SON DAKİKA
Hava Durumu

GÜMÇED önemli bir 'ilk'e imza attı

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen "Güney Marmara Çevre Ödülleri" önceki gece düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2011 20:35
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2011 20:35
https://www.bursaport.com
GÜMÇED önemli bir 'ilk'e imza attı

Aralarında siyaset, bürokrasi, iş dünyası, STK temsilcileri ve medya mensuplarının da bulunduğu 14 farklı kişi ve kurumun ödül aldığı törende duygusal anlar da yaşandı.

Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen Güney Marmara Çevre Ödülleri töreninde bir konuşma yapan GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen, dünyanın hızla tükenmeye doğru gittiğini belirtti. Çevreyle uyumlu kalkınma anlayışlarının yaygınlaştırılması gerekmekte olduğunu kaydeden Önürmen, dünyanın eko ekonomi konseptine sarılması gerektiğinin altını çizdi. 

Ödül töreniyle ilgili olarak konuşan Önürmen, "Ödül verdiğimiz kişi ve kurumlar sadece Bursa'ya değil bölgemize katkı sağlamış kişi ve kurumlara verilmiştir" dedi. Önürmen son olarak çevre mahkemeleri ve çevre polisi kurulması gerektiğini kaydederek, "Türkiye'nin acilen Çevre Anayasasına ihtiyacı vardır" dedi.

EN DUYARLI ÇALIŞMA GRUBU

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde sırasıyla Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Çalışma Grubu Ödülü, geçtiğimiz yıl Bursa'da ilk kez düzenlenen 1. Uluslar arası Felsefe Kongresi'nin mimarlarından Bursa Kent Konseyi Felsefe Çalışma Grubu Koordinatörü Diş Hekimi Gürkan Kaya'ya verildi. Kaya'ya ödülünü GÜMÇED Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aslan verdi. 

ÇEVREYE EN DUYARLI BİRLİK BAŞKANI

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Birlik Başkanı Ödülü'nü, göreve geldiği 3 yıldan bu yana başta Bursa'nın turizmle anılması için yoğun ve gayretli çalışmalar gerçekleştiren TÜRSAB Güney Marmara BYK Başkanı Mehmet Akkuş'a verildi. Akkuş'un ödülünü Kuşak Şirketler Grubu Yöneticisi Recep Erşan alırken, ödülü ise Bursa Vali Yardımcısı Ali Kamil Başar takdim etti.

EN DUYARLI YAYIN EDİTÖRÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Yayın Editörü ödülü Zaman Gazetesi ve Aksiyon Dergisi Bilim ve Çevre Editörü Gürhan Savgı'ya verildi. Bursalı gazeteci olan Savgı, gazetecilik hayatı boyunca yüzlerce etkili çevre haberleri yaptığı için bu ödüle hak kazandı. Savgı'nın ödülünü GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen verdi. 

EN DUYARLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Organize Sanayi Bölgesi ödülünü, Türkiye'de ilk ve tek olarak arıtma tesislerinde çamur ayrıştırma ve kurutma sistemini kurarak doğaya saygı gösteren İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'ne verildi. GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen ödülü İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Erol Eruğur'a verdi. 

EN DUYARLI SİYASETÇİ ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Siyasetçi Ödülü'nü, Mustafakemalpaşa'daki çevre mücadeleleriyle dikkat çeken 23. Dönem Bursa Milletvekili Ali Koyuncu aldı. Koyuncu'ya ödülünü ise İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir takdim etti. Koyuncu yaptığı teşekkür konuşmasında, milletvekilliği sürecinde sadece çevre için değil bölgedeki tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yaptığını kaydetti. 

EN DUYARLI YATIRIMCI ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Yatırım ödülü Divan Otel Bursa'ya verildi. Divan Otel Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Selami Sarı ödülü GÜMÇED Eski Genel Başkanı Mimar Bora Akçay'ın elinden aldı. Sarı yaptığı konuşmada otelin aldığı ikinci ödül olduğunu kaydederken ilk ödülün Amerika'da bir kuruluşun otelin mimarisine verildiğini belirtti. 

