SON DAKİKA
Hava Durumu

Flaş salgın kararları 4 saat sonra değiştirildi

İstanbul'da koronavirüs salgınına karşı yat ve teknelerde nişan, kına ve düğün etkinlikleri ile açık havadaki konser, gösteri, festival ve benzeri etkinlikler yasaklandı. Ancak alınan bu karar 4 saat sonra değiştirildi ve bu hafta sonu muaf tutuldu, yasakların pazartesi günü başlamasına karar verildi. Bu karar, acaba bu hafta sonu kimin düğünü, nişanı ya da toplu etkinliği var sorusunu akıllara getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2020 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2020 10:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Flaş salgın kararları 4 saat sonra değiştirildi

İstanbul Valiliği, İl Hıfzıssıhha Meclisi'nin saat 18.00'de olağanüstü toplantısında aldığı 'açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival gibi etkinliklerin 12 Eylül'den itibaren izin verilmeyeceği' kararı, gece 22.00'de yapılan toplantıda değiştirildi. Yasak, 14 Eylül pazartesi günü başlayacak.

İstanbul İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi dün Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı.

İçişleri Bakanlığı'nın 2 Eylül tarihinde düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere getirilen kısıtlama kararı hatırlatılarak gelinen aşamada fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesi ve hastalığın yayılım hızının artması gerekçe gösterilerek yarından itibaren geçerli olacak şekilde yeni kararlar alındı.

Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

- Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin başarıya ulaşması için İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeler ile maske takma zorunluluğu getirilmiş, şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına düzenlemeler yapılmış, düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere kısıtlama getirilmiştir.

YAT VE TEKNELERDE DÜĞÜN, KINA VE NİŞANLARA MÜSAADE EDİLMEYECEK

- Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle;

- İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09.2020 tarihinden itibaren;

- Kültür ve Turizm Bakanlığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor, eğlence amaçlı olarak deniz turizmi hizmetinde faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında; düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

AÇIK ALANLARDAKİ ETKİNLİKLERE DE İZİN VERİLMEYECEK 

- Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

- Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem taşımaktadır.

- Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.

4 SAAT SONRA DEĞİŞTİRİLDİ

İstanbul Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclisi, 'açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival gibi etkinliklerin yasaklanması" kararını 4 saat sonra değiştirdi. Saat 18.00'de yapılan toplantıda, bu gece yarısından itibaren yasak kararı alınırken, 4 saat sonra, gece 22.00'de toplanan Kurul, yasağı pazartesi sabahına kadar erteledi. Kararla hafta sonunda, deniz araçlarında ve açık havada düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ile açık hava konserleri, festivaller gibi etkinlikler serbest bırakıldı.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında bugün saat 18.00'a olağanüstü toplandı. Toplantıda, koronavirüs önlemleri nedeniyle deniz araçlarında düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ile açık hava konserleri, festivaller gibi etkinliklerin 12 Eylül'den itibaren yasaklanması kararlaştırıldı. Karadda, açık alanlarda konser, gösteri, festival gibi etkinliklere de müsaade edilmeyeceği belirtildi.

Yasağın başlamasına iki saat kala İl Hıfzıssıhha Meclisİ saat 22.00'de ikinci olağanüstü toplandı. Toplantıda, yasakların uygulanma tarihi değiştirildi. Karara göre yasaklar, '14 Eylül 2020 pazartesi günü saat 08.00'den itibaren geçerli olacak. Hafta sonu İstanbul'da açık havada ve deniz araçlarında düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ile açık hava konserleri, festivaller serbest olacak.

CHP'Lİ VEKİLDEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul Valiliğinin açıkladığı koronavirüs yasaklarının 4 saat sonra değiştirilmesiyle ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

CHP'li Murat Emir, Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Istanbulda pandemi için alınan kararların Pazartesi'ye ertelenmesinin cevabı burada" diyerek Cumhurbaşkanlığı'nın duyurusunu paylaştı.

Emir, Valiliğin kararının 4 saat sonra değiştirilmesinin ardından bugün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek AKP İstanbul 100 Bin Yeni Üye Programı olduğunu iddia etti.

(odatv4.com)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.