SON DAKİKA
Hava Durumu

Güler: Can kaybı yok, yaralı sayısı 173

İçişleri Bakanı Güler, Taksim Gezi Parkı ile ilgili 28 Mayıs'tan bugüne kadar 67 ildeki 235 eylemde bin 730 kişinin gözaltına alındığını, 115 güvenlik görevlisi ile 58 vatandaşın yaralandığını, can kaybı olmadığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2013 21:33
https://www.bursaport.com
Güler: Can kaybı yok, yaralı sayısı 173

Bakan Güler, yaptığı açıklamada, Taksim'de Gezi Parkı'nı da içine alan yayalaştırma projesi kapsamında 28 Mayıs'ta başlayan protestoların ağırlıklı olarak dün ve bugün de sürdüğünü dile getirerek, "28 Mayıs'tan bugüne kadar 67 ilde 235 eylem ve etkinlik yapıldı" dedi.

Eylemler arasında, oturma ve basın açıklamalarının yanı sıra korsan gösterilerin de olduğunu ifade eden Güler, kanunsuz gösterilerde kamu malına ve şahıslara zarar verilmesi durumunda polisin gerekli müdahaleyi yaptığını söyledi. Güler, "Bugüne kadar gözaltına alınan kişi sayısı bin 730'dur. Gözaltına alınanların büyük çoğunluğu, ifadeleri alınıp, kimlikleri tespit edilerek serbest bırakıldı. Ama cumhuriyet savcılarının talimatıyla haklarında gözaltı işlemi devam eden veya terörle ilişkilendirilerle ilgili adli işlemler de sürdürülmektedir" diye konuştu.

Olaylarda, vatandaşlar ve güvenlik güçlerinden yaralananlar olduğunu belirten Bakan Güler, şunları söyledi:

"115 güvenlik görevlimizin hafif veya büyük yaralanması söz konusu. Yine çok sayıda vatandaşımızın gerek ambulanslarda gerek hastanelerde tedavileri yapıldı. Şu anda 58 vatandaşımızın hastanelerdeki tedavileri sürüyor. Bunlardan 23'ü İstanbul'da, 31'i Ankara'da. Gerek Ankara'da gerek İstanbul'da tedavileri sürdürülen vatandaşlarımızdan 4 kişi İstanbul'da 2'si de Ankara'da yoğun bakımdadır. Bunlardan 4'ünün yaralanmalarının ağır olduğu ifade ediliyor. Bunların tedavileri izlenmektedir."

Olaylarda meydana gelen zarar

Söz konusu gösterilerin bugün de başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 6 ilde devam ettiğini belirten Bakan Güler, Taksim'de yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı Kızılay'da ise 7-8 bin kişinin katıldığı etkinlikler yapıldığını söyledi.

Güler, güvenlik güçlerinin söz konusu eylemlere yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Maalesef bu eylemler, gösteriler sırasında amacını aşan çok faaliyetler de oldu. Polisimiz bunları da izliyor. Maalesef, 28 Mayıs'tan bugüne kadar 89 polis aracı, 42 özel araç zarar gördü. Bunların içinde 4 otobüs, 18 belediye otobüsü, 15 kamu aracı, 94 iş yeri, bir konut, bir polis merkezi ve 4 siyasi parti binasında çeşitli saldırılarla zararlar meydana geldi.

Bu eylemler sırasında ağırlıklı Ankara ve İstanbul olmak üzere üzülerek ifade ediyorum çok sayıda otobüs durağı, trafik ışık ve levhaları, MOBESE kameraları, bankamatikler ve kaldırımlarda da çeşitli zararlar meydana geldi. Arkadaşlarımızın yaptığı ilk tespitlerde, bu zararların 20 milyon liranın üzerinde olduğu ifade ediliyor. Özel iş yerlerinde ve diğer yerlerde yapılan tespitleri henüz almadık."

'Sosyal medyadan yanlış haberler yayılıyor'

Sosyal medya üzerinde de çok yanlış haberlerin yayıldığını vurgulayan Güler, "Bazı meslek kuruluşlarının yaralılar konusundaki ifadelerini de ilgiyle izledik. Kayıplardan bahsediliyor. Böyle bir tespitimiz yok. O nedenle resmi açıklamalara itibar edilmesini özellikle ifade etmek isterim" dedi.

"Burada örgütlü, organize edilmiş, şiddet sarmalına dönüştürülmeye çalışılan bir hareket var" diyen Güler, toplumsal tepkiyi kendi ideolojileri doğrultusunda, vatandaşla polisi karşı karşıya getirecek tarzda genişletmek isteyenlerin bulunduğunu dile getirdi.

Sosyal medya üzerinden belli bir algı yaratmak isteyenlerin tespitine yönelik çalıştıklarını aktaran Bakan Güler, şöyle devam etti:

"Özellikle sevgili vatandaşlarımızdan şunu rica ediyoruz: Genç arkadaşlarım için de ifade etmek durumundayım; İyi niyetli insanların bu tür tepkilerini, kendilerini ifade etmelerini, temel hak ve özgürlüklerini maalesef yanlış eylemlerle, polise saldırarak, iş yerlerine zarar vererek, alt yapıya, araçlara zarar vererek sürdürmeye çalışanlar var. Onları da bunlara alet etmeye çalışanlar var. Öğrencilerimizden de rica ediyorum. Kamu aracına veya malına zarar vermek ceza kanununda cezası öngörülen bir suçtur. Kendilerinin veya ailelerinin olumsuz sonuçlarla muhatap olmamaları için bu tip eylemlerden kaçınmalarını kendilerinden özellikle rica ediyorum. Her türlü tespiti polisimiz yapıyor. Bu tür hareketleri yapanlar, kamu malına zarar verenler, özel şahıslara ait mallara zarar verenler hakkında mutlaka gerekli kanuni işlem yapılacaktır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.