SON DAKİKA
Hava Durumu

Görüşmelerden sonuç çıkmadı: Türk Metal'den siyah çelenk eylemi

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi, MESS ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden anlaşma çıkmayınca eyleme geçti. İşçiler, MESS önüne siyah çelenk bıraktı.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2023 20:11
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 20:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Görüşmelerden sonuç çıkmadı: Türk Metal'den siyah çelenk eylemi

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 26 Eylül 2023'de başlayan ve 145 bin 33 işçiyi doğrudan ilgilendiren görüşmelerden uzlaşı çıkmadı. Bunun üzerine Türk Metal Sendikası Bursa'da yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 2023 – 2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 26 Eylül 2023’de başladı. Yapılan beş oturum sonrasında, 22 Kasım 2023’de sendika, MESS’in sergilediği tutum nedeniyle sözleşme masasını terk etti ve uyuşmazlık tutanağının tutulduğunu açıkladı. 

Sendika Şube Başkanları ve üyeleri, bugün Bursa'da saat 14'de Akpınar Caddesi'nde bulunan MESS Bursa ofisi önüne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından ofisin önüne siyah çelenk bırakılarak basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Sendika üyeleri, yürüyüş ve açıklamada,  "İş, ekmek yoksa barış da yok" "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Gemileri yaktık, geri dönüş yok" , "Ey MESS şaşırma sabrımızı taşırma", "Bursa ovası Türk Metal'in yuvası" sloganları attı.

'KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA GÖZ DİKTİLER'

Basın açıklamasını Türk Metal Bursa Şube Başkanı Selda Tekman, okudu. Tekman, neden masadan kalktıklarını şöyle açıkladı: 

"İşveren sendikası MESS ülkenin içinde bulunduğu durumu, hayat pahalılığını, enflasyonu, geçim sıkıntısını hiçe sayarak sendikamıza sadece yüzde 35 oranında zam teklif etti. Yani MESS bize 'emeğinizin karşılığını almayın' dedi. 'Boğaz tokluğuna yarı aç yarı tok çalışın' dedi. 'Siz böyle yaşarken biz ihracat ve satış rekorları kıralım soframızı daha da büyütelim' dedi. Bizim bütün çabamıza rağmen uzlaşamadık, uyuşmazlık tutanağını tuttuk ve masadan kalktık."

Tekman, uzlaşılabilecek bir taslak verdiklerini fakat işveren sendikasının aynı tutumu göstermediğini belirtti. Tekman, "Biz gelecek haklarımızı konuşalım derken onlar kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz alınterimizin karşılığı deyince onlar 'size enflasyon kadar zam yeter' dediler. İşte bu bizim için sözün bittiği yerdi. Bize dayattığınız bu yoksulluğa, açlığa, sömürüye 'evet' demeyecegiz. Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Direne direne kazanacağız" diye konuştu.  

'TÜRK METAL'İN GÜCÜNÜ GÖSTERMEYE HAZIR OLUN'

İşverenlerin dilinde kriz olduğunu söyleyen Tekman, "Zor günler sizin için geçicidir ama bizim için sürekli. İşçinin, emekçinin her günü zordur. Ama bu bizim kaderimiz değil. Biz bu kaderi yeneceğiz, zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz" dedi. 

Tekman, sendika üyelerine seslenerek "Bu siyah çelenk eylemi bir başlangıçtır. Türk Metal'in gücünü göstermeye hazır olun" diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.