SON DAKİKA
Hava Durumu

Ergin: Cezaevlerinde hak ihlalleri tamamen yoktur diyemem

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Cezaevlerinde sorunlar, hak ihlalleri 'tamamen yoktur' diyemem. Bunların olduğu yerde de kesinlikle tolerans göstermiyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2013 17:00
https://www.bursaport.com
Ergin: Cezaevlerinde hak ihlalleri tamamen yoktur diyemem

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Şakran ve Antalya cezaevlerinde çocuklara yönelik iddialara ilişkin, cezaevlerindeki iddialara karşı sıfır toleransla gayret sarfettiklerini söyledi.

Geçmişten bu yana varsa bir sorun, bu sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımları olmadığını ve olmayacağını ifade eden Ergin, "Sorunlarla yüzleşiyoruz ve her geçen gün ceza infaz kurumlarımızı daha iyi noktaya taşıyoruz. Ceza infaz rejiminde de insani iyileştirmeler yapıyoruz" diye konuştu.

Şakran cezaevi ile ilgili iddiaların çok fazla mesnedi varmış gibi gözükmediğini dile getiren Sadullah Ergin, olayları tek tek incelediklerini bildirdi. Ergin, "İddiaları tek tek sorduk, iddiaların tek tek karşılığını basınla paylaştık. Buna rağmen incelememizi derinlemesine yapıyoruz" dedi.

Antalya cezaeviyle ilgili iddialar çıktığında aynı gün iki kontrolör müfettişi olay yerine gönderdiklerini anlatan Ergin, müfettişlerin çalışmalarının sonucunu birkaç gün içinde kamuoyu ile paylaşacakları bilgisini verdi.

'SORUNLAR, HAK İHLALLERİ TAMAMEN YOKTUR DİYEMEM'

Cezaevlerinin her ülkede ihtiyaç olduğunu, onların insani koşullarda bulunmasının önemli olduğunun altını çizen Ergin, bu konuda titiz olduklarını, önümüzdeki süreçte bu tür şikayetlerin daha aza indiğinin görüleceğine dikkati çekti.

Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlık olarak tüm iddiaların üzerine gidiyoruz, iddiaların kaynağına iniyoruz. Sadece bürokratların verdiği bilgilerle yetinmiyoruz, Ankara'dan kendi müşavirlerimi, danışmanlarımı gönderiyorum oradaki çalışan kişilerin sağlamasını yaptırıyoruz, ondan sonra kamuoyunu bilgilendirmeye gayret ediyoruz. Onun için önümüzdeki süreçte Türkiye'deki cezaevleri gerçeği hepimizin daha fazla memnun olacağı bir noktaya doğru yol alıyor. 'Sorunlar, hak ihlalleri yok mudur' derseniz, "tamamen yoktur" diyemem. Zaman zaman belli cezaevlerimizde olabiliyor, ama bunların olduğu yerde de kesinlikle tolerans göstermiyoruz. Yapılması gereken idari, adli soruşturmalar yapılıyor, verilmesi gereken cezalar varsa veriliyor."

Bir gazetecinin "Cezaevindeki iddialar üzerine yönetime haber vermeden, tebdili kıyafetle bu cezaevlerine gitmeniz iyi olmaz mı?" demesi üzerine Ergin, zaman zaman bunu yaptığını söyledi.

Bunu yaparken basına bilgi vermediklerinibelirten Ergin, İstanbul Silivri Cezaevi Kampüsüne yönetime haber vermeden gittiğini, "yalnızca 5 dakika sonra oradayız" diye haber verdiğini anlattı.

Bakan Ergin, herhangi bir hazırlık yapılmadan gittiği cezaevinde her noktayı tek tek dolaştığını, Şakran Cezaevinin de çocuk ve yetişkin bölümünde tek tek, oda oda gezerek incelemelerde bulunduğunu ifade etti.

Şakran Cezevinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile iddialardan önce incelemelerde bulunduklarını, TBMM Cezaevi Komisyonunun da inceleme yaptığını belirten Ergin, Komisyonun, cezaevinin örnek cezaevi olduğu yönünde rapor verdiğini de hatırlattı. Ergin, "Böyle ilan edildi sonradan bir yanlış olamaz mı olabilir, bunun da üzerine gitmek lazım. İnceliyoruz araştırıyoruz" dedi.

TAKSİM GEZİ PARKI'NDAKİ ÇALIŞMALAR

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmalarla ilgili yapılan eylemlerin hatırlatılması üzerine bu konuların bu zeminde tartışılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Tartışılan projenin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde muhalefetin de katıldığı bir proje olduğunu söyleyen Ergin, muhalefet partisinin de Taksim'in yayalaştırılması ve araç trafiğinden arındırılması projesine destek verdiğini belirtti.

Toplumun yararına olan projelerin gerilim ortamında tartışılmasının, bu şekilde kamplaşmalara vesile olmasını doğru bulmadığını vurgulayan Ergin, Taksim'in İstanbul'un kalbi olduğunu, yurt içi ve yurt dışından milyonlarca insanın Taksim'i ziyaret ettiğini, bu nedenle bölgeyi daha da yaşanabilir bir hale getirmek ve tarihe de saygı adına bir proje yürütüldüğünü kaydetti.

Ergin, "Eleştiriler yapılabilir, ama bunun bu kadar gerileme ve kamplaşmaya yol açmasını yadırgadığımı ifade ediyorum" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.