SON DAKİKA
Hava Durumu

Gönen Belediyesi'ne ait otelin çalışanları eylemde

Balıkesir'in Gönen Belediyesi'ne ait Gönen Kaplıca Oteli işçileri, normalleşme sürecinin başlamasıyla belediye tarafından ücretsiz izne çıkarılmak istendi. Otelin belediye tarafından 1 Ağustos'ta kapatılması, ücretsiz izni kabul etmeyen işçilerle CHP'li belediyeyi karşı karşıya getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2021 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2021 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Gönen Belediyesi'ne ait otelin çalışanları eylemde

Gönen Belediyesinin otelin borçları olduğunu öne sürerek önce ücretsiz daha sonra ücretli izne çıkarttığı otel çalışanları, iş yerlerinin kapatılmasına karşı çıkarak görevlerinin başına dönmek istiyor.

Otel önünde bekleyişlerini sürdüren çalışanlara destek veren Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Sekreteri ve Bursa Şube Başkanı Yücel Köksal, yaptığı açıklamada, şu anda otelin faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi.

1 Temmuz itibarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını koşullarının ortadan kalkmasıyla otelin 200 çalışanının ücretsiz izne zorlandığını savunan Köksal şöyle konuştu:

"Arkadaşlarımızın 60 ila 120 gün arasında birikmiş yasal izinlerinin olduğunu, ücretsiz iznin bu şartlarda kabul edilmeyeceğini, arkadaşlarımızın iş yerine gelip çalışacağını sendika olarak ifade ettik. Sonuna kadar arkadaşlarımızın yanlarında olduğumuzu duyurduk. 1 Temmuz'da çalışanlar otele gelip çalışmaya devam etti. Bize otelde iş olmadığını ifade etmişlerdi fakat temmuz ayında doluluk oranının çok yüksek olduğunu gördük. Belediye Başkanı, bu tutumunu sürdürdü ve 1 Ağustos'ta otelin faaliyetlerini durduracağını, oteli kapatacağını ifade etti. Biz sürecin takipçisi olduk. 1 Ağustos'ta 780 alınmış rezervasyon olduğunu öğrendik. 10 gündür buradayız ve buraya gelip rezervasyon yaptırmak isteyen birçok kişi olduğunu görüyoruz."

'ASLA KİRALANMASINA, SATILMASINA, ÖZELLEŞTİRİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Köksal söz konusu süreçte belediye ile görüşmelerinin devam ettiğine değinerek şunları kaydetti:

"Direnişimizin 4. günü Belediye Başkanı ücretsiz izni ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Arkadaşlarımızın bizim taleplerimiz doğrultusunda ücretli izinlerini verdiklerini deklare ettiler. Biz de bu duruma teşekkür ettik ama şu an geldiğimiz durumda temmuz ayının ücretlerinin ödenmedi, ne kadarının ödeneceğini bilmiyoruz. Otelin kiralanması özelleştirme için atılmış ilk adımdır. Buradan CHP'ye sesleniyorum. CHP sosyal bir parti ise CHP belediyesinin söylemleriyle yaptıkları çelişmeyecek. CHP özelleştirmeye karşıdır, bu Belediye Başkanı da özelleştirmeye karşı olduğunu ifade edecek. Burası Gönen için çok büyük bir değerdir. Biz asla kiralanmasına, satılmasına, özelleştirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bununla beraber temmuz ayının ücretleri bugün 14 Ağustos olmasına rağmen hala ödenmedi. Ağustos ayındaki ücretli iznimizin bitmesi sonrası bunun da ne zaman ödeneceğini bize bildirmelerini istiyoruz."

Köksal, anayasal haklarını kullandıklarını ifade ederek geri adım atmayacaklarını sözlerine ekledi.

'İŞÇİLERİN ÜCRETLİ İZİN İSTEKLERİ KABUL EDİLDİ'

Gönen Kaplıcaları A.Ş. Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, işçilerin ücretli yıllık izin isteklerinin kabul edildiği, temmuz ayı maaşlarının bir kısmının ödeneceğinin işçilere iletildiği duyuruldu. 1 Eylül'de açılacak otellerden iyi gelir elde edilmesi halinde temmuz ayından kalan maaşların tamamının ve ağustos ayı maaşlarının da ödeneceğinin sözünün verildiğinin belirtildiği açıklamada, eylemlerin devam ettirilmesinin Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz'ı siyasi olarak yıpratma ve itibarsızlaştırma politikasına dönüştüğü savunuldu.

'GÖNEN KAPLICALARININ TOPLAMDA 42 MİLYON LİRA BORCU VAR'

İşçilerin eylemine tepki gösteren Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, pandemiden dolayı oteli 1 Nisan'da kapattıklarını, kısa çalışma ödeneği başlamadan işçilerin maaşlarını verebilmek için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan borç istediğini açıkladı. Palaz, "Gönen Kaplıcaları'nın belediyeye işçi maliyeti yüzde 60. 15 aydır dünyaca yaşanan bir sıkıntının üzerine giden bir olay var. 13 milyon 955 bin lira borçla devraldık. Borcumuz 1 Eylül 2020 tarihinde 9 milyon 600 bin liraya kadar düştü. Ben kaplıca işçilerinin her zaman yanında oldum" dedi. 1 Eylül'de oteli açmak üzere Ağustos ayında kapattıklarını aktaran Palaz, şöyle devam etti: "İşçilere 'ücretsiz izne çıkar mısınız?' dedik, yanlış mı yaptık? Temmuz ve Ağustos ayını idare edelim, bir ayı sizden bir ayı bizden olsun dedik. Hiçbir şekilde yaklaşım göremedik. 20 gün ücretsiz, 10 gün ücretli izne çıkaracağız. Ocak ayında da temmuz ayının maaşını ödeyeceğimizi söyledik."

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz

Gönen Kaplıcaları'nın toplamda 42 milyon lira borcu olduğunu söyleyen Palaz, kaplıcaların özelleştirileceği iddiasına ilişkin, "Özelleştirme demek satmak demek. Kim satalım dedi bugüne kadar? Satmak kimin ağzından çıktı? Biz sadece otel işletmesinin kiralanmasını konuşuyoruz" diyerek tepki gösterdi.

'BEN OTELİ SATMIYORUM'

İşçilere seslenen Palaz, daha önceki yönetim kurullarında işçilerin ücretsiz izne çıktığını belirterek, "Yapılan şovun ne işçiye faydası var ne Gönenli'ye faydası var. Sendika imzalamadığı zaman ben zaten işçiyi ücretsiz izne çıkaramıyorum. Sendikan imzalamadığı için sen şuan ücretli izindesin, işçi arkadaş. Sendikacılara da sesleniyorum, özelleştirme özelleştirme. Ben oteli satmıyorum. Gönen Kaplıcaları'nı satacak tek bir adam yok burada" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.