SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gündoğdu: 'Marmara'da birkaç deprem olabilir'

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Bölgesi'nde birkaç tane deprem beklendiğini belirterek, bunlara ilişkşn ellerinde veriler olduğunu söyledi. Gündoğdu, depremin büyük olacağını düşündüğünü söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 07.06.2013 11:56
https://www.bursaport.com
kapak resmi

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Bursa 4. Kent Sempozyumu'nun açılışına katılan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Bölgesi'nde yaşanması güçlü bir olasılık olan deprem konusundaki bilgi ve görüşlerini paylaştı.

Depremi önceden tahmin etmenin kolay olmadığına dikkat çeken Gündoğdu, "Depremi önceden belirleme çalışmaları kolay değil. Marmara'da değişiklik yok. Spekülasyon amaçlı bile yok. Basında bazen yer alıyor ama onların geçerli veriye dayandığını düşünmüyorum. O yüzden en riskli, ekonominin olduğu yerde, sorunların bu gidişle gidersek çok büyük deprem olacağını düşünüyorum, birkaç tane deprem beklentisi var" dedi.

Bu deprem beklentilerine ilişkin ellerinde veriler olduğunu kaydeden Gündoğdu, şunları söyledi:

"Daha planlı olması gerekirken olan bitenleri görüyorsunuz, bunları gölgede bıraktı, ama tehlikeli bir şey. Bu belirtileri görüp, onu da planlama yoluna gitmelerini bekliyoruz. Milattan Önce 1120 yılına giden elimizde kataloglar var. Marmara Bölgesi'ndeki depremleri döktüğünüzde haritada yer bulamıyoruz. O zaman bu şu anlama geliyor; sandığımızdan çok daha fazla, çok aktif Kuzey Anadolu fay parçası. Marmara fazı tek depremle geçeceğe benzemiyor. 1766 tekrarı niteliğinde bir deprem olabilir. İkinci faylarda hareketler beklemek çok normal. Biz hep yıkıcı depremlerden bahsediyoruz. Bizde 6'ın üzerine geçti mi yıkıcıdır depremler. 8'den yüksek olma ihtimali çok zayıf o kadar enerji birikmiş değil."

Düzce Depremi'nin beklenmeyen bir deprem olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Gemlik'te de yaklaşık 9 yıldır deprem olmadığını söyledi. Gemlik'teki fayların hareketli olduğunu belirten Gündoğdu, şunları kaydetti: "Bu kadar sessizlikten sona ortaya çıkaracağı enerji o kadar farklı olur. Jeolojik çalışmalarla yıllara bağlı ne kadar enerji biriktiğinin belirlemek mümkün. Bu çalışmalara maalesef proje yapılmıyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar