SON DAKİKA
Hava Durumu

Gül: Olaylar Türk demokrasisinin testi

Taksim Gezi Parkı olaylarının patlak verdiği günlerde, 'Mesaj alınmıştır' diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, olayların Türk demokrasisinin testi olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2013 01:24
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2013 01:24
https://www.bursaport.com
Gül: Olaylar Türk demokrasisinin testi

Rize Dedeman Otel'de düzenlenen yemekte konuşan Gül, Türkiye'nin hukuk ve demokratik normlarının yükselerek Avrupa ülkelerinin seviyelerine geldiğini savundu. Gül, "Son günlerde yaşadığımız olaylar bile Türk demokrasinin testi anlamına gelmektedir" dedi.

Türkiye'nin her tarafının geliştiğini ve değiştiğini anlatan Gül, şunları kaydetti:

"Çok şükür memleketimizdeki istikrar, memleketimizin özellikle genel ekonomik politikalarının neticesi olarak Türkiye'nin ekonomisinin sağlam olması bir noktada testimizin dolu olduğunu gösteriyor. Her tarafa doğrusu yetişebiliyoruz. Bütün şehirlerimiz olağanüstü bir değişim içerisinde. Çok büyük altyapı yatırımları yapılıyor, çok büyük kalkınma programları uygulanıyor. Öyle ki Avrupa'nın birçok ülkesi büyük sarsıntılar geçirirken, ekonomik krizden insanlar sokaklara dökülürken Türkiye, sonra 10 yılda Avrupa'dan 5 kat daha fazla büyüdü."

Gül, herkesin memleketinin kıymetini bilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de çok köklü siyasi ve hukuk reformları yapıldığını anımsatan Gül, "Hayatımızda tabu dediğimiz birçok konular tabu olmaktan çıktı. Hukuk normlarımız yükseldi, demokratik normlar yükseldi. Türkiye'nin demokratik standartları artık Avrupa ülkelerinin seviyelerine geldi. Son günlerde yaşadığımız olaylar bile Türk demokrasisinin testi anlamına gelmektedir. Bunu daha önceden, bu olayların başladığı ilk günlerde de söyledim" dedi.

'Bizde olup bitenler çok farklı'

Türkiye'nin çevresindeki ve Ortadoğu'daki birçok Arap Müslüman ülkelere bakıldığında son 2-3 sene içerisisinde çok büyük değişikler olduğunu anımsatan Gül, şöyle devam etti:

"Çok büyük olaylar oldu. Maalesef onlardan biri de 900 kilometrelik sınırı olan komsuşumuz Suriye. Orada insanlar, hepsi hiçbirini ayırt etmeden bütün Suriyeliler kardeşlerimiz ama ülkeleri adeta yangın içerisinde. 'Bütün bunlar niye veyahutta niye oldu' dediğimizde, insanlar temel hak ve hukuk için sokağa döküldüler. 'Mahkemeler düzgün olsun' dediler. Çünkü oralarda mahkemeler bizdeki gibi değil. Bizdeki mahkemeler bizdeki hukuk, İngiltere'deki Fransa'daki Almanya'daki gibi. Unutmayın bizim mahkemelerin kararları eğer sizi tatmin etmezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bile gidebiliyorsunuz. Onların verdiği kararı da biz devlet olarak kabul ediyor ve uyguluyoruz. Bizim hukukumuz bu standartlarda. Ama oralarda ise 'çok partili sistem olsun, seçimler adil olsun, hiç kimse yüzde 98 gibi oranlarda kazandı gibi gülünç işler olmasın. Herşey şeffaf olsun' diye yollara çıktılar. Bizde olup bitenler çok farklı."

ABD'de 2 sene önce birden bire insanların ayaklandığını belirten Gül, "Wall Street'de olaylar yaşandı. Üniversiteleri işgal ettiler, sokakları işgal ettiler. Polis onlarla uğraştı. Dün akşam Taksim'de televizyonda gördüğünüz manzaralara benzer manzaralar New York'da oldu veya İspanya'da da oldu. Orada insanlar 'işsiz' diye sokağa düküldüler. Yüzde 28 işsizlik var. Avrupa'nın en önemli ülkesinden birinde. İngiltere'de oldu bir kaç sene önce. Üniversitede harcı yükseltti hükümet, dediler ki bu mali sisteme ters geliyor, herkes sokağa döküldü. Orada da neler oldu. Arabaları yaktılar. Dolayısıyla bizde olup bitenler en gelişmiş demokratik ülkelerde olup bitenlere benzeyen şeyler oldu. Bu ayırımı çok iyi yapmak lazım." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.