SON DAKİKA
Hava Durumu

HKP'den Müezzinoğlu hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), AKP eski Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2020 19:03
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2020 19:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
HKP'den Müezzinoğlu hakkında suç duyurusu

ABD'deki ilaç firması Alexion'un, 2010-2015 yılları arasında ürettiği "Soliris" adlı ilacın satışını artırmak için Türkiye ve Rusya'da rüşvet verildiği iddiaları üzerine ve dağıtılan rüşvet nedeniyle firmaya kesilen 21 milyon dolar para cezasının ardından Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) harekete geçti.

HKP avukatları; 25. Dönem AKP Bursa Milletvekili olan, 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükümette Sağlık Bakanı olan Mehmet Müezzinoğlu başta olmak üzere eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarları Prof. Dr. Nihat Tosun, Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve 2010-2015 yılları arasında "Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu"nda yer alan yetkililer hakkında TCK'nin 252'inci maddesi gereği "rüşvet" suçunu işledikleri iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları suç duyurusunda sonuç ve istem bölümünde EACPT Onursal Başkanı, Türkiye Akılcı İlaç Kullanım Platformu Başkanı, Prof. Dr. F. Cankat Tulunay'ın da tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

"RÜŞVET VERDİKLERİNİ AÇIKÇA İTİRAF ETMİŞLERDİR"

Suç duyurusundan ardından HKP Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Ayça Okur Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Ayça Okur Alexion'un ABD'de yargılanarak ceza aldığını hatırlatarak, "Evet, Kamuoyuna bir bilgi daha sunalım; Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) olarak bugün bir suç duyurusunda daha bulunduk. Bugünkü suç duyurumuzun konusu Rüşvet. Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu dönemde Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ ABD menşeli bir ilaç firmasının ilacı olan Soliris isimli ilacın Türkiye'de satılması için ABD'li yetkililerden, ilaç firmasından rüşvet almıştır. Bunu net söyleyebiliyoruz. Net söylememizin sebebi de bu şirket yetkililerinin ABD'de yargılanarak rüşvet vermekten dolayı hüküm giymeleridir. Bu yargılamada Türkiye yetkililerine rüşvet verdiklerini açıkça itiraf etmişlerdir" ifadelerine yer verdi.

"ABD-AB EMPERYALİSTLERİN DE ACIMA YOKTUR"

Okur açıklamasının devamında, "Bildiğimiz gibi ABD Emperyalistleri ve AB Emperyalistleri'nde acıma yoktur. Onların iktidarı olan elleriyle iktidara getirdiği AKP iktidarında hele hiç acıma yoktur. Onların tanrısı para tanrısıdır. ABD'de 1 dolara mal ettikleri ilacı ve insan sağlığı için çok değerli, çok önemli bir ilacı Türkiye'de 1.000 dolara satmaktadırlar. Ve bu satışın gerçekleştirilmesi içinde Sağlık Bakanlığı'na, Müsteşar'larına ve ilaç kurumu yetkililerine rüşvet verdikleri aşikârdır. Çünkü itiraf etmişlerdir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmakla iktidara geldiğini söyleyen iktidar rüşvet yemekten çekinmemiştir. Biz bu nedenle bu yolsuzluk işlemlerinin peşindeyiz. Suç duyurumuzu bu nedenle gerçekleştirmiş olduk. Tarihe notumuzu düşmüş olduk" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.