SON DAKİKA
Hava Durumu

Fadıllı'da leylekleri koruma buluşması

Nilüfer Kent Konseyi’nin çağrısı üzerine 4 Ağustos Cuma günü Nilüfer Fadıllı Mahallesi’nde 'Leylek Dostu Fadıllı Projesi' paydaş toplantısı gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2023 07:22
https://www.bursaport.com
Fadıllı'da leylekleri koruma buluşması

Nilüfer Kent Konseyi’nin çağrısı üzerine 4 Ağustos Cuma günü Nilüfer Fadıllı Mahallesi’nde 'Leylek Dostu Fadıllı Projesi' paydaş toplantısı gerçekleşti. Bölgede faaliyet gösteren çok sayıda kamu kurumunun temsil edildiği toplantıda, akademisyenlerin sunumu ile göçmen kuş popülasyonu ve yuvaları konusunda bilgi paylaşımı yapıldı.

Sabah 9.30’da Fadıllı Köy Meydanı’nda katılımcılarla buluşulup teknik bir gezi yapıldı. Gezide mahallede bulunan leylek yuvalarının bazıları ziyaret edilerek yerinde tespit ve gözlem gerçekleştirildi.

Gezinin ardından Fadıllı Kadın Derneği Binası’nda toplantı başladı. Proje paydaşları ile tanışmanın ardından Franziska Arıcı tarafından 2003-2023 yılları arasında leylek konusunda yapılan çalışmalar ve gelinen son durum hakkında bilgi verildi. Leylek popülasyonundaki artış, yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerilerini içeren bir sunum yaptı.

Uluabat Gölü havzasında yaz aylarında konaklayan göçmen kuşların korunması ve yaşam alanlarının düzenlenmesi konusunda kurumlar arasındaki münazaranın ardından, doğal yaşamın korunması için yapılabilecek çalışmalar hakkında fikirler ortaya çıktı. Elektrik direklerini mesken tutan kuşların yuvalarının düzenlenmesi, mahallelinin sürece dahil edilmesi için yapılabilecek çok sayıda konu başlığı ortaya konuldu.

Kamu kurumlarının tekrar bir araya gelmeyi ve yapılacak çalışmaları takip etmeyi karar altına alındı. Uluabat Gölü’nün kıyı şeridi boyunca bütün meskûn mahaldeki kamu kurumlarının da çalışmalara dahil olması ve bütün havzayı içine alarak çalışma kapsamının genişletilmesi bir hedef olarak toplantıda ifade edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.