcılar katıldı.

Sempozyum'da konuşan Bakan Ergin, ahlak ile aynı anlamda kullanılan etik kavramının özellikle yargı alanında ifade ettiği önemi vurgulamak açısından sempozyumun önemli olduğunu söyledi. Hakimlerin taşıması gereken nitelikler bakımından Türk hukuk tarihindeki en dikkat çekici tanımlamanın Mecelle'de yapıldığını belirten Ergin, şunları söyledi:

''Buna göre hakim, haki, fehim, müstakim ve emin, mekin ve metin olmalıdır. Bugünkü ifadesiyle hakim, akıllı, adaletli olmalıdır. Anlayışlı, insanlar arası ilişkilere vakıf olmalıdır. Doğru sözlü, ahlaklı olmalıdır. Güvenilen, şeref sahibi olmalıdır. Etki altında kalmamalıdır. Ciddi ve sabırlı olmalıdır.''

'Kayıtsız kalmalı'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, hakimin, tarafsızlığını etkileyecek öznel duygularına, ideolojisine, düşüncelerine, kutsallarına, dostluk ve düşmanlık hislerine karşı kayıtsız kalmak zorunda olduğunu belirtti.

Yargıtay Başkanı Ali Alkan da, ''Adalet hizmetinde görev alanların vicdanları üzerinde yer alan ağır yükün kaldırılmasında etik kurallara uygun davranmak en büyük yardımcıları olacaktır'' dedi.

Danıştay Başkanı Karakullukçu ise, ''Yargı etiği, uzun ve köklü bir geleneğe sahip olan yargımızın yabancı olduğu bir kavram değildir. Daha Medeni Kanun'dan önce Mecelle zamanında bir hakimin hangi özellikleri taşıması gerektiği kanunla belirtilmiştir'' diye konuştu 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.