EN DUYARLI SANAYİCİ ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Sanayici ödülünü kimya sektöründe önemli çalışmalara imza atan Yalçın Ağaoğlu Grup Kurucu Başkanı Yalçın Ağaoğlu'na verildi. Ödülü grup şirketlerinden May Kimya A.Ş Genel Müdürü Murat Tokal aldı. Bu yılın UNESCO tarafından "Dünya Kimya Yılı" olarak belirlenmesi ve grubun doğaya ve insana saygılı üretim faaliyetleri nedeniyle ödül layık bulundu. Gruba ödülünü Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş verdi. 

EN DUYARLI BELEDİYE BAŞKANI ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Belediye Başkanı ödülünü Erdek Ocaklar Belediye Başkanı Hüseyin Durak aldı. İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir'in verdiği ödülü Erdek Ocaklar Belediye Meclis Üyesi Recep Tank aldı. Ödül, Erdek Ocaklar Belediyesi'nin doğaya saygılı yönetim anlayışı için verildi. 

ÇEVREYE EN DUYARLI İNTERNET SİTESİ ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı İnternet Sitesi ödülünü, www.bursasporum.com aldı. Ödülü Bursa Kent Konseyi Felsefe Çalışma Grubu Koordinatörü Gürkan Kaya'nın elinden alan www.Bursasporum.com Genel Müdürü Fatih Öğreten, çevreye duyarlı faaliyetler gerçekleştirdiklerini anlattı. www.Bursasporum.com, küfüre karşı yaptığı çalışmaları nedeniyle bu ödüle hak kazandı. 

ÇEVREYE EN DUYARLI SİAD BAŞKANI ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı SİAD Başkanı ödülünü GESİAD Başkanı Bahadır Özgün aldı. GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen'in verdiği ödülü alan Özgün, göreve geldiği günden bu yana bir sanayici olarak doğaya saygılı açıklamalar ve projeler geliştirdikleri kaydetti. GESİAD Başkanı Bahadır Özgün'e ödülü Bursa'da temiz çevrenin oluşması adına bir sanayici olarak duyarlı çalışmalar gösterdiği için verildi. 

EN DUYARLI GAZETECİ ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Gazeteci - Yazar ödülünü Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz aldı. GÜMÇED Hukuk Müşaviri Avukat Cüneyt Özkan'ın elinden alan Yılmaz, "Bursa'nın Çevre Fedaileri" olarak adlandırdığı GÜMÇED Yönetim Kurulu'nun çalışmalarını en yakından bilen isimlerden birisi olduğunu kaydetti. 

ÇEVREYE EN DUYARLI KÖY ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Köy ödülünü Osmangazi İlçesi Avdancık Köyü aldı. Köy muhtarı Salih Yıldız'a ödülü Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı Ferruh Taşdemir verdi. Avdancık Köyü, köylerindeki mermer ocağına yönelik verdikleri mücadeleden dolayı bu ödüle layık görüldü. 

EN DUYARLI BÜROKRAT ÖDÜLÜ

Doğal ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Bürokrat ödülünü Bursa Vali Yardımcısı Ali Kamil Başar aldı. 23. Dönem Bursa Milletvekili Ali Koyuncu'nun verdiği ödülü alan Başar, Bursa'nın sadece ülkemizde değil tüm dünyada tanıtılması için yoğun ve gayretli çalışmaları sebebiyle bu ödüle hak kazandı. 

EN DUYARLI TV PROGRAMCISI ÖDÜLÜ

Gecenin en anlamlı ödülünü Doğaya ve Kültürel Çevreye En Duyarlı Televizyon Programcısı ödülünü geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan Olay TV Halk Meydanı Program Yapımcısı Rahmetli Şemsettin Şen aldı. Şen'in ödülünü eşi Hanımşah Şen ve oğlu Gökhan Şen aldı. Oldukça duygusal anların yaşandığı ödül töreninde bu konuşma yapan Gökhan Şen, baba dostlarını bir arada görmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Şen'in ödülünü Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz takdim etti.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.