SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'Hiçbir yere gitmiyoruz! Hekimler kötü yönetimlere karşı direnmeyi sürdürecektir'

Bursa Sağlık Platformu, 3 günlük iş bırakma kapsamında basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirmek amacıyla bir araya geldi. Hekimler adına konuşan Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Hiçbir yere gitmiyoruz! Hekimler kötü yönetimlere karşı direnmeyi sürdürecektir" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 14.03.2022 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 15:30
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Hekimler, bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamak için değil, haklarını aramak için tüm yurtta olduğu gibi Bursa’da da bir araya geldi. Bursa Tabip Odası, Aile Sağlığı Çalışanları Ebe ve Hemşire Dernekleri Federasyonu, Bursa Aile Hekimleri Derneği, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş Sendikası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bursa Şubesi'nin katılımIyla Bursa'da basın açıklaması, yürüyüş ve çelenk bırakma töreni gerçekleştirdi.

Saat 12.30'da Setbaşı'nda toplanan hekimler adına açıklamayı Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından Heykel Atatürk Anıtı'na yürüyüş gerçekleştiren hekimlere destek büyüktü. Yüksek katılımlı bir eyleme imza atan hekimler, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktılar.

Mudanya Belediyesi Bandosu'nun da bulunduğu etkinlik, kırmızı-beyaz balonların gökyüzüne bırakılmasıyla sona erdi. Etkinlikler sırasında polisin müdahaleleri de gözden kaçmadı.

'SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ KENDİ MÜCADELEMİZLE OLACAK’

Doç. Dr. Türkkan, "Bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken, son yıllarda hekimlik uygulamalarının önündeki engeller nedeniyle ne yazık ki 14 Mart’ın bir bayram olarak kutlanması söz konusu olamamıştır; bu yıl 14 Mart’ta tüm yurtta G(ö)REV'deyiz!" diyerek konuşmasına başladı.

“Gidecek olan biz değiliz” diyen Doç. Dr. Türkkan, sağlık emekçilerinin değersizleştirilmeye çalışıldığını belirterek, “Salgının en zor günlerinde, bilimsel olmayan salgın yönetiminize rağmen biz tüm fedakarlığımızla buradaydık; önceden olduğu gibi yarın da burada olacağız. Hiçbir yere gitmiyoruz!” dedi. "Sorunlarımızın çözümü ancak kendi mücadelemizle olacaktır" diyen Türkkan, neden grevde olduklarını şu sözlerle anlattı:

"Emeğimiz için, haklarımız için, sağlığımız için, acil taleplerimizin karşılanması için 14-15-16 Mart 2022 Pazartesi ve Salı, Çarşamba günleri bütün Türkiye’de, bütün sağlık kurumlarında G(ö)REV’deyiz!

Aile hekimliği ‘ceza yönetmeliğinin’ geri çekilmesi için, Tüm Aile Sağlığı Merkez Binalarının kamu tarafından inşa edilmesi, aynı standartlarda donanımının kamu tarafından sağlanması için G(ö)REV’deyiz!

Meslektaşlarımız saldırıya veya hakarete uğramadan, 5 dakikada hastasını nasıl muayene edebileceğini düşünmeden, her hangi bir yönetsel baskı altında kalmadan, atama, yer değiştirme ve görevde yükselmelerde haksızlığa uğramadan ve ayın sonunu nasıl getireceğini düşünmeden, gelecek kaygısı yaşamadan mesleğini uygulayabilsin istiyoruz; bunun için G(ö)REV'deyiz!"

"Bizleri mutsuz, hastaları mağdur eden; sağlığı ticarete, hastaları müşteriye, hastaneleri ticarethanelere dönüştüren sağlık anlayışı, Sağlıkta Dönüşüm Programı iflas etmiştir." diyen Türkkan, çalışma koşullarının kötü olmasının sebebinin yıllardır uygulanan yanlış sağlık politikaları olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Emeğimizin karşılığını alamadığımız bu çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete artık tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı. Oyalama istemiyoruz, Daha fazlasını değil, yalnızca hakkımız olanı istiyoruz. Şiddetin olmadığı, malpraktis baskısı altında ezilmediğimiz insanca çalışma koşulları, emekliliğimize yansıyacak insanca ücret istiyoruz. Halkın sağlığı için en az 20 dakika muayene süresi ayırabildiğimiz, hastaların aylarca randevu sırası beklemediği nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz."

Hekimler, yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar