SON DAKİKA
Hava Durumu

Hızlı tren ihalesi 1 Ağustos'ta yapılacak

Ankara-Bursa Hızlı Tren Projesi kapsamında Bursa-Bilecik etabının Bursa-Yenişehir arasındaki ilk bölüm inşaatının ihalesi 1 Ağustos 2011 Pazartesi günü yapılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2011 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2011 09:26
https://www.bursaport.com
Hızlı tren ihalesi 1 Ağustos'ta yapılacak

İhaleye ilişkin gelişmeleri Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesine taşımış.

İşte Ahmet Emin Yılmaz'ın yazısının ihaleyle ilgili bölümü:

Ahmet Emin YILMAZ (Olay Gazetesi)

Hızlı tren gün sayıyor, ihale haftaya

Mayıs ayında temelinin atılması planlanan, ancak itiraz nedeniyle süreci uzayan hızlı trende 8 konsorsiyumun katılacağı ihale pazartesi günü. 2014'te bitmesi öngörülen 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir etabında iki tünel ve köprüler var. Bursa Garı ise Çevre Yolu'nda Geçit-Hal arasına yapılacak.

Aslında... İlk planlamaya göre Bursa'nın yıllardır hayalini kurduğu hızlı tren ihalesi yapılmış, temeli de mayıs ayında atılmış olacaktı.

Nitekim...
Ankara-Bursa Hızlı Tren Projesi kapsamında Bursa-Bilecik etabının Bursa-Yenişehir arasındaki ilk bölüm inşaatı için 22 başvuru olmuş, TCDD bunlardan aralarında dünya devi İtalyan ve Çin firmalarının da olduğu 7 konsorsiyuma yeterlilik belgesi vermişti.
Ancak...
Yeterlilik alamayan firmalardan biri itiraz edince süreç durdu. Dahası, itiraz kabul edilince ihale süreci yeniden planlandı ve işlemeye başladı.
İşte...
O süreç için 1 Ağustos 2011 Pazartesi günü saat 10.00'da ihale yapılacak ve hızlı treninin inşaatını üstlenecek firma ya da konsorsiyum belli olacak.
Ertelenen ihale için; Astaldi SpA - Makyol İnşaat, Cengiz İnşaat - IC İçtaş - China Railway, Limak - Mapa İnşaat - China Major Bridge Engineering, Nurol İnşaat - Özka İnşaat, Societa Italiona Percondatte Spa - Kolin İnşaat, YSE Yapı- Tepe İnşaat, Yapı Merkeze İnşaat gruplarına yeterlilik verilmişti.
İtiraz sonrası Azer İnşaat - Özgün Yapı San. Ortaklığı da 8. grup olarak pazartesi günü yapılacak ihaleye katılıp teklif verecek.
10 günlük itiraz süresinin ardından da kazanan firmaya yer teslimi yapılacak ve inşaat hemen başlayacak.
2014 yılında tamamlanması öngörülen Bursa-Bilecik etabının 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir bölümünde üç istasyon yer alıyor.
Yenişehir ve Kazıklı istasyonlarının yanı sıra, Çevre Yolu'nun Mudanya Yolu'nun üzerinden geçtiği Geçit Kavşağı'nın biraz ilerisinde, yeni yapılan sitelerin bitimiyle Yeni Hal binası arasında ana istasyon olarak Bursa Garı inşa edilecek.
Bursa Garı'ndan çıktıktan 4 kilometre sonra hızlı tren Nilüfer Çayı'nı köprüyle aşacak. Çevre Yolu'na paralel gidecek raylar 12 kilometre sonra kesişme noktasında tünele girecek. Proje, Demirtaş'ta da Çevre Yolu üzerinde 700 metrelik tünel yapılmasını öngörüyor.

Ahmet Emin YILMAZ'ın yazısına ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.