SON DAKİKA
Hava Durumu

Gazeteciler, 'sansür yasasına' karşı AYM önünde nöbet tutacak

AYM, 29 gazeteciye soruşturma açılmasına, 6 gazetecinin gözaltına alınmasına, 4 gazetecinin tutuklanmasına neden olan dezenformasyon maddesini 8 Kasım’da görüşecek. Basın örgütleri ise AYM önünde “sessiz protesto ve serbest kürsü” eylemi yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2023 23:06
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2023 23:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Gazeteciler, 'sansür yasasına' karşı AYM önünde nöbet tutacak

Anayasa Mahkemesi, 8 Kasım Çarşamba “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuyla hapis cezası getiren maddenin iptali için yapılan başvuruyu görüşecek. Basın örgütleri, dezenformasyon yasasını protesto etmek amacıyla Anayasa Mahkemesi önünde saat: 10:00 ile 14:00 arasında “sessiz protesto ve serbest kürsü” eylemi yapacak.

8 Kasım 2023'te Anayasa Mahkemesi önü önünde yapılacak nöbete çağrı yapan basın örgütleri, “Sözde dezenformasyon maddesini tarihin çöp sepetine birlikte atmaya çağırıyoruz” dedi. Basın Konseyi, ÇGD, Gazeteciler Cemiyeti, TGS, Haber Sen’den oluşan basın meslek örgütleri, gazetecilerin keyfi suçlanmasına neden olan söz konusu maddenin iptali için 8 Kasım’da Anayasa Mahkemesi önünde saat: 10:00 ile 14:00 arasında “sessiz protesto ve serbest kürsü” eylemi yapacak.

Basın meslek örgütleri AYM önünde yapacakları eylemle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık iki yıldır ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü gündeminin ilk sırasında yer alan sözde dezenformasyon yasası için 8 Kasım Çarşamba son gün! Anayasa Mahkemesi, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuyla hapis cezası getiren madde için yapılan iptal başvurusunu 8 Kasım Çarşamba günü esastan görüşecek.

Bir yıldır onlarca gazetecinin soruşturulmasına, gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına neden olan 'halkı yanıltıcı bilgi yayma' maddesinin keyfi suçlamalara yol açtığını artık tüm ülke biliyor, görüyor. Bu hafta sadece üç günde üç gözaltı, dört soruşturma, bir tutuklama ile karşı karşıya kalan gazeteciler bu yasa maddesinin iptal kararını Anayasa Mahkemesi önündeki 'Sansüre ve tutuklamalara karşı basın nöbeti' ile karşılayacak.

Ülkemizin en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin sansüre karşı basın özgürlüğünü gözeten Anayasamıza uygun bir karar vererek Başkent’te adaleti gözeten yargıçlar olduğunu tüm dünyaya göstermesini bekliyoruz. Basın ve ifade özgürlüğünü savunan tüm meslektaşlarımızı, okurlarımızı, sansürü kabul etmeyen demokrasi taraftarlarını sessiz protestomuza ve serbest kürsüye davet ediyoruz. Sözde dezenformasyon maddesini tarihin çöp sepetine birlikte atmaya çağırıyoruz.” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.