SON DAKİKA
Hava Durumu

Gönüllü kuruluşlar çevreye dikkat çekti

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu, Yalova Taşköprü Beldesi'nde Hollandalı bir firma tarafından yapılmakta olan 'Kimyasal Depolama Tesisi'nin bölgeyi risk altına alacağını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2011 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2011 17:11
https://www.bursaport.com
Gönüllü kuruluşlar çevreye dikkat çekti

Üyeler ile yapılan toplantıda konuşan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu Başkanı Yakup Kayıhan, 64 adet kuruluşun bileşiminden oluşan, 17 yıldır sadece kentin değil ülkenin de sorunlarına duyarlılık gösteren bir platform olarak yanlış gördükleri her konuya dikkat çekmeye devam edeceklerinin altını çizdi. 

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi olan çevre konusunda da takipçi olduklarını belirten Kayıhan, çevreyi kirletecek veya zarar verecek her türlü çalışmaya da karşı duracaklarını söyledi.

Platform adına açıklama yapan Şehir ve Çevre Komisyonu sözcüsü Azmi Ayyıldız ise geçen hafta ülke gündeminde yer alan Yalova Taşköprü Beldesinde Hollanda menşeili Royal Vopak firmasınca yapılmakta olan "Kimyasal Depolama" tesisleri hususundaki görüşlerini açıkladı.

YANLIŞI BAŞTAN ÖNLEMEK GEREKİYOR

Ayyıldız şöyle konuştu: "Çevrenin korunmasının sadece kendimize karşı bir sorumluluk değil, gelecek nesillerin üzerimizde ki hakkı olarak görüyoruz. İlgili Bakanlık tarafından 'Yalova, Taşköprü Beldesi'ne yaklaşık 1,1 km. uzaklıkta, 26 hektarlık bir alanda 710 bin metreküplük, sanayide kullanılacak sıvı kimyasal, bitkisel yağ ve petrol ürünlerinin depolanması planlanmaktadır. Zehirli kimyasal atık depolamak söz konusu değildir. ÇED raporu 26 Temmuzda sunulmuştur, henüz değerlendirme yapılmamıştır.' Açıklaması olsa da baştan uyarmanın, yanlışın oluşmadan önlemenin daha önemli olduğunu düşünüyoruz."

FİRMANIN KARADENİZ'DE SABIKASI VAR

Marmara Denizi'nin depremselliğinin 1999 yılında kendisini hatırlattığını ifade eden Ayyıldız, acıların bu kadar taze iken olası bir deprem veya çevre kirliliğinde yeni acılara sebep oluşturmanın, bile bile felaketlere uygun ortamlar hazırlamanın kabul edilir bir husus olamayacağını kaydetti.

Geçmiş yıllarda da adı geçen kuruluşların Karadeniz sahillerine zehirli atık bırakmaktan sabıkası olduğunu açıklayan Ayyıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: "Depoların yapılması halinde Kimyasal, nükleer ve zehirli atıkları depolama ihtimalini uzak göremeyiz. Biz, Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu olarak ilgili bakanlıkların gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyor, Bursa Milletvekillerini bu hususun takibinde göreve çağırıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.