SON DAKİKA
Hava Durumu

Gül'den polise 'ölçülü olun' uyarısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim'de başlayıp ülke geneline yayılan olaylar konusunda güvenlik güçlerine uyarıda bulunarak, müdahalelerinde ölçülü olmaya çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2013 15:57
https://www.bursaport.com
Gül'den polise 'ölçülü olun' uyarısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim'de devam eden olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Abdullah Gül, "Demokratik bir toplumda tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil yönetenler de farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir." dedi.

Türkmenistan'da temaslarda bulunmasının ardından bugün Türkiye'ye dönen Gül, "Demokrasiye, çoğulculuğa ve hukukun üstünlüğüne inanan ve bu yolda daha fazla mesafe kat etme azminde olan Türkiye'de, pek çok farklı düşüncenin, bakış açısının olması, önemli konularda farklı yorumların, yaklaşımların, görüşlerin ortaya çıkması gayet tabidir. Bu, demokratik bir toplumun en büyük zenginliğidir" ifadesini kullandı.

Esas önemli olanın medeni bir şekilde tartışabilmek, diyaloga açık olmak, farklı görüşlere kulak verebilmek olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasında şunları kaydetti:

"Demokratik bir toplumda tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil yönetenler de farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir. Taksim'de birkaç günden bu yana devam eden ve maalesef dün itibarıyla kaygı verici bir noktaya gelen olayların yatışması için hepimize düşen, daha fazla olgunluktur. Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir. Bu sabah başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşerek bu hususları kendileriyle de paylaştım. Sükunetin sağlanması ve konunun yeniden bizlere yakışır bir şekilde tartışılarak neticelendirilmesi için herkesin üzerine düşeni ivedilikle yapacağına inanıyorum."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.