SON DAKİKA
Hava Durumu

Hanlar Bölgesi'nde inşa edilen yapıya muhalefetten tepki

Hanlar Bölgesi'nde yıkılan Boyner binasının yerine yapılan inşaata CHP ve İYİ Parti tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2022 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2022 12:44
https://www.bursaport.com
Hanlar Bölgesi'nde inşa edilen yapıya muhalefetten tepki

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Hanlar Bölgesi'nde devam eden çalışmalarında inşa edilen yapı tepki çekti. 

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Pirinç Han'ın önünü açılması için Zafer Plaza'nın uzantısı olan binanın yıkıldığını hatırlatarak, "Zafer Plaza, yıkılan ek binanın olduğu bölüme AVM giriş kapısı adı altında bir yapı koyuyor. Meydandaki Zafer Plaza girişini unutmadık. O giriş çepeçevre binayla donatılarak ticari alan haline getirildi. Emin olun ki yarın pimapenden yapılan bu kapı etrafına da başka eklentiler gelecek." diye konuştu.

Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, yıkılan Boyner binasına ilişkin şu soruları yöneltti:

"O binadaki Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hisseleri ne oldu? Başkan Alinur Aktaş, o bina karşılığında Büyükşehir'in hisselerinden feragat mi etti? Yıkılan ek binanın arsası kamulaştırılmadı mı? Soruyoruz, cevap alamıyoruz. Bursalıların bunu öğrenmeye hakkı yok mu?”

Türkoğlu: Aziz Torun'a hangi sözü verdin?

Boyner binasının yıkıldığı yerde yapılan inşaatın, izninin olmadığını aktaran İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a "Yıktığın yerin patronu Aziz Torun ile kapalı kapılar ardında yaptığın ve ısrarla gizli tuttuğun görüşmede, kendisine hangi sözü verdin?" diye sordu. Osmangazi İlçe Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu ve Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Büşra Şahin ile birlikte inşaatın olduğu yerde incelemelerde bulunan Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Çirkin yapının, Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı’ndaki Kentsel Tasarım Yarışması ile belirlenen projeye aykırı olduğunu öğrendik. Üstelik Cumhuriyet Caddesi üzerindeki yapıda yalnızca çelik konstrüksiyon yok. Aynı zamanda bu yapıya yakın konumda, zemin üzerinde betorname inşaat ile eklerini de görüyorsunuz ve bütün bunların, Bursalılara taahhüt edilen projeye aykırı bir imalat olduğunu rahatlıkla anlıyorsunuz."

Mimarlar Odası’nın raporuna da değinen Türkoğlu, "Rapordaki, ‘Bu imalatlar, bölgenin anıt tescilli binalara cephe veren konumda olması, ayrıca UNESCO dünya Miras Alanı Yönetim alanı sınırları içerisinde bulunması sebepleriyle Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı ile yapılabilecek iken, herhangi bir izin olmadan inşaata başlanması ciddi bir ihlaldir’ şeklindeki saptamalar da, buradaki yasa tanımazlığın vehametini açık biçimde gözler önüne seriyor." dedi. Türkoğlu, Alinur Aktaş'a şu soruları yöneltti:

"Yarışmayla belirlediğiniz projede, yıkılan binanın yerinde herhangi bir yapı görünmezken, herkesin gözü önünde bu yapının yapılmasına hangi saiklerle göz yumdunuz? Zafer Plaza’nın Sahibi Aziz Torun ile kapalı kapılar ardında yaptığınız görüşmede, AVM’nin Bursalılara ait olan hisselerinin çok büyük bölümünü zaten vermediniz mi? Bu şehrin sahibi olduğu bir hakkın yüzde kaç hissesini verdiğinizi, ısrarlı sorularımıza rağmen Bursalılara açıklamaktan imtina etmediniz mi? Hal böyleyken, ilgili şahsın sahibi olduğu Zafer Plaza’ya, bir de yıkılan bölgeden giriş verme bahanesiyle, ilave inşaat yaptırılarak, projenin esasına ihanet etmiş ve aslında Bursa’ya da büyük bir kötülük etmiş olmuyor musunuz? Bu yapının çevresinde de, yarın öbür gün, tıpkı ana giriş kapısının etrafında olduğu gibi derme çatma fast foodlar, kafeler, restoranlar, çay ocakları olmayacağının garantisi var mı?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.