SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Harput: Dünyanın gözünü İznik'e çevireceğiz

İznik'teki Böcek Ayazması'nda incelemelerde bulunan Bursa Valisi Şehabettin Harput, "Dünyanın gözünü İznik'e çevireceğiz" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 19.06.2013 17:36
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Harput, İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, İznik Kaymakamı Nurettin Katillioğlu ve İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ile Böcek Ayazması ve Antik Roma Tiyatrosu'nda incelemelerde bulundu.

Ayazma'nın hemen yanında bulunan Koimesis Kilisesi'nin kalıntılarını da gezen Harput, "İznik, Efes, Hierapolis, Antalya ve Meryem Ana'dan daha etkin bir rol oynamakta. Ancak, şu andaki konumuyla hepsinden geride kalmış, atıl bir durumda. Bizim İznik'i mutlaka harekete geçirip ayağa kaldırmamız lazım" diye konuştu.

Vakıfların mülkiyetinde olan Koimesis Kilisesi'nde Bizans İmparatoru Teodos'un mezarının bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Mustafa Şahin ise "Haçlı seferlerinde İznik başkent yapılmış. Bizans İmparatorluğu aynı zamanda Koimesis'i merkez kilise ilan etmiş. Azizlerin de mezarları burada bulunmaktadır. Aziz Nikola olarak bilinen Noel Baba'nın burayı ziyarete gelip, burada yaşamak istediği ve bir süre burada kaldığı bilinmektedir" dedi.

Vali Harput, söz konusu her iki mezarın bulunması için yetkililere talimat verdi.

Bursa Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından çevre temizlik çalışmaları süren Antik Roma Tiyatrosunu da gezen Harput, ortaya çıkan tiyatro kalıntılarındaki gösterilen özveriye teşekkür etti.

İznik'te büyük bir zenginliğin olduğuna işaret eden Harput, şunları kaydetti:

"Dünyanın gözünü İznik'e çevireceğiz. İspanya'nın Endülüs eyaletinde bulunan Kurtuba şehri ile Medeniyetler İttifakı Anlaşması yapacağız. Kurtuba, 1492'ye kadar İslam, İznik, 1331'e kadar Hristiyanların egemenliğinde kaldı. Bu her iki medeniyet için çok önemli. O nedenle önümüzdeki zaman zarfında Kurtuba belediye başkanı ile Medeniyetler İttifakı Anlaşması imzalayacağız." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar