SON DAKİKA
Hava Durumu

Gülen: İddialar asılsız ve hayal mahsulü

Fethullah Gülen'in avukatları, Taraf'ta çıkan "Stratfor belgelerinde AKP-Gülen Mücadelesi" haberindeki iddiaları yalanladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2012 08:32
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2012 08:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Gülen: İddialar asılsız ve hayal mahsulü

Fethullah Gülen'in avukatları Taraf Gazetesi'nde, "Stratfor Belgelerinde AKP-Gülen Mücadelesi" başlığıyla yayınlanan iddiaların tamamen asılsız ve hayal mahsulü olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, haberde ileri sürülen "Gülen'in AKP'yi ele geçirmeye çalıştığı, AKP'den 150 vekil istediği" şeklindeki iddiaların hiçbir dayanağının bulunmadığını belirterek, "İddia sahipleri bu konuda hangi delillere sahiplerse, derhal ortaya koymalıdırlar. Aksi halde kamuoyu önünde müfteri addedileceklerdir." dedi.

AKIL VE MANTIĞA AYKIRI

Açıklamada daha sonra şöyle denildi: "Gülen hareketinin Başbakan Erdoğan üzerinde baskı kurmak için gazetecileri tutukladığı' iddiasının da akıl ve mantıkla bağdaşır hiçbir yönü bulunmamaktadır.

'Gülen'in küçük bir grupla örgütü yönettiği', 'Türkiye'nin bütün güç merkezlerinde mevcudiyete sahip olduğu' vs söylemlerin tamamen gerçek dışı olduğu ise kesinleşmiş yargı kararlarıyla sabit bulunmaktadır.

HABER HUKUKA AYKIRI

Yazı içeriğinde, iddiaların 'istihbarat dedikoduları' olduğuna yer verilmiştir. Ancak bir iki kişinin kendi aralarında yaptığı dedikodu mahiyetindeki yazışmalar, büyük punto harflerle manşetlerden kesin gerçeklermiş gibi sunulmuştur. Bu durumu gazetecilik ilkeleriyle bağdaştırmak mümkün olmadığı gibi, haber açıkça hukuka aykırı bulunmaktadır.

Daha önce de birçok kez açıkladığımız üzere, Sayın Gülen ömrü boyunca, insanı merkeze alan, hukukun üstünlüğü, insan hakları, demokrasi ve diyalog gibi evrensel esaslara dayalı fikri faaliyetlerde bulunmuştur. Bu çalışmaların siyasi bir yönü bulunmamaktadır. Tamamen meşru zeminlerde gerçekleşen bu faaliyetler yasalara da aykırı değildir. Kamuoyuna saygılarımızla arzederiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.