SON DAKİKA
Hava Durumu

'Hrant Dink'in infaz emrini MİT verdi' iddiası

Hrant Dink cinayeti davasının avukatı Çetin, yeni kitabında MİT'in infaz emrini Kiril alfabesiyle verdiğini iddia etti. Çetin, bu belgeyi MİT'te kriptoloji uzmanı olarak çalıştığını söyleyen Ramazan Dündar'dan aldığını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2013 07:56
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2013 07:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Hrant Dink'in infaz emrini MİT verdi' iddiası

Hrant Dink cinayeti davasının avukatı Fethiye Çetin dava sürecini ve perde arkasında yaşananları anlattığı "Utanç Duyuyorum-Hrant Dink Cinayeti'nin Yargısı" isimli kitabında, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın(MİT) Dink'in infaz emrini Kiril alfabesiyle kriptolayarak verdiğine ilişkin bir iddiaya yer verdi. Çetin iddiasını kendisine ulaşan ve MİT'te kriptoloji uzmanı olarak çalıştığını iddia eden Ramazan Dündar'ın anlatımlarına ve kendisine verdiği belgelere dayandırdı.

Milliyet gazetsinden Musa Kesler'in haberine göre Çetin'in kitabında esrarengiz ihbarcıyı ve ardından yaşananları anlattığı bölüm şöyle:

"16 Mart 2010 günü cep telefonumdan, gizli numaradan arayan ve isminin Ramazan olduğunu söyleyen şahıs, MİT Doğu Anadolu Bölge Başkanlığında kriptografi ve haberleşme şifreleri geliştirme uzmanı olarak çalıştığını, elinde Dink cinayetine ilişkin önemli bir belge olduğunu, Halep'teki Fransız Konsolosluğu'na gitmemiz halinde elindeki belgeyi bize verebileceğini söyledi.(...)

'BELGELER KRİPTOLU'

Gaziantep'te güvendiğim bir avukat arkadaşımı aradım, Anlattım, benim yerime gitmeyi kabul etti. Ramazan adlı kişi ile Skype üzerinden görüşmeye devam ettim; yüzünü göstermedi. MİT ambleminin bulunduğu bir sayfayı gösteriyor, hızlıca üzerinde 'Gizli', 'hizmete özel' damgaları bulunan başka belgelere geçiyordu. Belgelerden biri 'Anka Kuşu' amblemiyle imzalanmıştı. 'hiçbir şey anlamadım, bunların Dink'le ilgisi nedir' diye sordum. 'Elimdeki evrak kriptolu evraktır, hiçbir devlet kurumu iç yazışmalarında 'Git Hrant'ı öldür' demez' diye cevap verdi."

'MİT'TEN BİRİNE SORUN'

Çetin, kriptonun çözümünü de Ramazan Dündar'ın tarifiyle yaptıklarını belirterek, kriptonunu çözümü esnasında Dündar'la aralarında geçen diyalogları da şöyle anlattı:

"Dündar, 'Osmanlı Mac: 00:0F:A3:34:76', 'Seri No. 1176M26600329' şeklindeki bilgileri vererek "MİT'te çalışan tanıdık yani size bilgi verecek birini bulursanız Bunu sorgulayın" dedi. Ayrıca, "Sayı: k.rip-2006-195, Konu: Türk-Amerikan İlişkilerinde Ermeni Diasporası'nın rolü, İlgi: Dışişleri Bakanlığı'nın 2009-kril-1-2-23-18-1-15-20, Kültür Bakanlığının: 2009-Kiril-1-/10-15-12 sayılı emrini sorun.

Çetin bu konuşmanın ardından internetten Kiril alfabesinin çıkışını aldıklarını belirterek, Dündar'ın tarifiyle kriptonun çözümünü de şu şekilde aktardı:

"Gerçekten Kiril alfabesini yukarıdan aşağıya saydığınızda 23. sıradaki harfi H harfiydi. 18'in karşısındaki harf ise "R" harfiydi. Diğer rakamlara da aynı yöntemle bakıldığında Hrant ismi ortaya çıkıyordu."

'AİHM'DE TANIK OLURUM'

Fethiye Çetin, kriptoyu çözdükten sonra Dündar'la yaptıkları görüşmeye de kitabında şu şekilde yer verdi: "Evrakın sonunda MİT'in iç yönetmeliği gereği 80-85 kurum içerisinde infaz emridir(...) MİT içerisinde çözülmeler başladı. Kanada istihbarat servisinin (CSİS) bu konuda bilgisi var. MİT ile CSİS arasında bağlayıcılık sözleşmeleri var, ortaya çıkarmıyorlar. Davayı AİHM'ye taşıyın. Burada dava bitmez, katili yatar, azmettirenler gezer. AİHM'ye giderseniz tanık olarak bilgi veririm."
Kitapta Fethiye Çetin ile Ramazan Dündar arasında geçen konuşmanın devamı ise şöyle;
F.Ç. (Fethiye Çetin): Gaziantep'te belgenin fotokopisini verecek misiniz?
R.D. (Ramazan Dündar): Fransız istihbaratı izin verirse...
F.Ç: Onların ne ilgisi var?
R.D: Fransız istihbaratı izin vermezse verememem. Çünkü güvenliğimi ve çıkışımı onlar sağlayacaklar. Etrafta sivil görürsem görüşmem. Yakalanırsam da inkâr ederim.
F.Ç: Uyarmanız gereksiz...
R.D: Bu yaşımıza kadar kurumda vatansever olarak yetiştirildik. Vatan haini değilim ama son gelen iç yönetmelik gereği operasyon kısmında çalışan herkes bir suça bulaşık ve kurumda dosyası bulunacak. (...)
F.Ç: (R.D'nin Halep'e gideceğini söylemesi üzerine) Halep'te görüşemez miyiz?
R.D: Elçilikte görüşürüz.
F.Ç: Nasıl?
R.D: İstanbul'daki Fransız Konsolosluğu'nu bilgilendirin, perşembe günü gideceğimi ve orada elçilikten sığınma talebi isteyeceğimi ve belgeleri teslim edeceğimi...

MİT'TEN YALANLAMA GELDİ

Çetin ertesi gün sabah, görüşmeye gönderdiği arkadaşının kendisini aradığını, R.D'nin birtakım şahıslarla kapısına dayandığını, etraftaki adamların Fransız istihbaratının adamları olduğunu anlattı. Çetin, Hrant Dink'in ağabeyi Hosrof Dink hemen Dündar ile görüşmeye gidip belgeleri alıp döndüklerini, fotokopi belgelerden birinin Hrant'ın; Anka Kuşu yazılı diğerinin ise Savaş Buldan'ın infaz emri olduğunu yazıyor kitabında. Çetin, şöyle devam ediyor:

"Ertesi gün Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittim, Ramazan Dündar'ı sordum. Şahsın Halep Konsolosluğu'na sığındığını, sonra Lübnan'a gitmek üzere ayrıldığını ve nereye gittiğini bilmediklerini söylediler. Savcılığa gittim; dilekçemde MİT'in cevaplandırması istemiyle sorular yazdım. MİT'ten gelen kısa cevapta Ramazan Dündar isimli bir personelleri olmadığı, fotokopi belgelerin ise MİT'e ait olmadığı yazıyordu."
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.